Un gastroenterolog, va rog:(((

16-11-2012
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am mai deschis un subiect deoarece nimeni nu mai scrie pe cel anterior http://forum.romedic.ro/prod/Constipatie_070448.html.
Va rog, sunt disperata imi poate raspunde un medic?Sa-mi citeasca ultimul post.Fac tratament cu debridat, ranitidina pt stomac, detralex pt hemoroizi, urinal acut pt rinichi si diclofenac pt dureri articulare si umflatura la o mana.Am mancat zilele astea decat : dimineata o cana cu sana si seminte de in si un mar, dupa masa ciorba.In fiecare dimineata iau o lingura de miere pe stomacul gol urmata de un pahar de apa si tot nu ies afara de zile intregi.Am mai luat si ulei de parafina 2 linguri pe zi.Mi s-a interzis sa mai iau laxative dar iar ma iau frisoanele si febra si durerile de burta iar ajung in spital.
Vreau un doctor interesat de situatia mea sa ma primeasca la consultatie.Nu mai vreau solutii mecanice:ceaiuri uleiuri laxative pastile care rezolva problema pe moment sau chiar deloc.Vreau sa ma vindec ca am ajuns sa iau 12 pastile pe zi.
Am si probleme urinare, ma muta de la un spital la altul pentru ca nu imi gasesc nici o bacterie in urina nici pietre la rinichi.Datorita infectiei mari din corp am dureri mari articulare la mana dreapta.imi doresc sa imi puna cineva diagnostice, sa fac tratament si sa ma fac bine daca e posibil.Toata lumea imi trateaza forma acuta nu si cea cronica.
Multumesc
16 comentarii
0
17-11-2012, ora 09:22
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Nimeni?:(
0
17-11-2012, ora 23:40
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
dar o colonoscopie ati facut? sau o clisma baritata? adica radiografie a colonului cu substanta de contrast (bariu?)
0
18-11-2012, ora 12:20
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Buna din nou:P. Am facut 2 colonoscopii una dupa alta..una anesteziata complet si alta partial. In niciuna nu au reusit sa dezlipeasca cudura stransa care o aveam sau sa avanseze de ea cu colonoscopul. La iriografie cica a iesit ok.Va rog sa-mi cititi toata povestea si rezultatul analizelor in primul topic:http://forum.romedic.ro/prod/Constipatie_070448.html. Inca mai iau tratamentul dar a trebuit sa iau un laxativ ca aveam multe zile in care nu iesisem afara si uleiul de parafina nu a functionat.Si asa am iesit foarte tare.Pe mine intotdeauna m-a durut locul ala unde e cudura, simteam si cu diaree ca se blocheaza acolo.Tratamentul dat de domnul doctor nu ma scoate afara.Am tinut si regim ca la carte:supe iaurt, fibre si fructe legume.Atat.
Am impresia ca nu rezolv niciodata nimic.Imi pun increderea ca se rezolva si sunt optimista si ajung tot in locul de unde am plecat.
Multumesc inca o data.
0
19-11-2012, ora 13:22
valichi
Nu este medic/terapeut
valichi
buna ziua.am un baietel de 3 ani si 9 luni care a fost diagnosticat la bucuresti cu reflux gastric la endoscopie.el sughite foarte des, dar la bucuresti nu ne-a recomandat nici un tratament, ci numai regim alimentar.i-am tinut regimul alimentar dar el a tot continuat sa sughite.nu stiu ce e de facut ca la noi in oras nu e nici un medic pediatru gastroenterolog si am ramas cu problema nerezolvata.as vrea sa stiu si eu daca se impune vreun tratament sau ce e de facut in aceasta privinta.mentionez ca de la reflux i se inflameaza amigdalele cu puroi luna de luna si il tratam cu antibiotic.va multumesc si astept un raspuns.
0
01-12-2012, ora 01:18
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Atatea vizite pe topic si nimeni?
0
04-12-2012, ora 00:05
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Draga Hornetica,
Mai intai niste intrebari:
nu am retinut ce varsta ai? si de la ce varsta ai inceput sa ai probleme, ce greutate ai?
din analizele de sange a reiesit ceva anormal? hormonii tiroidieni i-ai facut vreodata, Ca, Mg, glicemie, Na, K, creatinina...etc
inca mai iei Omeprazol? stii ca poate constipa?
mai iei alte medicamente? suferi de alte afectiuni?
faci frecvente crize dureroase abdominale? de fiecare data se schimba urina se schimba la culoare?

Revin apoi cu un raspuns.
0
04-12-2012, ora 18:24
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am 27 ani si 64 de kg.Cu Constipatia am probleme de foarte multi ani, nici nu mai stiu.Imi aduc foarte bine aminte ca prima oara cand am stat constipata aproape 2 saptamani a fost dupa o operatie de apenticita in clasa a 3-a.Mai inainte sincer nu mai retin nimic.Horminii probabil mi i-au facut pe la 14 ani cand ma internau la parhon cu chisturi ovariene..rezultatele nu le mai am.Nu mai iau omeprazol pt ca simt ca nu imi face nimic singurul medicament care amelioreaza este Ranitidina.Mi-au gasit o gastrita si mai mult ca singur am un sindrom de reflux esofagian pt ca ceda greu dar ceda la Gaviscon.
Urinez des cu dureri, ma trezesc si noaptea de 2 ori.Am si dureri lombare.Infectii urinare repetate 15 zile 20 zile din 30.
Probleme am multe.Unele hormonale(+ ce rezulta din ele..par pe fata, coji in cap etc), O sinuzita frontala si maxilara de care nu am mai scapat(+dureri mari pe jumatate de fata) si probleme care le-am observat dar nu am apucat sa la investighez( un ganglion umflat si dureros sub gat, dureri articulare la o mana si glezna cu umflaturi, durere in gat si inflamatie, vartej si niste probleme cardiologice ca o aritmie)
Analizele recente: Nu stiu ce sa citesc de aici scriu cateva:
hemoglobina 8
glicemie 74
fibrinogen 800
leucocite 15000
ggt 45
vsh 34
Urina se simba cand nu beau destul In crizele mele dureroase credeti-ma ca nu observ cu febra 40..abia ajung la toaleta.De baut beau dar am zile cand nu beau 2 litri fix.Episoadele se repeta de 6 7 ori pe an si au inceput acum 3 ani.Am auns cu febra 40(28000 leucocite) la o clinica mi-au dat getamicina o saptamana intramuscular.Dupa 5 zile am auns la sf ioan (27000 leucocite) tratament iv fortum non spa etc timp de 5 zile...am ajuns acasa am continuat cu zinat capsule.In saptamana 2 de zinat iar am ajuns cu febra 40 la sf ioan m-au investigat, transferat la Victor babes.Acolo acelasi diagnostic Pielonefrita acuta.Nici o baterie in urina.nimic la rinichi.Mi-au dat iv Ciprofloxacina. Trei luni dupa a fost ok apoi iar prin spitale..pana in ziua de azi.
Cu rinichii o sa o rezolv sper cu un Rmn, sa ii elimin de pe lista.Sunt acum la Doamnul Doctor Multescu si vad ca se ocupa de mine..cu constipatia...
De fiecare data cand am venit cu febra si infectie aveam si manifestari digestive..Burta dureroasa de zile intregi, balonata peste limita.
Cu hemoroizii alta problema.Mi i-au gasit cand stateam pe laxative, sangeram usor luam detralex.Acum ca m-au trecut pe alt tratament detralexul pur si simplu nu mai face fata la materii fecale solide.Sangerez destul de rau.umplu wc-ul de sange de parca sunt la menstruatie.Cu hemoglobina mea de 8...deja cred ca sunt la 7.
Multumesc
0
04-12-2012, ora 18:33
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
O sa revin cu rezultatele hormonilor, din cate stiu le-am cerut dar multe eprubete au fost compromise ca s-au coagulat imediat.Mai mi s-a facut rau si pe acolo la recoltare.
0
06-12-2012, ora 23:37
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Oare cu ce sa incep?!
Ma gandesc ca ai o ecografie abdominala facuta...ce zice despre ficat, splina ? sunt in limite normale sau marite?
Anemia cum arata? - adica MCV, MCH ce valori au? Fierul, feritina sunt facute?
Ma gandesc ca daca ai pierdut sange din cauza hemoroizilor iei acum Fe...si el mai poate constipa!! sau faci tratament i.v.?
Istoricul tau este foarte alambicat...si nu stiu daca as putea cu adevarat sa te ajut sau mai mult sa incurc...pe medici tai actuali in special.dar am sa incerc un raspuns sperand ca ideile mele /opinia mea iti va fi de ajutor.
