Ureche inflamata:dureri, fara secretii si mirosuri neplacute

10-03-2011
Oana C
Nu este medic/terapeut
Oana C
De curand am in urechea stanga, chiar in primul segment al conductului auditiv o cojita mica albicioasa. Acum cateva zile tot am smuls-o cu unghia si incet mi s-a umflat zona, motiv pentru care auzul este slabit momentan. Ieri datorita curentului de afara, au aparut dureri. In primul rand nu am secretii de nici un fel, anormale, colorate sau urat mirositoare. Durerea este prezenta in ureche, in zona in care am gasit acea cojita albicioasa spre galbui, deasemeni ma doare maxilarul sub ureche daca apas dar intr-u spatiu restrans, strict in jurul urechii, ; la fel durerea este prezenta in clipa in care dorm pe urechea stanga, sau o ating. Am mai avut parte de aceasta inflamare, anterior in urma scarpinarii excesive cu betisoare ( uneori mancarimile erau foarte puternice), dar fara sa mi se umfle canalul auditiv sau diminueze auzul.
Voi consulta un medic cat de curand, doresc sa cunosc cateva detalii despre ceea ce se intampla si sfaturi pentru a preveni astfel de inflamari.
Va multumesc, Oana
2 comentarii
0
10-03-2011, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ti.ai provocat singur durerea.. prin traumatizmul conductului ai facut o otita externa
trebuie tratata corect la ORL.. si ingrijita corect dupa
0
10-03-2011, ora 12:19
Oana C
Nu este medic/terapeut
Oana C
Va multumesc. Citind topicurile de pe forum, incepusem sa ma tem de asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.