Un sfat va rog !! febra copil 2 luni

04-09-2015
Flavius Ionut
Nu este medic/terapeut
Flavius Ionut
Salutari. azi am fost cu fetita noastra in varsta de 2 luni la medicul de familie pentru ca de dimineata avea febra. Dr ne-a spus ca are un pic in gat si are o usoare otita. ne-a dat urmatorul tratament: Cexyl 125/5 ml - 5 ml la 12 ore.
Debridat 24mg/5ml - 5 ml de 3 ori pe zi
Ibalgin 100mg/5ml - 5 ml de 3 ori pe zi
Ketof 1mg/5ml- 5 ml de 3 ori
Picaturi auriculare-2 pic de 3 ori pe zi.
Sotiei mele i se pare ca i-a dat cam mult si in cantitati prea mari, eu nu stiu ce sa zic, ma gandesc ca daca asa i-a spus doctorul, i-a spus cu un motiv. voi ce credeti? Fetita are 6kg si un pic. multumim anticipat
1 comentarii
0
06-09-2015, ora 08:58
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Situatia descrisa este(din pacate!)des intalnita.Daca este posibil, problemele de sanatate la copil, dar mai ales la sugari, ar trebui rezolvate prin medicul pediatru.Nu orice "raceala", cu sau fara febra, este de etiologie microbiana ca sa justifice antibioticul(doar 2 din 10).In cazul sugarului de 2 luni, tratamentul, pentru inceput, este antitermic:Panadol 80mg.la 6 ore(daca are 38, 5 intrarectal!)Protargol 3-4x1pic in fiecare narina ziua, Nasic peste noapte daca nasul este infundat, Vit.C 5 pic.dimineata si 5 la pranz, hidratare.Dupa 2-3 zile de evolutie se reanalizeaza starea sugarului si daca apar semne de suprainfectie, se decide completarea tratamentului.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul