Un fost epileptic poate reveni la viata normala si chiar sa conduca o masina?

03-08-2014
legolas1992
Nu este medic/terapeut
legolas1992
Povestea mea lunga e scrisa mai jos, daca intreba-ti ceva o sa va raspund

Deci nu am avut lovituri la cap sau altceva insa in clasele a 8 si a 9 am crescut excesiv, exemplu sora-mea e mai mare cu un an ca mine cand terminase ea clasa a 8-a eu a 7-a eram pana la umarul ei apoi peste un an eram deja deasupra capului ei si cand am terminat eu a 9 adica peste 2 ani deja era ea la umarul meu desigur fetele nu mai cresc de la o anumita varsta insa am crescut enorm in 2 ani, am crescut pana in clasa a 10 de atunci 1-2 cm de am crescut.Prima criza am facuto pe la jumatatea clasei a 10 noaptea catre dimineata respiram greu nu stiam ce fac ma zbateam poate un pic, a 2 criza peste vreo 2 luni atunci a fost mai grava ca am facut si un pic spume apoi a3 criza atunci inainte de internarea la spital am avut 2 crize in decurs de 2 saptamani deci vreo 5-6 crize maxim pana la internare cele 2 crize au fost de genul m-am trezit dimineata foarte confuz cica nu aveam control calumea al picioarelor prin baie vroiam sa fac ceva dar nu stiam ce, nu tin minte toata criza nici atunci dapoi acum.A5 crizxa cam asa a fost la sf clasei seara cand am ajuns la spital ca nu stiam nimic in primele 5 minute, atunci mi-au facut analize la sange la scaun, raze, la cap mi-au aflat doar sinuzita, si la sange si mi-au aflat lipsa de mai multe vitamine in principal vitamina b, c si d si medicul neurolog m-a trimis sa imi fac eeg, mi-a iesit anormal, m-a pus sa stau si in picioare sa ridic o mana un picior, m-a batut intre ghilimele pe la incheieturi la picioare pe la maini sa vada cum reactionez si desigur ca nu am reactionat chiar cum trebuia la toate incheieturile cred ca din cauza crizelor.Bun spital diagnostic pus mi-a dat calciu+ d3 vreo 2 saptamani, keppra 1 pe zi asa treptat pana ce am ajuns la 2 pe zi plus neuromultivit ce am luat 100 pastile 3 luni de zile cred.No dupa o luna de la externare am avut 2-3 crize ziua deci priveam fix un obiect si chiar am mers mai multi metri fara sa stiu si nu stiam cum am ajuns acolo sau unde is, desigur si pe medicamente scriu reactii adverse ar putea fii si alea dar cine stie ca alea is mentionate foarte rar.Deci revin de la spitalizare am povestit de cele 2 crize ziua de la o luna acum mai spun inca una care a avut loc dupa 2 luni de la spitalizare si de la care mi-a prescris doctorul si carbamazepina.A fost ceva similara cu cele 2-3 inainte de spitalizare dar mai complexa si am tinuto minte, deci m-am trezit am simtit ca is confuz am inceput sa ma imbrac, mi-am luat pantaloni, am dat sa iau tricoul cand sa il iau l-am vazut intr-o alta dimensiune intro alta culoare ca si cum as fii intr-o alta lume m-am speriat l-am luat pana la urma, cand am dat sa imi pun cureaua a inceput sa imi tremure mana stanga m-am enervat si mi-am aruncat cureaua departe, am dat sa merg la baie am vazut ca nu mai aveam nici controlul picioarelor calumea am zis gata.M-am asezat pe pat sa ma calmez am sunat la 112 sau cum era atunci, le-am explicat tot au sunat la usasi am mers, mi-au dat injectie in sold sa ma calmez si pt criza dar si pentru ca eram afectat psihic cumva de criza ce o avusem si am fost la medic mi-a dat carbamazepina 3 pe zi, am avut desigur reactii adverse prima luna somn de numa adica nu ma putema abtine sa nu dorm si ziua apoi pofta de mancare, nu rezistam si m-am ingrasat asa 13 kg in 6 luni sa zic, dar nu am mai avut nici o criza totul mergea normal.Aici intervin cu ceva ca sa par cat mai nebun psihic posibil; si sa nu ma creada cam nimeni dupa criza de la inceputul scoli am avut un vis ca daca fac nush ce nu o sa mai am crize si am facut si nu am mai avut acum cei drept si tratamentul sa schimbat dar nu stiu legatura nu cu divinitatea nu cu vise ci cu ceva ce nu putem intelege poate.Gata in fine totul mergea normal insa eu batman dupa un an si vreo 6 luni am zis gata m-am saturat sa fiu bolnav si asa visul ala si am renuntat treptat la medicamente, a durat perioada asta 3 luni fara medicamente aproape pana cand surpriza surprizelor bato ploaia am mai avut o criza, ultima avut de mine la varsta de 17 ani jumate cam asa.Atunci m-am resemnat si mi-am reluat tratamentul.La externarea din spital mi sa scris nu :cafea, energizante alcool, efort fizic mult si mai multe insa numa daca chem un doctor stiu ce scrie tot acolo ca asa scriu doctori astia.In fine in perioada liceului am baut putin pe la un majorat pe la craciun, pe la alt majorat apoi intra 10 de craciun si atunci 2-3 pahare las fel prin a 11 de pasti prin a 12, si la vreo 2 nunti desigur in cantitati limitate stiu ca alcoolul nu face bine nici la un om sanatos daramite la unul bolnav.In societatea de azi trebuie sa ascunzi boala ca de afla patroni sau cineva ca esti bolnav si daca nu faci crize fac urat rau.Cat despre EEG cu trasee modificate, ea poate arata un creier stresat si atat. Nu inseamna obligatoriu epilepsie. interesant dar nu neaparat adevarat, oricum ultimul eeg facut acum 2 ani mi-a iesit bine sau intre limite nu mai era acolo sa fie pe calculator pok rosu rosu si peste limite oricum daca mi-as face peste 12 luni cand implinesc 5 ani de la ultima criza eu zic ca 100% mi-ar iesi bine insa trebuie luate in vedere tot istoricul meu medical si de la crize incoace si inainte si aici discutat intre doctorul meu neurolog, alt medic neurolog gen din cluj sa zic ca e mai aproape de mine decat bucuresti ca e departe si unul dintre parinti poate ca sa spuna ce crize nu tin minte eu, pentru analizarea situatiei in cazul in care nu va mai fii necesara continuarea tratamentului meu.Ce sa spun deocamdat nu ma grabesc ca nu vreau sa fac ca si acum 4 ani sa mai am alta criza si aia a fost pana la 18 ani si sunt pacienti care daca nu au avut crize dupa 18 ani nu o sa mai aiba asa se spune.
Acum as vrea sa aflu parerea voastra despre boala mea daca este vindecabila, peste 1 an se implinesc 5 ani de la ultima criza si atunci o sa discut cu doctorul meu sa vad daca pot obtine permisul ca asia mi-a spus caci daca trec 5 ani fara nici o crize pot lua permisul si no sa fac accidente, oricum l-as putea lua si acum ca nu au ce sa imi afle si la angajare nu mi-au aflat nimic, nici macar cand am facut curs de paza insa nu ma grabesc fiindca nu vreau sa fac mai mult rau ca bine.Tot anul viitor o sa discut cu doctorul in privinta medicamentelor mele ca acum iau leveritacetam 500 mg de 2 ori pe zi si carbamazepina 200mg de 3 ori pe zi, eu cred caci cantitatea poate fii redusa, insa astept pareri ma documentez si la anul o sa vad ce va fii.Eu vreau si parerea dumneavoastra despre boala mea ca sa fiu cat mai documentat in aceasta privinta si sa stiu ce este de facut pentru mine pe viitor
Am scris prea mult si v-am stresta sper sa ma iertati
Sanatate multa tuturor legolas3
7 comentarii
0
11-08-2014, ora 22:24
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Comica si penibila expresia 'un fost epileptic', eu refuz sa cred ca exista persoane care prefera sa se caracterizeze asa. Medicul tau este slab pregatit din momentul in care a sesizat absenta crizelor si traseul EEG-ului normal spun lucrul acesta cand dupa 3 ani doza tratamentului se reduce traptat, tu deja faci 5 ani de la ultima criza deci in mod normal trebuie sa renunti de tot, nu brusc la antiepileptice, iar sa revin la nelamurirea ta permisul se obtine la 1 an de la ultima criza, nu 5 ani. Dupa 18 ani nu esti scutit de crize, nu exista o limita de varsta, ai acces la 'net nu inteleg motivul pentru care nu te-ai informat si la fel nu inteleg motivul pentru care ai asteptat aproape 5 ani de zile pentru un permis auto. Mergi la un neurolog bun pentru ca te indopi cu o doza mare de pastile!
0
15-08-2014, ora 17:25
legolas1992
Nu este medic/terapeut
legolas1992
Am spus fost epileptic fiindc anu ma mai consider bolnav.De ce am asteptat 4 ani si 5 ani deoarece am intrerupt odata treptat tratamentul asa dupa un an si jumate si am mai avut o criza, eeg-ul e normal, si cei drept nu cred ca doar dupa 1 an poti avea carte fara riscuri.Poti avea ca doar nu au cum sa te detecteze ca esti bolnav...si nu m-am grabit fiindca nici nu lucram sau sa am bani de masina... eram intr-o stare de singuratate cand am scris asta, forumuri cu subiecte de epilepsie c are sa fie active nu prea sunt, raportal am vauzt altceva nu stiu safie cat de cat nici acolo
0
15-08-2014, ora 21:06
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Eu cred ca preferi sa porti amprenta unei etichete deci este strict problema ta insa eu la randul meu persoana ce sufera de epilepsie refuz sa ma caracterizez in acest mod fie ca boala face parte din prezentul meu sau a existat candva in viata mea.Dragul meu, un studiu britanic demonstreaza ca persoanele care sufera de epilepsie sunt mai atente, mai vigilente si conduc preventiv spre deosebire de ceilalti participanti la trafic care se presupune ca sunt 'normali', exista tari in care o persoana ce sufera de epilepsie are posibilitatea de a avea permis auto, sa nu uitam de persoanele cu cancer in faza finala, de diabetici si persoanele cu grave probleme de vedere care nu au interdictii.Da, tu nu vei fi un pericol in trafic datorita epilepsiesi ci datorita alcoolului. Criza respectiva a fost doar raspunsul, reactia adversa la intreruperea brusa a antiepilepticelor (d-aia se recomanda sa urmaresti strict recomandarea medicului, unul competent evident si sa nu faci lucrurile dupa bunul plac) chiar si unei persoane sanatoase daca ii se administreaza o perioada de timp antiepileptice si doza este intrerupta brusc atunci persoana risca sa faca crize epileptice.Da, persoana poate sa conduca chiar si sub tratament medicamentos, chiar la 1 an dupa criza si epilepsia este tinuta sub control. Mergi la un medic bun sa-ti reduca doza, treptat, permisul poti sa-l obtii, renunta la alcool in orice masura consumat nu este ok, nu iti mai pune etichete!
0
23-08-2014, ora 22:29
legolas1992
Nu este medic/terapeut
legolas1992
Multumesc de sfaturi Aida.Deocamdat nu am banii necesari pentru masina insa m-am apucat sa invat pentru scoala de soferi, dupa aceea o sa fac si scoala de soferi si la anul sper sa am si permisul, poate si masina, cine stie.In viata reala nu spu la nimeni ca is un fost epileptic sau sa dua detalii in legatura cu boala.La lucru nu pot ascunde chiar de tot ca iau adeverinta odata la 3 luni ma intreaba pentru ce spun ca e treaba mea:).Am trecut cu greu de o prostie de a mea cand am spus la fosti colegi de liceu si rude ca is bolnav, m-am transferat la alt liceu nu am spus nimic, pe la rude am spus ca a gresit doctorul am avut lipsa de vitamiba b6 calciu etc.In legatura cu alcoolul in ultimul an ce am baut de mai multe ori decat 1 o bere, stiu ca afecteaza orice om normal insa nu am regrete pentru ce am facut, poate chiar de aia nu am reusit sa ma las de tot de alcool.Insa pot spune ca m-am remediat adica sunt ca si inainte de anul asta sau chiar inainte sa fii fost bolnav si asta si in legatura cu alcoolul si cu sanatatea mea.Am baut de ziua mea o bere, inca intr-o zi cand a fos prea cald, in rets nu si nici nu imi vine sa beau, sa zicem ca o sa mai beau cand o sa ma duc la un prieten sau o sa ies in oras dar nu peste masura, mi-am dat seama ultima data ca numa te faci de ras daca exagerezi si nu iesi deloc in evidenta sau esti altcumva.
0
25-08-2014, ora 21:56
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Este alegerea personala cui sa-i spui ca suferi de epilepsie, nu simt ca am o dizabilitate deci nu vad motivul pentru care sa generez un mister in jurul acestui lucru, oamenii cand afla un 'secret' il privesc ca pe un lucru negativ si atunci nu am de gand sa imi priveasca boala ca pe ceva extrem de rau, ceva de ascuns si daca se intampla sa am o criza sa am in jur 'binevoitori' care sa nu aiba nici macar o vaga idee cum sa-mi acorde un prim-ajutor.Imi place sa cred ca oamenii pe care ii am in preajma mea sunt oameni buni care m-au acceptat pe mine asa cum sunt, care stiu adevarul si cum sa ma ajute si cei care n-au inteles situatia mereu am fost dispusa sa le explic, unii au inteles altii mai putin.Cine a spus cand faci cunostinta cu cineva trepuie sa-i spui ca ai epilepsie?cunosti persoana si ulterior decizi ce detalii sa-i dai.?mereu am detestat povestea cu caderea de calciu pentru ca este atat de vag si aiurea folosit termenul acesta incat prefer sa spun sincera ca am avut o criza de epilepsie decat sa ma trezesca ca imi baga calciu pe vena cand eu abia imi revin din criza.Daca tot preferi sa bei alcool evita macar in zilele caniculare:deshidratare, alcool ai toate sansele sa faci o criza singur iti limitezi sansele de obtine acel permis.
0
31-08-2014, ora 19:17
legolas1992
Nu este medic/terapeut
legolas1992
Normal caci nu trebuie neaparat sa ii spui la o persoana noua ca suferi de asa ceva, o poti face si pe viitor, eu am preferat sa ascund detalii la colegii de serviciu sau prieteni de frica sa nu fiu privit bine, deoarece epilepsia e cunoscuta in general doar cea care este mai grava.La mine a mers povestea cu gresirea diagnosticului ca doar am avut lipsa de vitamina b6, calciu fiindca toti stiau ca am crescut dintr-o data, acum recent normal ca nu am cum sa inventez asa ceva ca nu ar merge insa am preferta sa tin ascuns deoarece crizele sunt controlate.Referitor la alcool cu faptul ca am baut bere pe caldura, am lucrat mai mult eram incalzit si ne-a dat omul cate o bere, credeam ca va functiona bine racorirea insa chiar nu merge bere cand e caldura mare, acum dintr-o bere n-am cum face o criza, poate combinata cu medicamente, nu stiu ca nu le-am mai baut in seara aia cand am baut berea...Si cred ca am reusit sa ma las si de bere, am facut la seful nostru niste mobila si ne-a dat o bere, toti au spus sa beau, si un coleg mi-a facut semn ca sa beau un pic asa de bun simt, am baut 2 guri, cam 100 ml bere si nu am mai baut a bauto alt coleg.Colegii mei sunt de treaba incat daca le-as spune ca sufar de epilepsie nu cred ca mar privi mai ciudat, insa prefer sa nu le spun deoarece riscurile sa fac o criza de epilepsie la lucru tind spre 0
0
01-09-2014, ora 11:11
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Eu inclin sa cred ca daca mai aveai epilepsie cu siguranta faceai o criza in conditiile in care esti atat de neglijent : omiti doze din tratament, bei alcool si nu conteaza cantitatea daca s-a interzis este categoric ca nu se mai discuta problema cantitatii, efortul fizic si deshidratarea favorizeaza crizele epileptice.Mergi la un alt medic repet, nu vad motivul pentru care sa le zici colegilor ca ai epilepsie din moment ce tu nu ai efectuat niste analize amanuntite, iar medicul care te trateaza cred ca-i un incompetent daca nu ti-a explicat clar ce ai de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •