De ceva timp, in partea stanga a peretelui gatului ma cam irita

15-08-2011
element22
Nu este medic/terapeut
element22
Acum 5-6 luni am facut operatia de amigdaletomie. De ceva timp, in partea stanga a peretelui gatului ma cam irita, se vad niste vase de sange pe partea care ma irita, pe cealalta nu se vede nimic, presupun ca are legatura cu iritatia.

Sunt niste vase de sange inrosite si sunt de cateva luni bune aproape de cand am facut operatia, a ramas in locul unde era amigdala stanga si in spate pe peretele gatului care coboara spre esofag.

Ce trebuie sa iau ? Ultima oara cand am fost la medicu care mi-a facut operatia nu a zis nimic, Exista posibilitatea sa mai fac o operatie pentru a cicatriza locul? Am incercat sa iau ceva de supt dar nu are nici un efect, nici antiinflamatoar ibuprofen, nici neurofen.A fost o perioada cand luam antibiotic eritromicina si zinat pentru altceva si nu avea nici el un efect asupra iritatiei care cateodata e durere. Ce recomandati sa iau?
3 comentarii
0
15-08-2011, ora 04:41
element22
Nu este medic/terapeut
element22
as mai vrea sa adaug : "Fiindca amigdalitele fac si complicatii la distanta( reumatizm, cardiace si renale). " spuneati dumneavostra intr-un mesaj, acum ca le-am extirpat daca aveam probleme cardiace din aceasta cauza, ele ar trebui sa dispara?
0
15-08-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele la distanta.. pot sa disoara de la sine.. sau trebuie facut tratamentul cu Moldamin saptamanal cateva luni+ tratament de specialitate( inima, rinichi, articulatii. dupa caz )
arsurile si usturimea din gat ar putea fi accentuata de regimul alimentar.
evitati tot ce este acru, acidulat si citric 3 saptamani
faceti gargara dupa fiecare masa. folositi uleiuri volatile pentru aromoterapie..
daca acele vase nu dispar in 1-3 luni.. e cazul sa va ganditii la o cauterizare a lor cu Radiofrecventa
0
17-08-2011, ora 12:26
element22
Nu este medic/terapeut
element22
Inainte mai aveam niste palpilatii la inima si la cateva saptamani dupa operatie mi-au disparut pana astazi, ma gandesc ca poate a avut un rol extirparea.

In legatura cu vasele azi ma duc la un control ORL, daca puteti sa imi spuneti ce riscuri prezinta ? ele nu dor, decat cateodata ma jeneaza ca si cum as fi racit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.