Un caz fara rezolvare de 7 luni

20-03-2012
ancusha00
Nu este medic/terapeut
ancusha00
Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru o problema ce nu se gaseste rezolvare.
Mama mea acum 8 luni mai exact pe 20 august a inceput sa aiba dureri destul de mari in zona vezicii urinare in abdomen pana in zona buricului.
A ajuns la urgente in Italia iar cei de acolo i-au dat antiinflamatoare si au trimis-o acasa spunand ca e posibil sa fie de la fibrom.
S-a intors in Romania a mers la medicul ginecolog care timp de 3 saptamani ia prescris antiinflamatoare si antibiotice pastile.Durerile au inceput sa creasca in intensitate pana a ajuns din nou la urgente.
A schimbat medicul a fost internata i s-au facut analizele de rutina care au iesit toate bune, dar durerile erau in continuare.
Timp de 6 zile cat a fost internata a avut dureri ingrozitoare sub efectul antibiticelor si antiinflamatoarelor...statea 3 medici langa patul ei si nu stiau ce sa-i faca iar ea nu mai putea de durere.A avut si o cadere de tensiune.A fost trimisa la medic urolog, are probleme cu coloana a mers si aici si a facut verificare nu i-a fost gasit nimic. A facut RMN pentru partea inferioara a abdomenului in urma caruia nu i-a iesit nimic.Intr-un final dupa aceste 6 zile i s-au mai calmat durerile si a fost externata( tin sa precizez ca nu i-au trecut durerile si nici nu i-au gasit diagnostic)
A mers acasa a stat cateva zile dupa care a ajuns din nou la urgente dupa care a fost internata din nou in spital la un medic chirurg. Acesta ia gasit o punguta de puroi in spatele vezicii urinare, a fost tratata cu un antibiotic foarte puternic timp de 4 zile, dupa care a mai stat 1 zi in spital si a fost externata.a stat 1 saptamana dupa care a ajuns din nou la urgente.
A decis sa vina in Bucuresti la Bagdasar sectia chirurgie.A consultat-o domnul doctor chirurg sef al sectiei acesta a spus ca toata analizele sunt bune sa mearga la ginecolog sa vada daca i-a disparut punguta de puroi.A mers iar aceasta disparuse.A stat internata 3 zile timp in care i s-a facut colonoscopie si nu a iesit nimic dupa care a fost externata din nou pe motiv ca nu are nimic, toata analizele sunt bune, numai ca durerile ei nu au disparut!!!!

A decis sa incerce o clinica privata din Iasi de unde i s-a spus ca are endometrioza.Pe 8 ianuarie s-a operat de endometrioza ia fost scos uterul si colul.Durerile i s-au calmat pentru 2 saptamani(timp in care a fost sub efectul antibioticelor).Dupa aceste 2 saptamani a inceput sa aiba dureri usoare dupa care din ce in ce mai suparatoare...pana vineri 15.03.2012 cand a ajuns din nou la urgente. Luni 19.03.2012 a fost internata la spitalul Cuza din Iasi (obstetrica ginecologie la medicul care a operat-o de 'presupusa endometrioza').luni nu a vazut-o nici un medic abia astazi, iau facut o endoscopie vaginala si ia spus ca nu are nimic.I-a luat analizele obisnuite, si cele pentru BTS dar au iesit negative.Din ce spune medicul se pare ca maine o vor externa, dar ea nu rezista sa mai stea o zi acasa.
In prezent i se administreaza perfalgal dimineata la 10 si seara la 22.nu este suficient penttru ai calma durerile.Incepand de la ora 18:00 incepe sa aiba dureri din nou ii face 2 injectii la interval de 1 ora de ceva asemanator cu diclofenac si mai ia 1 pastila no spa pentru a i se mai calma durerile putin.In prezent durerile se manifesta in felul urmator: pleaca din zona vezicii mai mult pe partea dreapta in linie dreapta pana la buric, se duce in anus, picioare si muschii spatelui.

Sunt disperata nu stim la ce ramura a medicinii sa ne adresam...toti medicii spun ca nu apartine de ei, dar nimeni nu ne spune unde sa mergem, ce am putea face.

As dori sa stiu daca mai sunt astfel de cazuri daca are cinve idee ce poate fi, la ce spital sau centru de diagnosticare am putea merge.Este inadmisibil sa stea in spital si sa nu vina un medic sa o vada, ci o asistenta sa primeasca instructiuni prin telefon de la medicul de garda ce calmante sa ii faca si atat.Sunt ffffff.nepasatori, pana nu e omul pe moarte nu se uita nimeni la tine.

Mama mea este cu psihicul la pamant nu mai poate suporta durerea deloc.va rog ajutati-ma!!!Ea este internata in Iasi momentan, posibil maine sa o externeze din nou!!!!


Multumesc anticipat!

-*


(*modificat de admin)
3 comentarii
0
21-03-2012, ora 16:05
ancusha00
Nu este medic/terapeut
ancusha00
Dupa cum ma asteptam a fost externata.Medicul ginecolog ia recomandat sa mearga la neurolog.Aici nu i s-a gasit nimic iar aceasta ia recomandat sa faca un RMN abdominal conmplet.
A intrebat de un centru de diagnosticare de boli mai rare dar i s-a spus ca nu exista asa ceva in Romania.Singura posibilitate este sa mearga la un medic internist sau medic chirurg cu foarte multa experienta. Stie cineva cui ne putem adresa? sau unde putem merge? Durerile sunt la fel de puternice si se calmeaza doar cateva ore pe zi ( intre 2-4 ore) si cateva pe noapte( 2-4 ore).
0
23-03-2012, ora 17:18
loredanasilvia
Nu este medic/terapeut
loredanasilvia
Daca poti ar trebui sa ii faci o dozare de mercur sa nu fie intoxicata.Trebuie sa vb. cu medicul internist sa ii dea recomandare la medicina muncii, am aflat acum de curand avand si eu mari probleme.Intoxicatia produce tot felul de boli rare si simptome groaznice.Se mai poate face analiza minerala tisulara care costa 440 ron.Se face la Centrul medical DR. TIRON si este trimisa pentru lucru in ITALIA.De acolo pe langa rezultate primesti si schema de tratament.Multa sanatate si sper sa isi revina din dureri ca stiu ce inseamna.
0
24-05-2012, ora 22:10
utilizator_127528
Nu este medic/terapeut
utilizator_127528
puteti sa incercati o analiza pentru a depista lyme si co infectiile ei:

pas1.

"microscopia in camp intunecat" si numai ea. Atat. S-a deschis un laborator in Bucuresti pe langa restaurantul budapesta, sau incercati la Cabinet Veterinar Sf Mucenic Modest, ca fac si analize umane.
daca s-a depistat asa ceva urmeaza

pasul 2. de data asta la cel Cabinet Lyme Diagnostic identificati tipul de spirochete, geme, etc ca sa stiiti de tratament sa abordati.

pas3. Doctorita Rosca Tatiana, Clinica Medas sai Doctorul Ioan de la centrul de Medicina Hiperbara Constanta.

Incercati pasul 1 ca sa scapati de o grija.

numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.