Un fel de acnee ciudata

02-05-2010
ciptuning
Nu este medic/terapeut
ciptuning
Buna ziua! Am si eu o problema: imi apare in prima faza, pe pielea fetei, simptomul unui cos adanc, adica se umfla zona, si se inroseste. Cateodata iese din el si lichidul caracteristic. Apoi, se dezumfla, trece roseala dar face o coaja groasa in prima faza si ramane asa. Daca rup acea coaja groasa am surpriza ca odata cu ea, sa se jumuleasca din piele, niste "pustule" (nu stiu termenul exact) albe, avand grosimea variabila de pana la cea a unui ac. Daca nu ies odata cu coaja, nefiind prinse de aceasta, raman vizibile in piele si le extrag ajutandu-le cu acul si penseta. Daca nu le extrag, coaja reapare, iar si iar.. Cand le agat cu penseta constat ca sunt si elastice si destul de adanc infipte in piele, uneori simtind o ciupitura ce aduce cu smulgerea unui fir din barba. Dupa ce am curatat locul de chestiile acelea, pielea se vindeca normal, altfel nu. Tenul nu este foarte gras, doar parul mi se ingrasa rapid si fac matreata, mai ales in perioadele de stres.
Am observat ca in perioadele de administrare antibiotice, problemele dispar, reaparand dupa cateva luni.
Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat, macar denumirea medicala a simptomului? Multumesc!
1 comentarii
0
06-05-2010, ora 19:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acnee chistica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.