Un desen pe hilul pulmonar

07-05-2012
Gladiatoru23
Nu este medic/terapeut
Gladiatoru23
Va deranjez si eu cu o problema. Am avut o raceala la care nu am dat importanta, si m-am trezit cu 3 ganglioni mariti in partea stanga a gatului, adica adenopatie laterocervicala stanga. Am fost si mi-am facut radiografie la plamani si mi s-a spus ca am un desen pe hilul pulmonar. Am avut TBC anul trecut pe care l-am tratat din martie pana in august. Am fost la anlize si nu au fost probleme. Mi-am facut analizele de HIV si mi-a iesit negativ, si cele hematologice si nu sunt probleme. Mi s-a spus ca nu am probleme la analize la sange. Poza respectiva de care va spuneam nu sunt sigur ce insemna dar se pare ca este un gaglion marit. Cat de grava este problema? Sunt destul de speriat. Nu am alte simptome care sa imi iasa in evidenta, decat ca de la gaglioni ii simt in partea stanga a gatului dar la nivel suportabil. Credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat, sunt destul de speriat. Va rog respectuos sa imi dat un raspuns daca se poate.
Cu mult respect!
1 comentarii
0
27-08-2019, ora 14:51
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Ce a spus medicul radiolog despre radiografie? La ce medic ați fost cu adenopatia latero-cervicală? Uneori tuberculoza poate recidiva. Vă recomand să mergeți la pneumologie pentru investigații suplimentare. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.