Nu stiu daca simptomele/semnele tale se leaga intre ele sau sunt diagnostice separate...si ma explic...constipatia ta este una de lunga durata cea ce pledeaza mai probabil pt o constipatie habituala.astfel colonul tau s-a invatat lenes din cauza abuzului de laxative, clisme etc. Hemoroizi sunt o cauza a costipatiei (si la persoane cu o constipatie mai putin rebela ca a ta) si de aici sangerarile si apoi anemia. Sangerezi de mult timp? ai pierdut mult sange? deoarece sa ajungi la o Hb de 8 trebuie sa pierzi cantitati destul de mari ce nu pot fi recuperate prin tratament.
Acea aritmie de care ai mentionat a fost validata printr-un EKG sau doar ai avut palpitatii si de aici acest diagnostic? O lipsa de magneziu de altfel poate sa explice atat o aritmie cat si o constipatie.
Se stie ca femeile sunt predispuse la infectii urinare.iar recomandarile sunt de evitare a constipatie pentru a preveni infectiile urinare...ma gandesc ca analizele tale cu leucocite, VSH mari, febra sunt in momentele in care ai si simptome urinare sau nu?
Ca o singura afectiune sa explice toate simptomele tale (inclusiv cele dermatologice) este mai putin probabil...una din afectiuni ar putea fi o boala Crohn...insa de obicei acesta evolueaza cu diaree...constipatia s-ar putea explica prin stenoza partiala colonului, infectiile urinare frecvente s-ar explica printr-o fistula entero-vaginala, in aceasta afectiune apare frecvent febra, dureri abdominale, manifestari cutanate, anemie etc...insa este putin probabil...evolutia ta este de lunga durata...o stenoza in Crohn evolueaza pana la obstructie completa in timp, s-ar fi vazut pe irigografie, nu descrii materii fecale in urina...din nefericire la tine nu s-a putut efectua colonoscopia completa..uneori chiar nu se poate...dar poate medicul tau la un moment dat se va gandi si o o examinare cu videocapsula daca nu iti da de capat.
Ar mai fi o afectiune care ar explica o mare parte din constelatia ta de simptome dar mai astept raspunsurile la intrebarile mele.
Numai bine
0
10-12-2012, ora 00:12
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Toate sunt normale.Analizele de care spuneti nu mi s-au facut.
Nci laxativele nu ma mai ajuta ies foarte tare, putin, rar poate si din cauza ca nu am oprit debridatul.Am tot luat detralex 6 pe zi poate 2 3 zile sa fi luat 4..sunt prea multe medicamente 14 medicamente pe zi mi se pare enorm.Astia nu sunt sanatosi imi termina ficatul si sunt majortitatea de intretinere nu pt vindecare.Pierd in continuare sange..norocul meu ca mai am zile de nu ma duc la toaleta deloc.Aritmia am simtit-o eu, cand ma ridic din pat sau asa fara rost cand incerc sa dorm sunt ca la maraton cu o stare de agitatie.Mi s-a facut acum 5 ani la un control medical pt aviatie..era ok.Vara asta a fost teroare pentru mine..am simtit-o mai mult ca oricand.
Ce este fistula asta? ma gandesc ca daca era de la constipatie sunt si niste bacterii implicate acolo care traverseaza si ajung in vezica.Dar din 25 30 de teste de urina nu creste nimic pe mediile de cultura.Va scriu la urina cele recnte biochimie urina proteina 10, ph 6, densitate 1014, epitelii plate rare, leucocite rare, hematii rare.restul sunt ngative sau normale.Astea sunt facute dupa ce am primit antibiotice in spital la o saptamana..Am gasit mch si mcv: mch 19 si cealalte 59.22.
Am fost la Orl acum cateva zile.Le iau pe rand ca altfel... pana le elimin pe toate si vad de unde e problema.Mi-au gasit deviatie de sept(mai toata lumea are), o faringita cronica..suspecta de streptococ(eram sigura ca am unul) si m-au trimis la o tomografie pentru sinusuri si exudat faringian.habar nu am ce au vazut pe radiografie dar cred ca nu m-au trimis degeaba.Stiti cumva unde pot face tomografia gratis sau macar partial gratis?Cu banii nu stau prea bine acum.
Va multumesc din suflet.
0
10-12-2012, ora 00:28
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Doamne fereste sa am crohn.Stiu ce e, am o sora bolnava de poliartrita reumatoida de la 15 ani si fara sa vreau am dat peste ea ca din cate stiu au medicatie asemanatoare.Cu domnul doctor chrirurg care m-a luat pt intestine nu am ce vorbi..pur si simplu am incercat sa-i explic prin ce trec sau am trecut macar pe scurt poate le leaga cumva si nu am apucat sa vorbesc nimic.Eu tratamentul cu debridat l-am mai facut cu ani in urma.Nu cred ca este o problema de mobilitate motilitate sau cum se zice sau problema de ce mananc ca as manca orice numai sa se rezolve.Pofte nu am decat la dulce, pot manca si un singur aliment timp de un an fara sa ma deranjeze sau sa poftesc.Dureri am exact in zona aia.Dca era libera trecere ma gandesc ca, cu actea colonoscopii un furtunas tot incapea acolo. O fi irigografia gresita?
0
05-04-2013, ora 07:03
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am schimbat doctorul.M-a trecut pe un tratament cu debridat si apa de tarate si tarate consumate pe parcursul zilei inatai de toate.Nici asta nu functioneaza:(((
Mai are cineva probleme de genul?
0
09-04-2013, ora 14:22
simmona 85
Nu este medic/terapeut
simmona 85
Si eu ma confrunt cu probleme legate de constipatie.
In cazul meu am observat ca dau rezultate bune prajiturile :)
Dupa ce consum o prajitura (in special cu ciocolata si frisca) imediat trebuie sa merg la baie.

De asemenea, miscarea este foarte importanta. Simplul mers pe jos in ritm alert 10-15 minute / zi este foarte benefic pentru organism si favorizeaza iesirea la toaleta.

Alt remediu care mi-a fost recomandat, de la alte prsoane care se confrunta cu aceasta problema sunt: dimineata pe stomacul gol sa consumi 1-2 linguri cu dulceata de prune, dupa care sa bei un pahar cu apa.
Sper sa iti fie de folos aceste mici sfaturi.

Multa sanatate!
0
16-04-2013, ora 11:35
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Off ce fericita as fi:))
am tinut o cura cu prune uscate de o luna..nu-s bune de nimic..inafara de gust binenteles:P
0
16-04-2013, ora 22:15
Dr. H
Identitate neconfirmată
Dr. H
Incearca sa mergi la un medic reumatolog.eventual la Spitalul Colentina, acolo am facut eu stagiul ca studenta, si am fost destul de multumita de medicii de acolo...sau schimba gastroenterologul.cei de Fundeni mi se par cei mai buni, iti pot da niste nume pe privat...ar mai trebui facute, o tomografie (coloCT, sau angioCT daca in continuare sangerezi si sursa de sangerare nu a fost depistata la colonoscopie)...oricum, pare un caz destul de complex, si care din pacate nu a meritat toata atentia din partea medicilor pe la care ai trecut pana acum
0
12-07-2013, ora 15:10
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Buna din nou.Am mai consultat un medic si mi s-a facut in spital inca o colonoscopie fiind suspecta de chron, lupus sau poliartrita reumatoida.A treia colonoscopie cu succes.Nu s-a vazut nimic...nu stiu ce aveam acolo de se facuse o cudura.Am facut o luna de synergin, fara succes combinat cu laxative.Apoi mi s-a dar motilum cu normix cu enterolactis duo+ supozitoare glicerina.Primele 2 nu inteleg dc mi s-au dat ca inteleg ca sunt pt diaree, infectii etc.L-am termin si pe asta.
Tot nu s-a rezolvat problema constipatiei.Am luat si in greutate 7 kg in ultiumul an si m-am umplut si de cosuri pe spate, pe picioare.
Sufar si de boala de reflux.Am facut 3 luni cu emanera de 40 si apoi am schimbat pe nexium ca aveam dureri mari epigastrice si retrosternale.S-au mai rarit cu nexium..desi tot esomeprazol este...nu pot sa-mi explic diferenta.
Intreb inca o data..Exista pe piata un laxativ care sa nu-mi faca rau?Sa nu strice folosit pe termen indelungat?Vad ca toate produlele au la baza senna etc ceai pastile pulbere.Sunt toate la fel de nesanatoase?
Va rog frumos nu mai insistati cu regimul..regim pentru constipatie tin de foarte multi ani si in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •