Un inceput de ameteala? Vreau sa aflu cauza...

14-11-2011
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Din cand in cand am niste stari, care nu stiu cum sa le definesc. Poate reusesc sa aflu aici. Am o senzatie de ameteala, ca un mic dezechilibru, altfel nu stiu sa o descriu, dar pentru un interval scurt de timp(pana la 1 sec.) Este asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand te misti in intuneric, cand nu percepi exact tot ce e in jurul tau. Senzatia mai apare cate-o data dupa ce ma concentrez mult intr-un loc(calculator, condus) si apoi fac altceva.

- 184 cm, 104 kg, 27 ani
- tratament hipertensiune (1/2 nebilet / zi)
- nu fumez, de baut: rar, daca mai iau un paharel o data la 1 sapt
- am ochelari
- lucrez 8 ore/zi la calculator
- am facut ecograf abdominal si a iesit ok
- miscare minim 30 de min pe zi(plimbare). Incerc sa slabesc...

Aceste stari nu-mi influenteaza activitatea zilnica, dar ar fi mai bine fara ele. Ma ingrijoreaza sa nu duca la ceva mai grav.

Stiu ca sunt probleme mult mai grave sau mai inportante de discutat pe forum, dar orice sfat sau ghidarea catre o anumita directie, sau o denumire pentru ce am descris aici este binevenit.
3 comentarii
0
14-11-2011, ora 18:10
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sigur iti va raspunde un medic:
propunere
consulta un dr. pt. hipertensiunea de care vb (poate-ti schimba trat.)
..si care, ..ti-ar putea crea PROBLEME la condus masina..si in trafic..
Sanatate!
0
16-11-2011, ora 12:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
dpanait, poate sa fie de la o sinuzita, o masea cariata sau ceva circulator.
Ca sa verifici daca ai o infectie la sinusuri, ai putea sa faci un exudat nazal cu antibiograma, unde iti va scrie si la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita - ca sa te poti trata corect.
Pentru carii poti cauta la masele fara nerv, eventual, sau ceva lucrari mai vechi.
Iar pentru circulatie, avand in vedere ca faci si tratament pentru hipertensiune, vorbeste cu doctorul cardiolog sa iti verifice tensiunea, poate iti da sa faci si Timpul Quick - ca sa vada timpul de coagulare al sangelui si INR-ul - ca sa vada cat de fluid este sangele.
Eu as zice sa faci exudatul nazal cu antibiograma deoarece o infectie cronica la sinusuri este destul de periculoasa, fiind aproape de creier.
Nu amana deoarece simptomele se pot inrautati.
0
16-11-2011, ora 14:49
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Am uitat sa adaug. Rar, am gust de sange in gura. Am studiat saliva, iar de cateva ori(cand aveam acel gust) avea o mica tenta roz. O singura data, am depistat cauza: de la o gingie. Sper ca asta sa fie cauza si nu doar o coincidenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •