Durerea in piept - un sfat

11-01-2009
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna ziua!
de vara trecuta ma confrunt cu niste dureri de piept.Am urmat diferite tratamente dar durerea nu a disparut.
A inceput sa ma doara si in spate si am si o tuse cu expectoratie alba, gelatinoasa.
Sa fie de la rinita hipertrofica si alergica pe care o am?
de ce durerea din piept nu a trecut ?Sa fie o gastrita?arsuri nu prea am, doar garai dupa masa...poate e din cauza ca mananc repede si poate elimin aerul?
multumesc.
7 comentarii
0
11-01-2009, ora 17:56
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Ar fi bine sa faci niste completari
1.Te doare pe mijlocul pieptului sau in lateral?
2.Ai febra?
3.Durerea apare dupa ce maninci?Dupa un efort?
4.Ce virsta ai?
5..De vara trecuta te doare in continuu sau doar perioade?
0
11-01-2009, ora 17:59
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
ma doare in mijlocul pieptului.sternul
nu am febra.
durerea apare la diferite miscari, intinderi, tuse
am 23 de ani si durerea e zilnica, dar nu continua.
0
11-01-2009, ora 18:01
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
in spate ma doare de cateva zile.
0
11-01-2009, ora 18:29
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Intrucit te doare doar la miscare, e posibil sa fie o durere de origine condro-costala(jonctiunea coase-stern)Poti incerca aplicatiii locale cu unguent antiinflamator(de ex. diclofenac gel)
Durerile cauzate de gastrite-esofagite-reflux gastroesofagian nu apar la miscare ci mai ales dupa mese.
Durerea de spate, daca are aceleasi caractere cu cea anterioara, ar puta avea aceeasi explicatie si tratament
Acum care ar fi cauza acestei afectiuni la virsta ta.stai cumva in frig?Sau intr-o pozitie vicioasa?
Daca ti s-a diagnosticat acea rinita ea ar explica expestorati numai daca nu elimin lichidul pe nas si ajunge in caila resp de unde e eliminat prin tuse.Oricum nu strica sa faci o radiografie pulmonara care va clarifica situatia
0
11-01-2009, ora 19:03
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
durerea e destul de puternica.de ex.cand intind o mana in sus pocneste sternul.
daca adun mainele in jurul capului ma doare f.tare.de asemenea si cand tusesc, ma aplec sau orice alta miscare.
Poate tusea e de vina de aceasta durere?
inainte de Craciun am terminat un tratament cu antibiotice care mi a provocat o iritatie pe piele.
Era pt durerea din piept.
am facut o radiografie la sinusuri si una abdominala recent.mai pot face una pulmonara?nu este periculos?
nu stau in frig.din piept iese lichidul respectiv cand tusesc.pana acum am avut o tuse magareasca.
am sa incerc respectivul unguent si poate o radiografie pulm.daca se mai poate.
Va multumesc pt raspuns.
0
11-01-2009, ora 19:48
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Durerea e posibil sa fie si din cauza efortului de tuse, daca aceasta tuse dureaza de atita timp.Oricum daca sputa e din piept, nu are legatura cu sinuzita.Iar radiografie e posibil sa faci dar cu conditia sa nu fii insarcinata
Numai bine
0
11-01-2009, ora 19:55
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Multumesc.
Numai bine!
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •