Unde se poate face dozarea aldosteronului

07-04-2008
Karuna
Nu este medic/terapeut
Karuna
Nu inteleg de ce, multi medici, atunci cand constata cresterea brusca a tensiunii arteriale, se multumesc sa prescrie doar antihipertensive, si nu se intreaba ce ar putea provoca aceasta crestere.O prietena a murit, din cauza intarzierii diagnosticului intr-un caz asemanator. Avea 47 de ani, tensiunea i-a crescut brusc a facut un accident vascular cerebral, si-a revenit destul de greu, apoi au inceput problemele "renale".A fost operata, si doar atunci s-a vazut ca avea metastazele unui cancer de suprarenala.A murit cu zile!
Eu nu am de gand sa patesc asta, asa ca o "sa ma trimit" singura la doctor, deoarece acum 5 ani mi-a crescut brusc tensiunea(de la 90/50 la 180/120).Un timp nu m-a suparat de loc, dar au inceput durerile de cap, mainile imi amortesc uneori de abia le pot simti, merg la toaleta din ora in ora, sunt vesnic obosita, dar nu pot sa dorm, ma simt sleita de puteri si cu inima im gat cand urc 2 etaje, ma dor si picioarele...parca as avea 120 de ani
. Am reusit sa ajung la "o arhi-cardioloaga" ce mi-a prescris un tratament extrem de scump...si care m-ar fi "pus in pardesiu de brad" daca l-as fi continuat.Ii spusesem ca am astm alergic dar mi-a dat beta-blocante, desi eu nu am voie sa iau grupa aceasta de medicamente.
Medicul meu de familie se chinuie de atunci sa-mi gaseasca un tratament care sa-mi scada tensiunea...dar, dupa cateva zile tensiunea mea revine la fel de vesela la 160-180/100-120...si ramane asa.Am luat Captopril, Enalapril, Lisinopril, Prestarium, cu Tertensif...si tot la 160/180 cu 100-120 sunt dupa catva timp( cel mai mult "a tinut Prestaruim, 2 luni a reusit sa-mi tina tensiunea la valori acceptabile 130-140/85-95).
De pe net am luat unele informatii si as vrea sa aflu unde as putea sa ma duc sa fac un set de analize, ca sa-i zic la medicul meu unde vreau sa-mi faca trimitere.
2 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
Buna Karuna!Ai uitat sa ne zici de unde esti si cati ani ai.Zi-mi de unde esti si pote te pot eu indruma.Eu am 27 de ani si la fel patesc de 3 ani si jumatate de cand am nascut si am fost la o gramada de clinici si nu reusese nimeni sa-mi puna un diagnostic si sa-mi dea un tratament.La fel tensin=unea mea creste brus la valori de 155/110 si ma simt foarte rau sunt toata ziua ametita ma doare la inima imi amortesc toate si am starii din astea ciutae cu emotii nu ies afara sa nu mi se faca rau.Toti pun asta pe baza de pshic la mine dar parca nu-mi vine sa cred.Oricum daca crezi ca te pot ajuta da-mi de veste.
.
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna karuna,

intr-adevar aceasta tensiune mult crescuta care nu cedeaza la tratament poate fi de alta cauza. Ca sa excluzi cauza din titlul mesajului tau fa o ionograma cu potasiul plasmatic, iar daca acesta este mult scazut e foarte probabil sa fie hiperaldosteronism.
In legatura cu betablocantele, asa este cum spu si tu, dar nu uita ca sunt insa unele beta1selective care nu au efect de bronhoconstrictie, de exemplu metoprolol
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.