cadere de calciu.cu stari de lesin ameteala, tahicardie, acum o saptamana

16-07-2011
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
Acum o saptamana si un pic am facut o cadere de calciu.cu stari de lesin ameteala, tahicardie.Am fost la dispensar asistenta mi-a facut un calciu intravenos si B1 si B6.Timp de 4 zile dupa m-am simtit bine chiar imi revenisem binisor cand intr-o dimineata am patit din nou.Din ce mi-a zis doctorita a fost un atac de panica pe fondul caderilor de calciu ce a crescut impactul asupra mea.Am 0 saptamana de cand fac calciu intra venons intra muscular administrat pe cale orala impreuna cu B1 si B6 si alte vitamine.Am fost la analize si mi-a iesit calciul 3, 88 in rest nimic iesit din comun.Doar ca in ciuda tuturor injectiilor pe care le-am facut nu ma simt deloc mai bine..ma simt in continuare ametit uneori chiar la limita lesinului, simt ca nu am aer, vederea incetosata, nu pot merge in picioare mai mult de 10 minute trebuie neaparat sa ma asez pentru ca ma infierbant.Sunt fata am 21 de ani.Stie cineva sau a mai patit cineva asa ceva?Astept o parere va rog.
6 comentarii
0
16-07-2011, ora 14:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU cred ca, DOAR calciu sub lim.infer.iti da astfel de stari..poate ne spui mai multe si despre vreo suparare,..analizele au cuprins si: magneziu, fier, glicemia..etc??? daca da, scrie care-s rez...si poate un medic..te va indruma...de unde stia asist. ca e cadere de calciu, cand nu aveai inca analizele facute? mai ales ca, uite, nu te ajuta...pe de alta parte te intreb daca mananci bine (cate kg ai ?la ce inaltime?)...si mai ales daca, acum fiind vara consumi min. 2 l de lichide...toate se leaga, draga mea.sper ca n-ai tinut si vreo cura de slabire?..fumezi?..sunt n cauze...poate te regasesti si te poti autovindec.sanatate.
0
16-07-2011, ora 14:24
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
Mi-am facut si glicemia..a iesit buna 83, 50, Magneziul 2, 07 Calciul seric total 9.39, leucocitele un pic marite 10.8 rdw 10.86 NEU 7, 71.Nu stiu care e fierul din lista asta de la analize dar numai ce am scris eu a fost incercuit de medic...dar valorile nu sunt ft mari...Am slabit dupa prima cadere aproximativ 4 kg, si da fumam si consumam cafea inainte de situatie.Probabil din cauza sesiunii fiindca sunt studenta sa fi fost stresul prea mare.Oricum luni la prima ora ma duc si la un medic neuro sa vadcare e situatia..nu cred ca de la o cadere de calciu...sa nu imi mai treaca de 6 zile...am facut injectii cu calciu si intramuscular si in vena am luat si pastile cu vitamina D plus multe alte injectabile si comprimate...ieri am recurs si la un Xanax de 0.25 dar nu s a ameliorat cu nimic...cand stau in pat e mai bn dar cand ma ridic e rau.
0
16-07-2011, ora 14:29
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Nu ne-ai spus nimic de tensiune. E vara, e supercald afara, tu esti un pic anemica. Bea apa mai multa, iar seara iesi la aer curat si ai curajul...sa respiri pe indelete. Sanatate!
0
16-07-2011, ora 14:31
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
Tensiune perfecta 12 cu 6 un pic de tahicardie puls 108 dupa criza de la atacul de panica.Sa fie de la anticonceptionale???am luat 3 luni de zile Melleva 35 asta fiind a 4 a luna...La un neurolog asa avea ce afla??stiu eu o encefalograma sau ce-o mai fi?
0
16-07-2011, ora 18:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
din lista ta de analize..SIDEREMIA..este rez. la fier...cauta...(ziceai ca NU gasesti).
numai bine.
0
29-07-2011, ora 13:44
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
DIAGNOSTIC:Neuroastenie anxioasa.Am fost internata o saptamana.Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • O nouă tehnică pentru depistarea timpurie a aterosclerozei
  • Atacul de panică
  • Pentru sănătatea inimii, luați cu precauție suplimente de calciu!
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Nivelul scăzut de calciu din sânge ar putea crește riscul de stop cardiac
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Implantul care poate semnala prezența cancerului de la primele semne
  •