Ureaplasma urealyticum in timpul sarcinii

10-04-2010
Aduta22
Nu este medic/terapeut
Aduta22
Buna ziua!
Sunt insarcinata in 5 saptamani si cu putin timp inainte de a afla ca sunt insarcinata am fost diagnosticata cu ureaplasma urealyticum, pozitiv10000 UFC/proba. Nu am facut inca niciun tratament si am inteles ca ureaplasma provoaca avort spontan. Pot sa fac vreun tratament in timpul sarcinii? Cum va afecta acest tratament viitorul copil?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
4 comentarii
0
30-06-2011, ora 14:27
evelinne_31
Nu este medic/terapeut
evelinne_31
Buna Aduta.si eu ma confrunt cu aceeasi problema...Sunt insarcinata in 16 saptamani si am fost doagnosticata cu ureaplasma...mi s-a dat antibiotic timp de o saptamana cu Klacid si eu si sotul, acum trebuie sa repet analiza si sper sa fie negativ.Problema este ca ureaplasma in timpul sarcinii poate genera avort spontan, nastere prematura, ruperea membranelor.De aceea e bine inainte sa ramai insarcinata sa se faca analizele specifice.Acum domne ajuta sa fie bine, pentru ca imi doresc acest copil atat de mult si am ramas insarcinata dupa 10 ani...pt mine este un miracol...nu mai credeam ca o sa mai pot ramane..
0
30-06-2011, ora 14:30
evelinne_31
Nu este medic/terapeut
evelinne_31
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva, sa fie diagnosticata cu ureaplasama in timpul sarcinii...as fi recunascatoare daca ar posta ceva detalii, cum s-a tratat, daca bebitul e bine in urma tratamentului sau chiar o persoana din cadrul medical daca ar posta ne-ar di de mare ajutor orice detaliu.Multumim!!!
0
30-06-2011, ora 17:01
Aduta22
Nu este medic/terapeut
Aduta22
Buna Evelinne!
Eu am ramas insarcinata dupa 3 ani si ceva de incercari. Analiza se afla la limita inferioara, asa ca n-am facut niciun tratament, dar am avut foarte multa grija de mine. Acum am o minune de baietel de 7 luni fara probleme si sanatos tun. Iti doresc sa ai si tu parte de un astfel de copil!
0
01-07-2011, ora 11:45
evelinne_31
Nu este medic/terapeut
evelinne_31
Ma bucur sa aud lucrul asta ca bebitul este bine si sanatos tun.Iti multumesc pt urari si doamne ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.