e bine sa folosesc un irigator in fiecare seara?

13-03-2013
Miclaus Daiana
Nu este medic/terapeut
Miclaus Daiana
Acum doua zile am fost la ginecolog. Dupa un control mi s-a zis ca am candida. Mi s-au dat ovule si niste ceaiuri pentru a face spalaturi. In aceasta privinta am doua intrebari: Ovulele(Polygynax) sa le iau si in timpul ciclului menstrual?Sau nu? Si.. pentru spalaturi e bine sa folosesc un irigator in fiecare seara?(10 zile), pentru ca am citit ceva ceva pe net si multi spuneau ca nu e bine sa folosim irigatoare, iar daca folosim sa folosim doar pentru un tratament o data sau de doua ori pe saptamana! Ce sa fac?Multumesc anticipat !
2 comentarii
0
13-03-2013, ora 20:42
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna, am cautat prospectul medicamentului Polygynax si iata ce am gasit:
Doze si mod de administrare
Doza uzuala recomandata este de o capsula moale vaginala Polygynax; administrata seara, timp de
12 zile. Capsula trebuie introdusa profund in vagin. Tratamentul trebuie insotit de masuri de igiena
(folosirea lenjeriei de bumbac, evitarea dusurilor vaginale, folosirea tamponului intern in timpul
tratamentului) si, daca este posibil, suprimarea factorilor favorizanti. Tratamentul partenerului variaza in
functie de caz. In timpul ciclului menstrual nu trebuie intrerupt tratamentul cu Polygynax.
Despre ceaiuri si irigator: evident, aveti flora vaginala perturbata. Spalaturile se recomanda doar in aceste cazuri, sub nicio forma nu va faceti un obicei din a va iriga vaginul daca flora normala este prezenta (preponderent formata din bacili Doderlein fara nicio infectie), acest lucru va va cauza probleme. Daca medicul v-a recomandat 10 zile, asa sa faceti. Folositi ceaiurile si irigatorul inainte de a va introduce ovulul. De obicei seara, inainte de culcare, va spalati frumusel cu ceaiurile dupa care, intinsa in pat, cu genunchii usor ridicati, introduceti ovulul cat de adanc se poate. Eu am evitat sa iau ovule in timpul menstruatiei, pur si simplu ma deranja ideea de a-mi baga ceva acolo in timp ce altceva se scurgea afara :))) In plus, daca aveti o menstruatie mai "dificila" (abundenta, cu cheaguri de sange), faptul ca irigati acea zona poate duce la embolie. Eu am inceput tratamentul cu ovule dupa ce mi-a trecut menstruatia, dumneavoastra faceti cum considerati ca este mai bine.
0
14-03-2013, ora 10:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
De regula ovulele nu se administreaza in perioada menstruatiei, ci se intrerupe tratamentul cat dureaza menstra, dupa care se reia dupa ce se termina. Daca nu va trece ori revine candida, atunci repeti tratamentul intr-o perioada cand nu esti la menstruatie.
Nu trebuie sa iti fie teama sa folosesti irigatorul. Te speli cu irigatorul in fiecare zi inainte de a introduce ovulul. De regula Tantum Rosa este foarte bun pentru candidoza, mult mai bun decat ceaiurile... Tantum Rosa se gaseste la farmacie sub forma de pliculete, sunt cam scumpe insa merita, sunt foarte bune. Poti inlocui ceaiurile cu Tantum Rosa in tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.