Un sfat urgent!

19-05-2012
lorenadamian
Nu este medic/terapeut
lorenadamian
Buna ziua, scriu pe acest forum deoarece am nevoie de un sfat rapid :|si pt ca sunt sunt foarte disperata. Am sa-mi incep ciudata poveste pentru a se putea intelege mai cu usurinta tot ceea ce mi s-a intamplat. Incep prin a va zice ca am doar 17 ani...si sambata trecuta stand in fata calculatorului m-a apucat o durere brusca si extrem de puternica mai intai in spate, iar apoi a continuat in partea dreapta. Tin sa mentionez ca este absolut prima data cand ma confrunt cu o asemenea durere. Nemaisuportand durerea am ajuns la urgente unde mi s-au facut doua perfuzii dupa care pot spune ca ma simteam chiar bine si astfel am hotarat sa merg acasa, dar la nici 5 ore am reajuns la spital cu aceiasi durere insuportabila. timp de 3 zile am stat in reanimare medicii nestiind nici unul exact ce am. Pe biletul de externare scria faptul ca as fi avut o infectie urinara si totodata o constipatie cronica. In timpul spitalizarii timp de 2 zile durerea din partea dreapta a persistat, dar cu siguranta nu era apendicita cu toate acestea la ecografii nu se putea vedea exact ce este pt ca eram constipata iar colonul era marit. Dupa externarea din spital durerea nu a mai persistat, chiar pot spune ca ma simt destul de bine, dar cu toate acestea mereu cand ies cu scaun ma doare foarte tare tot in partea dreapta.Ieri am remers la spital pt o noua ecografie unde din nou medicii spuneau ca vad ceva ciudat, dar nimeni nu stia exact ce. Atunci m-am hotarat sa merg la un medic ginecolog deoarece eu avusesem probleme cu ovarele (cu 4 luni inainte am depistat ca ovarul stang este polichistic, iar cel drept are un chist de 3 cm.am luat anticonceptionale yasmin timp de o luna, iar dupa aceasta luna a deputat tot ceea ce am povestit mai sus).revenind in prezent, dupa ce am ajuns la ginecolog am aflat cosmarul vietii mele...ovarul drept care avea probleme inainte era perfect vindecat, dar cel stang era torsionat dar nu f mult, cazut in douglas si cu un chis de 5 cm lungime si 2 latime. am facut analiza ca125 si mi-a iesit 38. Mi s-a recomandat sa merg la Bucuresti ceea ce voi si face luni, dar pana atunci as vrea va rog din suflet sa va ziceti o parere. este aceasta problema atat de grava incat sa trebuiasca extirpat ovarul sau se poate rezolva la paroscop? sunt f ingrijoarata mai ales datorita varstei mele.va multumesc anticipat
1 comentarii
0
20-05-2012, ora 00:08
Scarlet_D
Nu este medic/terapeut
Scarlet_D
Salut!

Din simptomele descrise pare a fi Apendicita sau IBS(Irritable Bowel Syndrome )- scuze eu atat pot spune fara sa vad niste analize sau ecografii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.