Un sfat legat de injectii intramuscular cu xilina

03-02-2011
jofry9
Nu este medic/terapeut
jofry9
Am un baietel de 5 ani si 9 luni cu greutatea de 20 Kg. A fost racit secretii in nas, febra, rosu in gat, a luat tratament cu antibiotic Zinat capsule de 250mg timp de 9 zile dat de medicul ORL. Nu au avut efect si medicul a decis sa faca injectabil CE FORT 500 mg. Nu am gasit decat de 1g ii dizolv si trag jumatate(5ml) iar restul(5ml) il pastrez la frigider pentru a doua zi. Le facem la 12 ore. Nu am putut pune flexura deoarece i se sparg venele asa ca facem intramuscular dar sunt f dureroase si am intrebat daca le pot face cu xilina. Mi s-a raspuns ca da, dar nu prea stiu ce doza de xilina sa-i bag. Am gasit de 10ml/100mg.Impreuna cu asistenta, consultand prospectul am decis sa bagam 1ml adica10mg. Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect. Am vazut ca nu-l mai doare. si dupa doua injectii nu am observat reactii adverse. Va multumesc si astept un raspuns cat mai rapid.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul