Ureche infundata, aud foarte incet si intr-un fel de ecou

07-12-2013
keri22
Nu este medic/terapeut
keri22
Buna ziua!
Ma numesc Bogdan sunt din bucuresti si am 18 ani.
De o saptamana ca confrunt cu o problema cam deranjanta, imi simnt urechea stanga infundata, cand o astup pe cea dreapta sa aud cu cea stanga, aud foarte incet si intr-un fel de ecou (nu stiu cum sa il descriu), am cumparat picaturi pt (pt dopuri) se numeste A Cerumen. Nu prea am timp sa ma duc la ORL momentan sunt foarte ocupat, daca imi puteti spune asa in mare la ce sa ma astept
9 comentarii
0
07-12-2013, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt mai multe posibilitati
1 un dop de ceara in ureche
2 un catar tubar sau otita seroasa din cauza nasului infundat
3 afectarea nervlului auditiv din cauza boxelor, castilor..s.cauze
tratamentul difera asa ca pana nu stii ce ai nu stii ce trateazi
0
07-12-2013, ora 20:23
keri22
Nu este medic/terapeut
keri22
Adevarul e ca problema asta mi-a aparut dupa ce am ascultat muzica la casti avend volumul la maxim, dar nu m-a luat in ziua aceea, ci a2-a zi cand m-am trezit
0
07-12-2013, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cam grav
un nerv afectat.. ne tratat in primele 5 zile..asa ramane.. mort
norocul tau ca esti in bucuresti si sunt clinici ORL de garda
poti merge chear acum sau cel tarziu mane dimineata
0
12-12-2013, ora 21:40
keri22
Nu este medic/terapeut
keri22
Am fost la ORL si am otita si nervul auditiv obosit :D!!
0
09-02-2014, ora 14:13
geo geo77
Nu este medic/terapeut
geo geo77
buna ziua! ma numesc georgiana, 24 ani si am fost la un control orl, mi s-a spus ca am otita, de care, nu mi-a spus.. mi-a dat
tratament cu augumentin, sinupret, tis rinoxin picaturi de nas, nurofen... si fac acest tratament de 3 zile, aceasta ar fii a3-a zi si am urechea infundata, ma doare un pic, la atingere, nu e insuportabil... dar ce ma ingrijoreaza este ca e infundata... oare o sa dea rezultate tratamentul, o sa-si revina urechea? este urechea stanga si apropo ca mi-am amintit, doamna doctor mi-a spus ca tre' sa-mi tratez sinusu, acolo e problema.. de la nas... nu secreta urechea, nu nimic... este infundata si sper sa-si revina... daca puteti sa-mi spuneti mai multe in legatura cu aceste simptome si acest tratament... si cam cat timp poate dura pana trece definitiv... va multumesc frumos. O zi buna!
1
10-02-2014, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce am scris aici despre CATAR TUBA si OTITA SEROASA
acolo o sa gasesti cum trebuei sa trateazi nasul si ce trebuie sa mai faci la ureche
0
11-02-2014, ora 11:00
geo geo77
Nu este medic/terapeut
geo geo77
multumesc din suflet, apreciez enorm. am citit despre otita seroasa si catar tuba dar nu am gasit destule informatii... daca nu va cer pre mult, va rog sa-mi spuneti dumneavoastra exact cum sa tratez... este a5 a zi de tratament, ieri am fost la control, arata mai bine ca prima data... dar am nasu infundat si acum cateva minute am suflat nasul desi nu prea am ce sufla, dar a aparut si un firicel micutz de sange, nu ma ingrijoreaza asta dar ambele nari sunt infundate cu tot cu urechea stanga, va expun aceste lucruri sa stiti exact depsre ce este vorba dar... astept sa-mi spuneti dumneavoastra cam ce sa mai fac, ce ar fi bine sa iau, mentionez ca tratamentul ce vi l-am spus in mesajul anterior mi s-a spus sa-l fac pana la sfarsitul saptamanii, dupa care iar control... multumesc mult mult mult de tot, cu tot respectul, o zi frumoasa si multa sanatate
0
11-02-2014, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru nas.. se fac inhalatii, aerosoli, aromoterapie, nasul se sufla fiecare parte searat, dupa se poate administra COLAROL cate 2 pic la 8 ore(se prepara in farmacie_)
2 urechea se incalzeste cu perna electrica sau uscatorul de par
3 se consuma Gume de mestecat, des.. pentru a deschide trompa lui eustache si a aerisi urechea
0
11-02-2014, ora 19:11
geo geo77
Nu este medic/terapeut
geo geo77
multumesc mult, o seara placuta sa aveti :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •