Un coleg de servici are TBC. Sunt ingrijorat.

28-08-2005
bibicus
Nu este medic/terapeut
bibicus
Salut tuturor. Este primul meu post pe acest forum. L-am descoperit "google-ind" dupa TBC.
Acest coleg a fost angajat de 2 luni.Bineinteles ca prima luna a fost de proba si abia in a doua luna a fost trimis sa isi faca analizele pt angajare.Alaltaieri am aflat ca a fost depistat cu TBC si ca nu o sa ma mai vina la servicii vreo 3 luni.Mi-a spus ca are o pata de sub 1 cm.
Noi lucram in ture 12/24 si 12/48( pe calculator) deci ne intalneam odata la 2 zile, dimineata sau seara, pt 5 min cand se facea schimbul de tura.
Ieri am fost la policlinica Malcoci din Bucuresti si am facut o Radioscopie Pulmonara. Rezultatul a fost bun (NORMAL).
Am 28 de ani si sunt o persoana sanatoasa si bine proportionata fizic.In afara de probleme cu dintii, mai am cate o raceala minora odata la 2 ani.Provin dintr-o familie cu venituri acceptabile (adica ne permitem carne, fructe si legume aproape in fiecare zi).Am scris propozitia anterioara pt ca am vazut pe net ca TBC-ului i se mai spune si boala saraciei (conditii de trai si alimentatie).
Acum urmeaza intrebarile:

1.L-am vazut ultima data acum 3 zile cand am schimbat tura. Radioscopia este concludenta, daca aceasta a fost facuta la 1 zi dupa ultimul contact cu persoana infectata?
2.Daca nu, cand trebuie sa mai fac o Radioscopiei ?
3.Exista alte analize mai concludente?
4.Doctorita care mi-a facut radiografia a zis ca nu am de ce sa imi fac griji pt ca sunt o persoana echilibrata dpdv al sanatatii si al fizicului; ca boala se lipeste de cei cu o constitutie slaba (costelivi) si cu o sanatate mai subreda. Este adevarat ce a spus. Sa imi fac griji?


PS: Sunt foarte ingrijorat pt ca pe 4 septembrie ma insor si daca am TBC, nunta trebuie amanata. cred ca va dati seama de implicatii.NU mai zic ca este f posibil sa o fi infectat si pe prietena mea.
8 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
Mihnea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Mihnea Dragomir
Microradiofotografia (prescurtat "micro" sau MRF) este metoda cea mai sensibila pentru depistarea precoce a TBC, adica e foarte potrivita pentru screening (triaj). Trebuie facuta insa la cel putin o luna de la contactul preupus infectant (dupa unii autori mai mult). Pe viitor este bine sa va intrebati medicul de familie ce analize trebuie facute si cand este mai potrivit sa fie facute, ca sa nu mai dati bani si sa incasati raze X degeaba.
Evenimentul descris nu are nici o legatura cu nunta si nu este motiv de amanare. In cel mai rau caz pe certificatul medical pentru casatorie medicul va va scrie "Bolnav in tratament. Apt pentru casatorie". Inainte de casatorie se cere un examen medical si 3 sau 4 analize in scopul de a depista precoce unele boli transmisibile si nu ca sa-i impiedice pe oameni sa se casatoreasca.
Sanatate si casa de piatra va doreste
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
0
28-08-2005, ora 00:00
bibicus
Nu este medic/terapeut
bibicus
Radioscopia Pulmonara am facut-o la sugestia medicului de familie.
Microradiografia (micro) este Radioscopia Pulmonara sau este altceva?
Acum ca am fost expus la raze X cand mai pot face altele?
Microradiografia impune expunerea la razeX?
Mersi
0
28-08-2005, ora 00:00
Mihnea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Mihnea Dragomir
Pentru scopul dv e cam acelasi lucru daca faceti radioscopie pulmonara sau micro. "Micro" e o radioscopie instantanee de pe care se face o poza mica. Ofera, ca orice poza, o imagine statica, dar doza de raze X incasata e mai mica pt ca timpul de expunere e mai mic decat la scopie. Deci terminatia "grafie" arata ca e vorba de o poza, iar terminatia "scopie" arata ca e vorba de imagini in timp real (ca la televizor, care are un tub scopic).
Cel mai bine faceti o micro peste 3 luni.
0
24-09-2006, ora 00:00
Elga
Nu este medic/terapeut
Elga
Pentru linistea dv. va spun ca nu aveti de ce sa va faceti griji de pomana. Eu am avut TBC, pana la diagnosticarea reala a bolii am stat in casa cu un bebelus. Am facut tratament in spital, i-am facut bebelusului controlul TBC. Trebuie sa va spun ca eu m-am vindecat, copilul nu s-a contaminat. TBC-ul este o boala al carei microb il avem aproape toti, dar care se activeaza pe un teren favorabil. Persoanele echilibrate, cu un regim de viata normal nu se imbolnavesc chiar asa de usor. Semnele pentru depistarea bolii sunt TUSEA frecventa, TRANSPIRATIA NOCTURNA, PIERDEREA IN GREUTATE, LIPSA POFTEI DE MANCARE. Primul examen care poate indica prezenta bolii este MICRO. Restul investigatiilor, daca este cazul, se fac in spital. Dar.eu cred ca trebuie sa stati linistit si sa nu va iradiati degeaba daca nu apar semnele de care v-am vorbit mai sus.
0
25-03-2007, ora 00:00
alina26m
Nu este medic/terapeut
alina26m
casa de piatra. am vazut mesajele abia acum, dupa 6 luni. as vrea sa stiu daca mai ai motive de ingrijorare si daca al tau coleg se simte bine. pt ca eu tocmai am descoperit ca am luat bacilul si maine voi fi internata. si eu am griji pt prietenul meu. nu stiu daca a luat vreun bacil de la mine. doctorul mi-a spus ca nu am motive de ingrijorare. semnul tot sub 1 cm are. sper sa fie asa. pt linistea mea si a celorlalti. dar ma intreb cum e privit colegul tau, pt ca informatiile sunt cam deficitare in aceasta privinta. cum tu ai afirmat ai gasit pe net denumirea de "boala a saraciei". ei bine eu sunt profesor si nu traiesc in conditii precare, dar meseria ma supune unor riscuri, ca cel de a lua diverse boli si fara vina mea ajung in astfel de situatii de a purta ca o pecete aceasta boala care nu are intotdeauna de a face cu conditiile de trai, ci mai degraba cu mentalitatea. in acest moment nu lupt cu boala, ci cu niste mentalitati prost formate. eu vad aceasta situatie ca pe o ocazie de a-i tria pe cei care se numesc prieteni de cei care SUNT prieteni. ca sa nu pierd firul ideii: ce face colegul tau si daca totul este bine cu tine? o casnicie fericita. Alina
0
19-04-2007, ora 00:00
PrettyGirl
Nu este medic/terapeut
PrettyGirl
Buna ziua...Am si eu o intrebare...Bunicul meu are TBC traieste la tara iar de curand tatal meu a aflat k este internat in spital In alt oras. Astazi l-a adus la Bucuresti pt a-l interna aici, si momentan se afla la mine in casa. Este posibil ca aceasta boala sa se transmita si celor din casa ?
0
19-04-2007, ora 00:00
alina26m
Nu este medic/terapeut
alina26m
tbc se transmite pe cale aeriana( prin respiratie). daca pacientul respira in apropierea unei pers sanatoase la o dist foarte mica este foarte posibil ca aceasta sa inhaleze microbul. asta daca bolnavul are prezent in sputa (saliva) bacilul Koch (are bK pozitiv). daca nu, nu exista riscuri. acest detaliu ar trebui sa-l stiti. evitati sa intrati in contact direct (sa fiti fata in fata cu bunicul dvs) iar daca este neaparata nevoie folositi o masca, ingenul celor chirurgicale. si eu am fost diagnosticata cu tbc, dar intr-o faza incipienta si nu am bk pozitiv de aceea nu sunt considerata contagioasa. oricum, in decursul vietii cu totii inhalam acest bacil care ramane in noi intr-o stare latenta. el se activeaza pe fondul unui organism foarte slabit. de aceea este bine sa avem grija de alimentatia noastra care sa ne asigure un sistem imunitar puternic, rezistent in lupta cu orice boala. sanatate!!! si multa hrana sanatoasa bunicului. antibioticele sunt destul de puternice. o spun din experienta.
0
19-04-2007, ora 00:00
PrettyGirl
Nu este medic/terapeut
PrettyGirl
Multumesc mult pt raspuns! Sper sa nu fie nimik grav.aStept sa aflu mai multe detalii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •