m-am trezit cu urechea dreapta infundata si un fel de sunet | Forumul Medical ROmedic

m-am trezit cu urechea dreapta infundata si un fel de sunet

30-11-2010
Robert93.
Nu este medic/terapeut
Robert93.
Buna seara, am si eu o intrebare.Intr-o dimineata m-am trezit cu urechea dreapta infundata, si un fel de sunet si dureri in interior, cand casc gura simt o durere mai jos de ureche.Am stat o zi am crezut ca ma tras curentu dar nu ma lasat.Am fost la ORL, mi-a facut spalaturi(mi-a scos niste puncte negre parca era scrum de tigara)si mi-a zis ca am o "mica otita".Mi-a dat tratament(Antibiotice Ciprinol, nizoral, levant, picaturi Ciplox, si spray Oximed), am urmat tratamentu.A 3 4 zi ma lasa-se durerea dar urechea mai era un pic infundata.Sambata seara plec, si duminica ma trezesc cu urechea si mai infundata(nu prea aud cu ea) si dureri.Azi vad ca ma lasat durerea dar tot imi este infundata, joi trebuie sa ma duc iar la ORL pentru control.Imi puteti spune ce am ? Ii vreo problema grava? Va rog.
7 comentarii
0
30-11-2010, ora 20:51
Robert93.
Nu este medic/terapeut
Robert93.
Scuze ca am deschis alt topic, dar ala nu mi-l arata!
0
30-11-2010, ora 23:04
Robert93.
Nu este medic/terapeut
Robert93.
Am uitat sa mentionez ca mi-a mai zis ca am deviatie de sept respir cam greu...
0
02-12-2010, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in ureche cred c aai o Otita micotica...
nu tre sa dai apa in urechi niciodata, s.o usuci bine cu uscatorul de par dupa fiecare baie.
maien mergi la ORL.
0
03-12-2010, ora 22:04
naty2004
Nu este medic/terapeut
naty2004
buna ziua, am si eu o intrebare, de ceva timp ma doare urechea stanga si coboara surerea spre partea de sus a maxilarului dar se muta durerea si la urechea dreapta.am fost la medic orl.si mi-a dat tratament.durerea si.-a mai pierdut din intensitate dar tot ma deranjeaza.intrebarea mea este daca aceasta durere poate fi data si de masele pt. ca adesea cund trag de la masea imi vine un gust rau in gura, dulceag ?
va multumesc
,.
0
04-12-2010, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este de la masea sigur.
durerea adevarata de ureche nu se muta de la una la alta..si este insotita de scaderea auzului
0
01-04-2012, ora 14:31
munteanu veronica
Nu este medic/terapeut
munteanu veronica
Buna ziua! Am si eu o problema. Acum doua luni am fost la O.R.L pt ca aveam ureche infundata, m-a facut spalatura mi-a dat antibiotice si niste picaturi, le-am luat si mi-a trecut, dupa aproximativ o luna mi s-a umflat iar am fost din nou la control mi-a mai facut o spalatura si mi s-a spus prima data ca am o ciuperca mi s-a recomandat sa-mi mai pun picaturi si peste 3 zile sa merg din nou la control. Cand am fost mi s-a spus ca am furung, mi-s dat antibiotice (claritromicina, piroxicam si aerius) mi-a trecut dar dupa un timp a inceput sa-mi curga urechea, la inceput a fost un lichid precum apa acum de 3 zile imi curge un lichid galden, dar foarte mult. Pastilele le iau mereu dar nu stiu ce sa fac, este bine sa-mi curga? Oare isi fac pastilele efectul? ASTEPT UN RASPUNS. MULTUMESC!
0
01-04-2012, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o otita externa.. care necesita un anumit tratament local
trebuei sa mergi zilnic la un cab ORL.. und edupa aspiratii o sa se administrreze tratament local
se poate chear cu internare in clinica ORL
cu siguranta ati gresit ceva in ingrijirea urechii
acasa urechea trebuiea bine bine uscata...fiindca in mediul uscat microbii nu se dezvolta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: