Unghia mare ingrosata, galbena si dureroasa la apasare(de la picior)

12-06-2013
add.05
Nu este medic/terapeut
add.05
Deci, cum sa va zic, de cand mic copil mi-am scapat o sticla de lapte pe degetele mari de la picioare si mi-am crapat unghiile de la ambele degete, si timp de cativa ani buni am avut unghiile ingrosate ca si cum ar avea un fel de cocoasa, nu cum erau unghiile normale.La un picior unghia si-a revenit datorita si faptului ca mama mea imi curata unghiile de fiecare data cand faceam baie si desi era dureros la piciorul drept nu mai am niciun defect cu unghiile in schimb la piciorul stang desi am suferit cateva lovituri fara sa vreau, unghia a cazut cam de 3 sau 4 ori si speram sa creasca normal dar aceasta devenea tot groasa ca inainte si cand apas pe unghie ma doare, imi pare rau ca nu am o poza in care sa arat unghia. Nu stiu ce sa fac, si ce decizie sa iau, ca fata nu e estetic sa mergi cu sandale sau papuci si m-am saturat ca de fiecare data sa acopar unghia cu pansament. Astept un raspuns.
1 comentarii
0
13-06-2013, ora 16:29
Nilac
Nu este medic/terapeut
Nilac
Domnule Doctor. Din toamna, ambele unghi ale degetelor mari de la piciare sau ingrosat, sau ingalbenit, au cute, rosaturi. Am facut un tratament cu exoderil solutie si crema dar nu se vindeca. Am practicat o igiena severa. Cand le curat si le tai, sub unghie apare o crusta cretoasa, am ramas cu jumatate din lungimea unghiilor dar continua sa creasca cu un aspect neplacut si nesanatos. Ce se intampla? Ce-mi recomandati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să evitați infecțiile micotice ale unghiilor
  • Îți cad unghiile? Ce poate însemna asta
  •