Un sfat va rog...limfom hodgkin

10-11-2011
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Buna ziua! Mă numesc ella si am 29 ani.sa va zic povestea mea...la 28 ani am rămas însărcinată, am un băietel frumos, ca orice femeie după sarcina am început sa ţin o cura sa slabesc.am început sa slabesc cam mult dar eu bucuroasa, ma simteam bine.dupa cateva luni am inceput sa obosesc, dar am zis k de vina e nesomnul, cu copil mic cam dificil!am racit prin vara si nu imi mai trecea tusea, m-am dus la doctor mi s-a zis k o tuse dureaza 6 sapt.a mea numai trecea am cerut raze la plamani si asa am aflat k am limfom h. Dar inca nu stiu de care tip e! An facut ct, pet, biopsy. Doctoru oncolog mi-a facut referire la un hematolog, el a zis k mai mult ca sigur îmi va face o biopsie si la maduva! Doare asa ceva??? A zis k tratamentul va consta in chimio si raze! Imi e frica de mor!!asa tare doare chimio???inca ast programarea la hematolog!
15 comentarii
0
10-11-2011, ora 14:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
linisteste-te! limfomul hodgkin este o boala serioasa, dar cu abordare corecta este inalt vindecabila (in aprox. 90% din cazuri) deci fii curajoasa si optimista!
biopsia de maduva OSOASA (adica din osul soldului, nu din coloana) este standard, necesara in monitorizarea evolutiei bolii, in special sub tratament. doar putintel, dar se face cu anestezie. unii oameni nu simt nimic. cu un ac (putintel mai gros) hematologul ia o bucata din os (coxal) si cu putina maduva osoasa si o da la analiza microscopica. nu e o problema prea mare.
tratamentul cu chimio nu doare deloc. nu are legatura cu durerea. o sa-ti prezinte hematologul ce efecte adverse mai frecvente/serioase are, dar durerea nu e printre ele. pot sa dea greturi, varsaturi, uneori cade parul, pot fi modificari pe analizele de sange, etc. dar la fel, pentru unii e mai rau, pentru altii e ca o plimbare in parc. fiecare simptom in parte exista mijloace de tratament si administrare iar hematologul tau o sa stie ce si cum.
inca odata, stai cuminte si ai grija de copilutz!
unde o sa te tratezi ?
0
10-11-2011, ora 15:23
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Multumesc pt raspuns! Sant la Londra!imi este f frica!vreau sa-mi vad baiatul mare!mi s-a zis k tumoarea care se afla in dreapta plamanului e mare!!o sa imi cada si sprancenele? De la a cata sedinta de chimio Cade paru? De sarbatori as vrea sa vin acasa, si nu as vrea sa afle bunica mea!familia mea e in negare, vor sa consult si medicii din Romania, eu nu cred ca va conta, aicea de 2 luni fac numai teste.
0
10-11-2011, ora 15:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
parul de obicei cade la cateva zile dupa prima administrare - respectiv in jur de 7, in regimurile care contin un citostatic numit antraciclina, care e regimul standard (numit ABVD) folosit initial in aceasta boala. uneori se intampla sa nu fie brusc si la 7 zile, ci e treptat si dupa mai multe saptamani.
daca diagnosticul e stabilit, momentul intrebarilor si consultarilor a trecut, e momentul de tratament. iti urez succes si sa te linistesti putin ! oricum probabil o sa ai niste discutii lungi si utile cu hematologul tau. asteptam sa ne mai scrii, mai ales daca intri in posesia oricarui document medical, inclusiv in engleza.
0
10-11-2011, ora 19:27
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Tocmai m-a sunat de la spital, marţi am programarea la hematolog! Între timp mi s-a zis k trebuie sa fac nişte injectii in burta pt a nu se coagula sangele!a Mai facut cineva Asa ceva?stie cineva despre ce e vorba?inca nu stiu cum se numesc, marti le incep pt cateva saptamani.
0
10-11-2011, ora 20:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
probabil fragmin sau clivarin sau arixtra sau clexane, sunt multe produse de genul asta care se numesc "heparine cu greutate moleculara mica" si da, acesta e efectul lor. nu stiu insa care a fost indicatia, la tine, asta tine de la caz la caz. nu face parte din tratamentul oncologic specific, e un lucru individual si facut dupa necesitate.
0
10-11-2011, ora 22:11
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Multumesc pt sfaturi!imi prind f bine!m-a ajutat enorm acest site!in mimentul de fata am f mari dureri de spate si mă doare carnea pe mine! Sper sa fie totul bine!revin cu noutatile.
0
11-11-2011, ora 00:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
astetapm asap! numai bine !
0
11-11-2011, ora 15:45
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Buna! RaulDuke te rog lamureste-ma!acum am primit o scrisoare de la doc in care scrie k e lymphoma si nu cancer! Lymfomia e cancer sau nu???o sa scriu scrisoarea in engleza k oricum nu inteleg termenii medicali poate îmi poţi spune mai multe!
The chest x-ray showed a large anterior mediastinal mass and blood test showed anaemia with reactive thrombocytosis, an esr of 87 but rutine tests otherwise normal!
The CT scan confirmed a large swelling in the mediastinum extending from the left right down to the right lung.PET scan showed intense FDG uptake in the large mediastinum mass predominantly extending into the right hemi-torax to the base of the lung and with a mediastinal nodule mass extending into the left hemi-torax.There was lower grade increased uptake in the right mediastinum, paratracheal areas and bilateral supra-clavicular nodes.there wad mild marrow activation.
The pathologists says this is definitely lymphoma NOT CANCER
0
11-11-2011, ora 19:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
whatever, deja astea sunt probleme de semantica si diferenta intre cum se exprima romanii/latinii/terminologia franceza versus cea anglo-saxona. ei prefera sa separe cancerele in cancere solide (cum ar fi de plamani, de san, de colon, etc) si cancere hematologice (leucemii, limfoame, etc). nu te lega de aceste detalii. limfomul este un tip de cancer limfatic. cum am spus, limfomul hodgkin este unul INALT VINDECABIL.
cancer = o crestere necontrolata a unor celule (numite maligne).
0
11-11-2011, ora 19:46
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Ok!dar din celelante analize ce le am scris, intelegi ceva? crezi k mă va aştepta chimiotherapia?
0
11-11-2011, ora 23:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
fara indoiala!
0
24-11-2011, ora 13:19
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Buna! Toate analizele sant gata! Am non hodgkin lymphoma, stage 2!de Maine incep R-CHOP, o data la 3 saptamani!mie frica de mor de chimio!cum e R-CHOP?
0
24-11-2011, ora 15:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in ce sens cum e ?
0
24-11-2011, ora 15:25
Ella2011
Nu este medic/terapeut
Ella2011
Diferenta dintre abdv si r chop?!la fel te simti in timpul tratamentului si dupa?
0
24-11-2011, ora 15:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
reactiile adverse sunt asemanatoare. cele mai frecvente sunt comune intre toate citostaticele. RCHOP nu contine bleomicina, deci sansele de afectare pulmonara pe termen mediu/lung sunt mai mici.
in rest efectele adverse digestive, cele nespecifice, precum si cele hematologice sunt cam la fel. despre mabthera nu pot sa spun prea multe, nu am o experienta suficienta cu acest medicament. totusi nu e un citostatic clasic, ar trebui sa nu aiba probleme prea mari de toleranta, comparabil cu celelalte.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: