Un sfat va rog

04-12-2009
felicia2
Nu este medic/terapeut
felicia2
Buna seara,
As vrea sa va povestesc problema mea si eventual un medic poate sa-mi raspunda la rugamintea mea de a ma sfatui ce trebuie sa fac.
In urma unei histeroscopii foarte dureroase pe care am facut-o in ianuarie 2008 am ramas cu o sangerare, sangerarea era doar uneori dupa contact, in perioada ovulatiei si nu lunar. in august 2009 am avut o puternica mancarime si o sangerare mai pregnanta iar doctorul mi-a spus ca am o candida si mi-a prescris macmiror ovule, duphaston, vitamina E, vitamina K si vitamina C. In octombrie m-am hotarat sa fac testul papanicolau pt ca ultimul facut fusese in iulie 2008. Bineanteles ca am facut si o colposcopie cu urmatoarele rezultate:
7.10.2009 Col O OCE 0, 7 cm, jsc tip 2 Periorif z de modif minore, intens acidofila de mici dimens cu evol endocerv = 3 mm cu punctatii pe toata suprafata. TL zincom periorif. Colpita intensa punctif citotest
TV Cistalgie :uter in RVF mobil nedur. anexe nepalp.ExS : CLN rec : cult col + secr vagin.
La cultura col a fost rezultatul: streptococ B
secretie: flora moderata cu l fram reg rare PMN
Mi-a prescris Augmentin si ovule preparate in farmacie pe care pe fisa le-a numit cefaclor.
In data de 10.11.2009 am avut programare pentru rezultatul testului papanicolau care a fost urmatorul:
(S) CLASIFICAREA PAP.C II
CS+CI
P.A -65% densitate celulara redusa, inflamator (ff)
HCK = PKH rare ci cu ASCUS rare ci binucleat
Flora: Lactobacili, Flora bact. coccica.
(C) CLASIFICAREA PAP CII/CIII
F. mucoid innfl (fF)
CE aspect normal fizibil.
CI si CEL metapl mature
cu obst discrioze usoare rare ci binucleate
FL idem
Concluzii: L-SIL
Nu sunt o femeie care sa nu stie ce inseamna L sil dar dna doctor ma sperie si sa va povestesc de ce.
La citirea rezultatului mi-a spus ca nu este nimic grav.nu mi-a dat nici un tratament mi-a spus sa astept dupa cel cu antibiotic si vom repeta testul PAP. Bun am asteptat...numai ca inainte de ciclu cat si in timpul acestuia mancarimea a revenit si de data aceasta labile mele erau aproape o rana sangeranda. Luni pe 30 nov m-am prezentat iar la cabinetul dansei care m-a intrebat de ce am venit. I-am povestit despre reactia mea la tratament si mi-a spus ca am o colpita de la antibiotic. Mi-a prescris macmiror ovule si unguent. Ce sa spun mancarimea s-a mai diminuat dar nu a trecut total. Ceea ce ma sperie foarte tare pasivitatea dnei doctor si nelinistea mea gandindu-ma la ce e mai rau. D-na doctor imi spune ca nu sunt probleme grave si nu vrea sa verific macar daca este HPV.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa mai astept?
Sa caut alt doctor?
Poate este nevoie de un tratament urgent, va rog sa-mi spuneti daca analizele mele reprezinta motiv de ingrijorare sau nu.
Va multumesc din tot sufletul.
1 comentarii
0
06-12-2009, ora 08:54
felicia2
Nu este medic/terapeut
felicia2
Va rog sa-mi dati un sfat. Ce sa fac? Am ceva grav?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.