Un amalgam de simptome

03-03-2012
Dayfly
Nu este medic/terapeut
Dayfly
Am 21 de ani, sunt student, si dupa cum am evidentiat si in titlu, am un amalgam de simptome...
Totul a inceput acum aproximativ 2 ani, cand am slabit intr-un timp relativ scurt (3 luni), 25kg, prin sport si dieta corecta. La scurt timp dupa ce am scazut in greutate, am inceput sa transpir la axile (gradat in cantitate - incepand cu o transpiratie lejera, pana la a uda jumatate de tricou). Am fost la endocrinolog dar nu mi s-a dat nici un diagnostic, decat doar o problema a pubertatii.Nu am crezut in ce mi-au zis, am cautat pe internet, si am banuit (avand toate simptomele) ca e Hiperhidroza axilara.Am incercat mai multe deodorante dar nimic nu a functionat, doar unul a dat roade (Drysol). L-am folosit aproximativ 3 luni (totul mergand ca pe roate, nu mai transpiram, aveam doar dureri ale pielii in momentul administrarii pe piele - dar nu m-am panicat deoarece si pe prescriptie scria ca e posibil acest lucru). Dar totul a degenerat in ultimele luni.
A inceput cu o senzatie stranie, de nod in gat, simt ca am mereu ceva in gat, oricat as incerca sa scot acea flegma nu reusesc.. doar mici parti din ea (simtindu-ma mai liber dupa ce scot macar o mica parte din ea). Ok.. am lasat si asta deoparte.. crezand ca e din cauza fumatului (sunt fumator dar nu excesiv 6-7 tigari pe zi).
Apoi am observat ca obosesc foarte repede, in tot ce fac, daca alerg 100m inima o ia razna. Daca urc 2 etaje.. simt o oboseala in picioare...
Am pielea foarte uscata, pe maini e rosie mai tot timpul, iar daca apas pe mana, acel loc se albeste, luand degetul insa se reface. Imi crapa pielea foarte repede, iar iarna mai ales, mainile imi sunt mov..Seara cand ma bag in pat, ma ia o mancarime (ca o intepatura de albina) pe toata pielea spatelui/gatului.
Dar asta nu e tot, acum 1 luna, am ajuns la urgente deoarece dimineata m-am trezit cu o durere in partea stanga a pieptului, care devia parca in bratul stang. Medicii mi-au spus ca am tensiunea ridicata dar, din EKGuri totul a iesit normal.
Am crezut ca e de la acel deodorant (drysol) deoarece era pe baza unei materii cancerigene. Am renuntat la el, transpiratia a revenit, dar nu am mai avut dureri in piept. Insa dupa scurt timp, am inceput sa am palpitatii ale inimii, insomnii, crize de panica (ma trezeam noaptea cu o senzatie de lipsa de aer, si cu inima care o luase razna).Am facut test Holter / inca un EKG / cardiograma.. dar inima era okay..
In plus, simt tot timpul ca nu primesc indeajuns aer, am fost la ORL si mi s-a spus ca am o simpla deviatie de sept..cand sunt in aer liber nu simt aceasta lipsa de aer, insa cand intru intr-un loc cu fum de tigara si neaerisit, simt ca ma sufoc. Nu mai spun.. inainte de aceste probleme, daca beam alcool eram foarte energic si plin de viata, acum daca beau o bere. ma ia somnul instant.
Imi cer scuze ca am scris atat, dar pur si simplu nu stiu ce sa mai cred, Va rog indrumati-ma spre ce ar trebui sa fac.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.