Unghie operata~ajutor

09-08-2010
floby
Nu este medic/terapeut
floby
Buna ziua,
As dori sa-mi acordati sfatul intr-o problema. In urma unei lovituri frontale puternice la unghia de la degetul mare stang de la picior, zona matricei a fost afectata, zona de la baza unghiei a fost imflamata si am avut infectie(desi am luat antibioatice)si in cele din urma am fost operat. In urma operatiei unghia mi-a fost indepartata pt ca nu mai crestea, iar acum astept sa se vindece si sa creasca alta.
Intrebarea mea este urmatoarea: in momentul de fata, i-am indepartat pansamentu si toata zona unghiei este "carne vie", o zona f.umeda. Mi s-a recomandat sa nu aplic pansamente peste rana pt a se usca mai rapid(ci doar alcool iodat~care intr-adevar USTURA~, insa trebuie sa-mi protejez cumva zona de vreme ce urmeaza sa merg mult cu rana deschisa.Ce imi recomandati sa aplic pe rana sau sa fac, cu scopul de a grabi uscarea zonei si implicit sa reduc riscul aparitiei unei infectii ?
Va multumesc!
4 comentarii
0
15-08-2010, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti aplica un pansament pe care sa puneti un unguent cu antibiotic, cum ar fi Baneocin.
0
21-07-2014, ora 15:14
andu andu
Nu este medic/terapeut
andu andu
buna ziua.tocmai ce am avut un accident si mi_a fost smulsa unghia de la degetul mare de la mana stanga, de o panza de circular.mentionez ca nu am degetul taiat ci doar smulsa de mai jos de ultima falanga.doar foarte putin atins osul din varful degetului.am fost la medic imediat, la urgente..am fost cusut si trebuie sa merg la scos firele.oare mai sunt sanse sa imi creasca unghia la loc???va multumesc
0
22-07-2014, ora 17:15
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Este posibil sa va creasca din nou. Oricum trebuie sa aveti rabdare- unghia creste in 6-9 luni.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
0
23-07-2014, ora 19:01
andu andu
Nu este medic/terapeut
andu andu
Va multumesc pentru raspuns.Astazi am fost si mi-au fost scoase firele, iar o asistenta care m-a bandajat mi-a spus ca nu mai am patul unghial, dar intamplari asemanatoare au mai avut si altii, chiar mai grave si ei spun ca le-a crescut unghia, nu la fel ca inainte... dar a crescut.nu stiu ce sa cred dar tare as vrea sa imi creasca unghia la loc. dati-mi va rog un nr de contact al Dvs poate luam legatura in viitorul apropiat pentru un eventual control si poate o remediere a problemei.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •