Un fel de furuncul in zona anusului

01-10-2008
valerian
Nu este medic/terapeut
valerian
Mi-a aparut acum 2 zile chiar langa anus, un fel de basica.de marimea unui bob de fasole. Nu are puroi in el, nu incomodeaza "scaunul ", insa ma doare la atingere...si ma incomodeaza in mers. Ce poate fi ?
15 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Hemoroid..?Ati avut probleme de constipatie in ultimul timp?
0
02-10-2008, ora 00:00
valerian
Nu este medic/terapeut
valerian
nu, nu am avut probleme.si nu cred ca este hemoroid, pt ca e este un pic langa anus...
0
02-11-2008, ora 00:51
CATA_ALEX271992
Nu este medic/terapeut
CATA_ALEX271992
cred ca e un furunc si eu avut aceleasi simbdrome prima data mia aparut un mic nodul cat un bob de fasole si foarte dureros iar a doua zi sa umflat cam cat o nuca si ma durea atat de tare incat nu puteam sa stau nici pe scaun pana la urma mi-am luat inima in dinti si mi lam stors singur o sa te doara foarte rau nu ca vreu sa te infricosez dar mai bine iti spun adevarul o sa curga niste puroi si niste coptura iar in cateva zile iti trece insanatosire grabnik
0
17-01-2010, ora 16:30
bianca bb
Nu este medic/terapeut
bianca bb
aceeasi problema o am si eu in momentul acesta. mi-a aparut in zona anusului si am crezut la inceput ca este un cos. dar s-a marit si momentan ma doare destul de tare. te rog spune-mi ce ti s-a intamplat!
0
21-01-2010, ora 19:00
CATA_ALEX271992
Nu este medic/terapeut
CATA_ALEX271992
Nu va speriati, nu cred k sunt hemoroizi, aprope sigur aveti prarte de un zis in termen popular FURUNC, la inceput este un nodul mic cam cat un bob de porumb si este tare si dureros la aringere pe parcurs se va mari, va coace (se va face o punga purulenta) si apoi se va sparge dupa un timp se va vindeca, acest furunc este datorat stafilococilor auri.Este putin dureros si cu siguranta foarte incomod privind locatia unde a iesit dar va trece.Insanatosire grabnica si multa sanatate.
0
21-01-2010, ora 21:39
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Te rog alex raspunde-mi si mie cat dureaza un furuncul si cat timp poate fi doar tare si dureros, eu il am de 3 saptamani deja si nu stiu sigur daca e furuncul, e tot in zona anusului f tare si dureros cred ca mi se trage de la tanga care m-au deranjat in zona aia.Nu as vrea sa ajung la medic asa ca astept ajutorul vostru!
0
21-01-2010, ora 23:01
CATA_ALEX271992
Nu este medic/terapeut
CATA_ALEX271992
Corina nu cred sa fie de la lenjeria intima tanga, chiar daca te jeneaza, dupa parerea mea trebuia sa iti faca o iritatie si nu un furunc...furuncul este dat de stafilococi auri se concentreaza intrun anumit punct al corpului si isi incepe cursul, de obicei se stabileste in cele mai neasteptata parti ale corpului(la sub brat, langa anus, in ceafa, in ureche, pe picior, pe brate)el poate fi eliminat prin interventie chirurgicala(dar este foarte dureros experienta propie), tie deja ar trebui sa inceapa sa iti dea inapoi adica sa se vindece sau daca nu in cel mai rau caz va trebui stors, mai sunt si excepti cand dureaza mai mult de 3 saptamani pana ajunge la apogeu nu e un standard depinde de la corp la corp asta.Stiu k ti se pare penibil sa te prezinti la un medic cu o problema de genul acesta dar poate nu o sa fie nevoie sa ajungi pana acolo.Insanatosire grabnica.
0
22-01-2010, ora 16:04
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
mersi mult de raspuns Alex !!! Multa sanatate si tie ca se pare ca e mai importanta decat orice:D
0
28-08-2010, ora 06:37
ciprian88
Nu este medic/terapeut
ciprian88
nu te supara cata dar sa stii ca si eu am avut furuncul in zona anusului si a trebuit sa merg la medic pt extirpare( bineinteles ca mia fost f rusine dar nu am avut ce face), si acum de 2 zile mia aparut iar...eu folosesc alifie neagra ( asa se numeste) si este f buna pt ca il ajuta sa se coaca mai repede si in 2, 3 zile iti dispare...asa ca insanatosire grabnica corina
0
08-09-2010, ora 02:19
OKett
Nu este medic/terapeut
OKett
Buna. Pot sa spun ca am avut si eu aceasta problema tot asa un furunc in zona "sensibila" de peste 1 an de zile. De fiecare data cand am mers la doctor imi dadeau antibiotice care mi'au stricat si mai tare sistemul imunitar + probleme vaginale dupa care intr'un final am ajuns la spital "la cutzit". sincera sa fiu mai mult doare daca nu mergi sa'l curetzi. Am stat in spital 3 zile acum e o saptamana de cand am iesit din spital si pot spune ca sunt bine si se vindeca frumos. Partea proasta este, chiar daca mergi sa'l tai doctorii nu itzi garanteaza ca nu va mai iesi. Sunt foarte speriata sincer, pt ca am pierdut foarte multe zile de munca si au fost zile de chin in care nu puteam merge sau sta in fund. Niste idei ar fi binevenite despre acest subiect ce sa faci sa scapi de acesti furunculi. Multzumesc si multa sanatate va doresc
0
17-02-2012, ora 09:50
Laura93Anghel
Nu este medic/terapeut
Laura93Anghel
Hei..Buna ! Am citit postarile voastre pe-aici..se pare ca si eu am un furunc in zona anusului :(. sincer e frt dureros..eu il am cam de-o sapt. Nici macar nu am stiut ce am..pana azi..ce a vb mama cu un medic.Spre nefericirea mea, mai am si varicela si nu pot parasi casa pt un consult medical...Mi-e dor sa dorm pe spate...Ce-as putea face sa treaca cat mai repede si sa reduc durerea..chiar nu il mai suport :( ! Pt. inceput am crezut ca e o mica inflamatie..am folosit Diclofenac, Unsoare de galbenele, Aulin, Alindor, comprese cu apa rece...azi mi sa spus sa folosesc Unsoare neagra si Rivanol
0
19-02-2012, ora 17:40
bogdan 301
Nu este medic/terapeut
bogdan 301
sal pot sa spun k am aceeasi problema de mai mult de un an de zile, la inceput a fost un k un frunc in zona anusului s-a spart dar a ramas o gaura de dimensiunea unei boabe de mazare si pur si simplu nu se mai vindeca si cateodata mai curge un lichid ce miroase destul de urat, vara uneori zona devine dureroasa!va rog sa ma ajutati cu un sfat!ca ce poate fi ?!am fost la vro doi medici dar mi-au spus acelasi lucru k nu e grav mi-au dat antibiotice dar nimik!!!!va multumesc
0
24-02-2012, ora 20:15
Laura93Anghel
Nu este medic/terapeut
Laura93Anghel
Buna din nou. Bogdan 301, eu am aflat ce am..am fost la medic...si mi sa spus ca am un chist pilondial. care necesita operatie. uite poate acest site te va ajuta http://stefantuca.ro/2010/12/13/chistul-pilonidal-sacrococcigian/#more-323. Ar fi ok sa vb cu un medic chirurg..avand in vedere ca e un lichid care miroase urat s-ar putea sa fie un chist pilondial, mai ales daca ai pilozitatea dezvoltata..la barbati e foarte des intalnit... Toate cele bune !!!
0
09-01-2013, ora 11:20
capraG
Nu este medic/terapeut
capraG
Salut tuturor,
Sunt si eu intr-o situatie similara, dar mult mai linistita acum: exact aseara, la dus, am descoperit acelasi chist inflamat si foarte dureros fix langa anus; initial am crezut ca este hemoroid, insa era rosu/rozaliu, foarte inflamat, nu sunt sigura daca avea si zone albe ca si cum ar fi fost puroi sau nu. Desigur ca am cautat extensiv pe net si m-am speriat de posibilele diagnostice si cu cat citeam mai mult cu atat ma durea parca mai tare. Eram hotarata sa merg azi la medic, intre timp am aplicat direct pe chist ULEI DE COCOS EXTRAVIRGIN - imi amintisem ca citisem despre foarte multele intrebuintari, printre care si tratament de hemoroizi si basici, deci m-am gandit ca nu sunt departe nici eu; uleiul de cocos are in primul rand proprietati ANTI-VIRALE, ANTI-BACTERIENE SI ANTI-FUNGICE.
De dimineata la dus am fost extrem de surprinsa sa vad ca inflamatia s-a redus foarte mult, nu mai doare aproape deloc, adica aproape a disparut, acum este doar ca un exces de piele care astept sa se retraga.
As dori ca toti sa cititi commentul asta si macar sa incercati o data ULEIUL DE COCOS inainte sa recurgeti la bisturiu sau antibiotice periculoase; desigur ca nu condamn situatiile mai grave, de infectii sexuale, dar cred ca si acelea pot fi tratate in mod similar.
0
15-03-2017, ora 21:47
Adriana1993
Nu este medic/terapeut
Adriana1993
Bună. Sunt într-o situație disperata am și eu o imflamatie în zona anala. Sunt foarte speriata sunt de 2 zile asa nu știu ce sa ma fac.. Eu nu sunt în tara sunt în irlanda de nord. Va rog frumos dacă știe cineva ceva remedi mai naturale ca aicea nu este crema neagra. Va rog sa îmi scrieți dacă știți ceva. Va mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: