Unghii si pielea de pe degetele de la maini si picioare

31-05-2009
mazilusimo
Nu este medic/terapeut
mazilusimo
Am si eu o problema, acum 2 ani am avut o pilonefrita la rinichi si apoi la catva timp dupa ce am iesit din spital a inceput sa mi se ia pilea de pe degetele de la maini, la inceput am ignorat dar au trecut anii si pilea mi se duce in continuu atat de pe degetele de la maini cat si pe cele de la picioare iar unghiile mi s au ingrosat si ingalbenit si se desprind.In urma cu 4 luni am fost la un dermatolog si mi a dat sa fac un examen micologic, mi a iesit BACILUL COLI, dupa care am fost din nou la dermatolog si mi a dat sa iau 3 luni norfloxacin cate 10 zile in ficeare luna si niste pastile de intarirea unghiilor PHYTO facute in franta pe care am dat si f multi bani.Au trecut 4 luni si unghiile mele sunt la fel, iar pilea mi se duce in continuu, sunt disperata, va rog din suflet sa ma ajutati!!!
7 comentarii
0
03-06-2009, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa suferiti de Acrodermatita continua, care este o forma de psoriazis.
0
04-06-2009, ora 02:11
mazilusimo
Nu este medic/terapeut
mazilusimo
D le doctor va multumesc f mult ptr rapiditatea cu care mi ati raspuns si in acelasi timp as dori sa stiu ce pot sa fac ptr a ameliora aceasla boala, ce tratament credeti ca ar trebui urmat sau ce alte analize as mai putea face ca sa stiu exact ce am de facut.
In acelasi timp nu inteleg de ce mi a iesit la examenul micologic ce mi s a recoltat de la unghii bacilul coli si doctora la care am fost in orasul meu(Rm Valcea) cand m a vazut prima data mi a spus sa fac examenul micologic la unghii si bilirubina ptr ficat ca a zis ca sunt eu cam palida.si dupa rezultatul de la laborator a zis sa iau norfloxacin si sa repet examenul micologic peste cateva luni.eu care nu am nici o legatura cu medicina va spun sincer ca am cautat si am citit f mult pe internet acum cateva saptamani despre problema care o am cu mainile si m am speriat.adica am citit despre psoriazis, ca se poate manifesta si pe maini.mai exact ce se intampla cu mainile mele.dar ma incurajam singura si mi ziceam ca nu am psoriazis, ca daca aveam, nu mi mai iesea la ex micologic bacilul coli.
Ce se poate face, ce sfat imi dati, se poate vindeca vreodata aceasta boala?
Va multumesc din suflet
0
07-06-2009, ora 10:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bacilul coli putea ajunge accidental la unghii din materiile fecale.
Pentru tratament este necesar sa tineti legatura cu un dermatolog, deoarece acesta nu este simplu!
Nimeni nu va poate garanta in prezent vindecarea definitiva (daca este vorba despre psoriazis)!
Problema este ca deocamdata nu aveti un diagnostic sigur! Pentru inceput ar trebui sa fie precizat acest diagnostic.
0
09-08-2009, ora 15:21
mazilusimo
Nu este medic/terapeut
mazilusimo
D le doctor au trecut 2 luni de cand m ati sfatuit sa iau legatura cu un dermatolog, am venit in ro in concediu si primul lucru care l am facut a fost sa iau legatura cu un dermatolog bun cum mi ati spus dv.Am fost la Bucuresti la un dermatolog care intr adevar a costat destul de mult dar care in cateva min dupa ce i am povestit ce se intampla cu mainile si unghiile mele mi a spus clar ca am psoriazis.am fost socata, dupa ce am vb cu dv parca tot mai aveam o speranta sa nu fie psoriazis.
Credeti ma, daca orasul meu era mai aproape de Iasi veneam direct la dv dar e fff departe si eu momentan locuiesc in Italia..
Acum as vrea sa va intreb ce parere aveti despre tratamentul pe care mi l a prescris doctorul din Buc., adica daca dv mai aveti ceva de adaugat: viatamina A+D2 cate 4 cps /zi, Vitamina E 2cps/zi, magneziu forte 2cps/zi dimineata, Zinkit cate o compresa efervescenta dimineata, si Selezin 2cps/zi, iar seara la culcare cate o cps de biomelatonina, si de asemenea seara sa ma ung pe maini cu dermovate crema si daivobet unguent sub pansament cu ceolofan, alternativ cu cele 2, o seara cu unu si apoi cu celalalt.
D le doctor va spun ca de ceva timp am citit f mult pe net despre psoriazis, m am uitat f mult si la fotografii cu psoriazisul palmar, diagnostic care mi l a pus si mie medicul din Buc., si ma infricoseaza ceea ce am vazut, adica mainile mele nu au nimic decat ca de cele mai multe ori imediat ce vin in contact cu apa incepe sa mi se duca pilea si unghiile s au ingalbenit spre varf, adica parca e o linie trasata pe ele si partea de sus sunt sanatoase iar spre varf sunt galbene, adica nu am rani sau altceva pe maini si nici pe talpile de la picioare doar ca mi s a ingrosat pilea si la fiecare 2 seri este nevoie sa ma frec pe talpi su piatra ponce si sa ma dau cu crema.Nu stiu.sunt f speriata de faptul ca aceasta boala nu este vindecabila, am plans f mult dupa ce am fost diagnosticata cu psoriazis si as vrea sa stiu macar daca aceasta boala poata fi macar oprita la nivelul la care e acum adica sa nu evolueze inspre mai rau.
Si inca ceva D le doctor daca puteti sa mi recomandati o creme de zi ptr maini, ptr ca produsele recomandate de doctorul din buc, nu le am cumparat inca intrucat erau f scumpe adica marca Deuteria.

Va multumesc din suflet ptr sfatul pe care mi l ati dat acum 2 luni si sa va dea Dumnezeu multa sanatate!
0
12-08-2009, ora 17:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ati fost la un medic al carui nume incepe cu N !
Eu nu am nimic de adaugat deoarece nu eu v-am examinat. Eu am banuit doar ce boala aveti.
Daca tratamentul nu este eficient ar trebui facute niste injectii, insa aceste nu se fac decat sub stricta supraveghere medicala!
Succes!
0
12-08-2009, ora 22:26
mazilusimo
Nu este medic/terapeut
mazilusimo
Da, doctorul este cel pe care il banuiti dv si am apelat la dansul ptr ca mi la recomandat o prietena care s a vindecat de lichen plan in urma trat urmat de acest doctor.
Va multumesc foarte mult d le doctor ptr raspuns si in caz ca tratamentul nu va da rezultate o sa va contactez chiar o sa vin si pana la Iasi daca va fi nevoie.multa sanatate si numai bine!
0
10-04-2012, ora 21:38
lenutza!
Nu este medic/terapeut
lenutza!
buna ziua, am si eu o problema cu, colturile de la degetele mari de la picioare, mi le-am scos odata iar de atuni incerc mereu sa le scot, dar nu reusesc mereu sa le scot in intregime si imi ramane jumate inauntru, exista vreo solutie sau trebuie sa merg neaparat la un medic, cand ele incep sa creasca ma deranjeaza la incaltaminte...eu nu sunt in tara acum...va multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •