Ureche infundata

05-10-2012
Raluka93
Nu este medic/terapeut
Raluka93
Am si eu o problema...Aseara am iesit in oras si la un prieten i-a venit proasta inspiratie sa ma pupe in ureche.M-am simtit ceva timp cu urechea infundata si tiuia dar treptat incepea sa se remedieze. Azi dimineata cand m-am trezit era putin infundata, si nu stiu daca este din cauza 'pupicului' in ureche de aseara sau din cauza racelii sau a curentului.Sa mentionez ca sunt putin racita si am o simptoma de usturime si mancarime in gat cu nara stanga infundata.M-as bucura sa fie de la raceala si sa treaca sa nu raman asa cu infundatura asta pt. ca sunt plecata de acasa la facultate si imi este groaza sa merg pe la doctor
12 comentarii
0
05-10-2012, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tre sa desfunzi bine nasul cu picaturi
2 sa incalzesti bine urechea cu uscatorul de par
daca nu ajuta pana luni.. mergi la ORL ( nu accepti tratament de la med. de familie)
0
05-10-2012, ora 12:08
Raluka93
Nu este medic/terapeut
Raluka93
Va multumesc mult
0
22-10-2012, ora 18:09
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
Buna seara!

Acum 1 luna mi s-a infundat urechea stângă. Fără dureri, fără mâncarimi.. doar infindata. Si nara stângă e infindată.

Am fost la 2 medici ORL
primul a zis :Otită seroasă= ampicilina, nasonex, xyzal, nurofen nimic de pus in ureche, am facut tratamentul si nici un rezultat
al doilea a zis : otita = amoxicilina, bioparox, otocalm, xyzal, am facut tratamentul si nici un rezultat
am mers la medicul de familie şi mi-a dat iar tratament : klacid SR, flucovim de 50, nasonex, aerius, ketoprofen - dupa 7 zile, nimic
Mi-a dat trimitere la medicul ORL-ist..
va rog mult sa-mi dati un sfat. Multumesc.
0
22-10-2012, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faci o audiograma si o timpanograma... cat mai urgent sa stii la ce nivel e pierderea de auz
0
23-10-2012, ora 07:56
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
multumesc. asa voi face.
0
27-10-2012, ora 19:43
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
buna seara. domnule Doctor, am fost un cabinet ORL, si nu puteam sa cer sa-mi faca audiograma direct, sa nu zica ca fac pe desteapta, m-a consultat, a zis ca am otita seroasa pe stinga, rinita, + amigdala mare pe stanga (unde e urechea infundata). Am inceput tratament cu aerosoli ( naabak, betabioptal, ser fiziologic ) si mi-a zis sa-mi cumpar o fiola de diprophos sa-mi faca o injectie. Injectia cu diprophose unde se face in nara sau mai sus pe la sinusuri?. Cam mor de frica acum. Mi-a zis ca daca dupa 10 sedinte cu aerosoli nu mi se desfunda urechea, scoate lichidul chirurgical.. Daca puteti explicati-mi unde se face injectia, va rog mult. Multumesc.
0
27-10-2012, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca e vorba de otita seroasa... tratamentul e corect
Daca e afectat nervul auditiv... e alt tratament..si numai audiograma face diferenta de diagnostic
0
27-10-2012, ora 21:12
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
Multumesc. Am inteles. Audiograma cred ca pot face si fara control medical dar timpanograma mi s-a spus de la cabinetele unde am sunat că dupa control medicul decide daca imi face sau nu. Oare la cati medici trebuie sa mai merg.Daca reusesc sa fac auduiograma o pot trimite la dumneavoastra? si diprophosul ala unde anume in nas se face? Nu vreau sa va stresez dar poate la Iasi le explicati pacientilor mai pe indelete. La Constanta, sau poate doar medicii la care am fost eu, sunt mai scumpi la vorba. multumesc frumos.
0
27-10-2012, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trimite audiograma pe mail
audiograma faci la orice cabinet de protezare auditiva
0
27-10-2012, ora 21:19
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
Va multumesc foarte mult.
0
30-10-2012, ora 18:37
alinaali07
Nu este medic/terapeut
alinaali07
Buna seara Domnule Doctor. V-am trimis pe mail audiograma si timpanograma. Daca aveti timp sa va uitati pe ele, astept sa-mi spune-ţi dumneavoastra ce si cum e. Va multumesc.
0
17-02-2014, ora 09:38
danymihalcea
Nu este medic/terapeut
danymihalcea
Buna ziua.Am o problema la urechea dreapta de 2 saptamani.Am fost la bunici si m-am jucat cu cateaua.Problema e ca eu sunt foarte sensibil si mai am si dermatita atopica iar parintii mei sinuzita si astm, si dupa ce ma jucam cu cateaua, incepeam sa stranut.Acum am urechea infuundata, fara durere, fara dop, fara lichid, dar, as fi crezut ca poate fi problema nervului auditiv, dar partea rea e ca am nasul infundat si multe mucozitati.Asa ca, as vrea sa stiu, daca urechea poate fii afectata din cauza nervului sau sa fie oare o sinuzita sau astm sau ceva de genu?
ps:parintii mei au astm, si sinuzita, si patesc asta mereu cand stau pe langa caine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.