sangerare dupa prima oara

15-03-2007
Cosmo
Nu este medic/terapeut
Cosmo
Am 19 ani si de cateva saptamani mi-am inceput viata sexuala. Am totusi cateva probleme:
1) am sangerat prima oara, destul de mult.. urmatoarele dati am continuat sa sangerez cate putin. Este normal? Este posibil sa am o rana?
2)este posibila intarzierea ciclului din cauze emotionale?
2 comentarii
0
15-03-2007, ora 00:00
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Buna Cosmo. Pana o sa iti raspunda un medic, iti raspund eu ca sa te linistesc. Este firesc sa sangerezi prima oara. Este normal, uneori sa sangerezi putin si la urmatoarele contacte. Poti sa cauti mai multe despre himen si sa citesti. Acesta este diferit de la femeie la femeie si uneori e mai puternic vascularizat si sangerezi mai mult, alteori se "rupe " treptat si sangerezi inca putin. Este ok. Face parte din garantia fata de prietenul tau ca ai fost " prima data " :) Oare nici el nu stia ? sau nu ati discutat ? aici ar fi o problema...obisnuieste-te sa discuti deschis despre orice ti se intampla cand esti impreuna cu el...inclusiv de ce tot sangerezi atata...Asta am lamurit-o: nu ai nici o rana!

Intarzierea ciclului, din propria experienta, se produce din multe cauze...Am o prietena care era atat de sigura ca a ramas insarcinata incat imi povestea cu lux de amanunte o gramada de simptome, ba chiar mai mult sentimentul matern care il simtea, etc..evident ciclul ii intarzia! pentru ca tot corpul ei participa la fantezia asta. Daca iti este frica, si a trecut deja suficient timp, i-ati un test de sarcina. Il gasesti la orice farmacie, nu costa mult, nu e complicat de facut si nimeni nu trebuie sa afle. Macar te linistesti si tu si continui sa iti explorezi viata sexuala fara frici si tensiune...e important sa fii si tu linistita, e un moment important pentru tine si trebuie sa te bucuri la maxim de el!
Gata...te las si ai grija de tine! Citeste cat mai multe..pe net...gasesti de toate..
0
15-03-2007, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Draga Cosmo,

Iata mai jos cauzele amenoreei = lipsa ciclului menstrual:

1. Sarcina - majoritatea cazurilor- asta e statistic, nu inseamna neaparat ca este si cazul tau;
2. Alaptarea - nu e cazul la tine
3. Stresul emotional -Iata! Probabil ca aceasta schimbare majora in viata ta si frica de care dai dovada a cauzat o supraincarcare emotionala a ta. Linisteste-te si problema o sa dispara...daca asta era cauza!
4. Anumite medicamente- contraceptive orale, injectabile sau implantabile, corticosteroizi oral, antdepresive, antipsihotice, hormoni tiroidieni si chimioterapie- tu stii ce medicamente iei in acest moment
5. Dezechilibru hormonal- sindromul ovarului polichistic - Doctor ginecolog! cu trimitere de la medicul de familie sau direct la un cabinet particular.
6. Malnutritia, dezechilibre nutritionale - anorexia, bulimia -- faci cumva vreo dieta ? sau nu mananci de stres?
7. Exercitii fizice puternice sau atletismul - alta cauza posibila
8. Glanda tiroida - daca exista disfunctii tiroidiene - Medicul endocrinolog! la fel ca la ginecolog...trimitere sau particular
9. O boala cronica sau o boala de care suferi de timp indelungat - tu stii mai bine daca ai fost bolnava in ultimul timp
10. Adenoamele hipofizare, o tumora a glandei hipofize, beninga in general - Tot endocrinologie!

Pentru inceput poti elimina cauzele posibile prin schimbari ale stilului de viata:
1. Dieta
2. Miscarea
3. Stresul
+ O vizita la medicul ginecolog ar rezolva cu succes situatia.
Si iti recomandam aceasta vizita, mai ales ca e bine sa faci lucrurile cu intelepciune si cum abia ai inceput viata ta sexuala, un control te-ar invata mai multe despre corpul tau. Chiar e o idee foarte buna.
Afla adresa unui cabinet de ginecologie din orasul tau si fa o scurta vizita! O sa te linistesti si o sa te cunosti mai bine!
Succes si sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.