Ureche infundata !!!

05-07-2012
lulu1
Nu este medic/terapeut
lulu1
Buna ziua..intr'o seara am folosit audispray iar dupa cateva minute am folosit niste betisoare de urechi si mi sa infundat urechea dreapta...o simt infundata, nu aud bine cu ea, dar aud un sunet, un tziuit.Dupa 2 zile nu mi-a trecut si am mers la doctorul de familie.mi'a spus ca am dopuri de ceara.a folosit apa calda si o seringa mare cu care mi-a scos dopul de ceara..A doua zi aceeasi treaba aud tziuitul-sunetul ala in ureche si tot nu aud bine..Ce trebuie sa fac ??, , Multumesc..Astept un raspuns !
9 comentarii
0
06-07-2012, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa trateazi bolile de URechi.. numai la un medic ORL.. care face stagiu de ORL 6 ani.. med. de familie 3 luni
vezi diferenta ?
0
14-01-2014, ora 16:23
puflea.nicu
Nu este medic/terapeut
puflea.nicu
Buna ziua, am si eu o problema, dupa baie am curatat urechile cu betigase cu fata si la urma s-au infundat. Am fost la medic am facut sparaturi in urechi si mi-a scos niste impuritati mai putine decat am scos eu... si a zis ca e ok, nu mai am dopuri
dar de 4 zile imi fasaie urechile si cea din partea stanga ma doare un pik... ce sa fie oare, va multumesc...
0
14-01-2014, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai fost la un medic ORL?
sau la med de familie?
0
15-01-2014, ora 08:35
puflea.nicu
Nu este medic/terapeut
puflea.nicu
Da am fost la medic, insa a zis sa pun picaturi de ureche in continuare, insa auzul nu mi-a revenit complect. Am citit tot la dvs. in comentarii ceva de apa oxigenata, poate sa-mi curete mai bine dupa timpan, acolo cred ca doctorul de familie nu a putut sa vada daca este imfundat sau nu cu aparatul, daca nu o sa-i cer o trimitere la ORL, sa-mi faca o timpanograma, cum ziceti si dvs. ? Si inca ceva am si niste tiuituri in ureche, am incercat cu o tigara si sta aprinsa aproape de final, se poate sa fi tras si curent ? multumesc.
0
15-01-2014, ora 11:58
puflea.nicu
Nu este medic/terapeut
puflea.nicu
Am pus apa oxigenata, insa tot nu mi-a dat drumul, trebuie cumva sa repet procedeul ce de mai multe ori ? multumesc
0
15-01-2014, ora 18:11
Escobar1949
Nu este medic/terapeut
Escobar1949
Buna ziua,
In timpul zborului urechile mi s-au infundat /desfundat ca de obicei insa de la aterizare am ramas cu ele infundate. Initial nu am dat atentie crezand ca in cateva ore imi vor trece dar au trecut 3 zile si problema persista.Mentionez ca aveam o usoara durere de ureche provenita in urma unei raceli ( nu stiu daca conteaza acest detaliu).
Trebuie sa ma duc la un dr. ? Sau va trece de la sine ? Am incercat toate manevrele (inghitit in sec tinandu-ma de nas, mestecat guma etc) dar nimic, urechile sunt tot infundate si uneori aud trosnituri, pocnituri, imi dau senzatia ca se vor desfunda dar nimic.

MULTUMESC,
0
15-01-2014, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
guma de mestecat trebuiea folosita la decolare si aterizare
acum e cazul de consult ORL
0
16-01-2014, ora 14:31
Escobar1949
Nu este medic/terapeut
Escobar1949
Multumesc pt raspuns.
Problema este ca pana luni nu pot ajunge la doctor.Ce tratament recomandati pana atunci ?
In afara de simtomele mentionate mai adaug, mai nou, si nas infundat (pt care folosesc niste picaturi), tuse severa si mucus intre caile nazale si gat.
0
16-01-2014, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, gargara, ceaiuri calde, tab de supt cu eucalipt
solutii uleioase pentru gat gen vit A leioasa, ueli de catina..s.a
nasul desfundat bine, urechile incalzite cate 15 minute de mai multe ori pe zi
aerius 1 tab seara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •