Uralyt-U

29-01-2007
AndreiB
Nu este medic/terapeut
AndreiB
Am avut o colica renala la rinichiul stang acum un an si jumatate, in urma careia am eliminat un calcul de 3-4 mm. Am dus calculul la analize si rezultatul a fost: fosfati si urme de oxalati de calciu. De atunci consum si lichide in cantitati mari. Acum 3 luni in urma unei ecografii abdominale s-au observat iarasi calculi de 6-7mm atat in rinichiul stang cat si in cel drept.Medicul de familie mi-a recomandat Urinex, iar urlologul mi-a recomandat Uralyt-U, cu care am si inceput tratamentul. Citind prospectul am observat ca este recomandat pentru calculii de acid uric, nu pentru cei de fosfati si oxalati. Deasemenea Uralyt face ca pH-ul urinii sa creasca, devenind alcalina. Mi-am masurat pH cu ajutorul indicatorului din cutia de Uralyt inainte sa incep tratamentul si era 6, 8-7. Acum dupa o zi de tratament este peste 7. In prospect scrie ca pH in tratamentul calculilor de acid uric trebuie sa fie 6, 2-6, 8. Deasemenea am citit intr-un articol ca pH alcalin, peste 7, favorizeaza calculii de fosfati si oxalati. Credeti ca este potivit tratamentul cu Uralyt in cazul meu?
1 comentarii
0
29-11-2007, ora 00:00
eleang
Nu este medic/terapeut
eleang
exista un inlocuitor pt Uralyt ca nu mai gasesc pe nicaieri, va rog dati-mi un semn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.