Un EKG poate fi gresit?

08-01-2010
inaisa
Nu este medic/terapeut
inaisa
Buna ziua!
Locuiesc in strainatate, in decursul ultimului an am avut niste apasari pe inima, lucru care m-a determinat sa fac in tara, un consult EKG, in conditiile in care din vara nu mai simtisem nimic!Dr mi-a pus diagnosticul de C.D.C.i si mi-a prescris medicamente pe care am inceput sa le iau.In urma tratamentului ma simt rau, am o apasare constanta in piept si citind ulterior despre cardiopatie am constatat ca, ceea ce eu simt, nu seamana cu ceea ce se descrie: nu am nicio problema la efort, fac sport de multi ani, constant, colesterolul normal:198, hipotensiune, greutate normala...Am volori sub limita la CA, MG si FE.
Sunt panicata si-mi analizez orice durere in piept, pe de alta parte, mi-e frica si de un alt consult, pt ca nu stiu bine limba, iar ultimul a fost traumatizant.la un cabinet privat din Ploiesti am intrat 3 pacienti odata, primii 2 avusesera infarct si de urgenta au fost internati, am urmat eu, terminata de frica, sa fac EKG...
Poate fi EKG-ul gresit, sau interpretarea lui?(simptomele mele seamana mai degraba cu cele legate de stres)
Multumesc mult!
4 comentarii
0
08-01-2010, ora 16:28
inaisa
Nu este medic/terapeut
inaisa
Adaug intrebarea:poate fi starea mea, de apasare constanta in piept,
determinata de medicamente(Betaloc, Diltiazem, Aspenter, Sortis), inainte ma simteam bine, acum am permanent o apasare!Eu am tensiune mica, medicamentele sunt ptr hipertensiune!!!!
0
08-01-2010, ora 18:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Un EKG poate fi făcut greşit, iar interpretarea lui, de asemenea! Acea idispoziţie din piept poate fi generată de administrarea acelor medicamente, de cât timp le luaţi?
Carenţa de calciu şi magneziu destabilizează miocardul, printre altele. Simptomele dvs. sunt specifice sindromului de stres acut, dar nu numai (o nevroză cardiacă poate fi luată în calcul, nevroză determinată tot de anumiţi factori stresori).

Chiar nu puteţi consulta un alt medic cardiolog?
Vă rog să-mi răspundeţi!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
28-01-2010, ora 01:24
ECG
Identitate neconfirmată
ECG
Sunt de acord cu Mr Nick.
Dvs trebuie sa mergeti la cardiolog sau mai bine sa fiti internata in spital in sectie de cardiologie pentru investigatie.
Cu stima.
0
28-01-2010, ora 10:58
inaisa
Nu este medic/terapeut
inaisa
Multumesc de raspuns!

Intre timp am intrerupt tratamentul si usor, usor m-am simtit mai bine, acum iau MG-B6, si CA si ma simt perfect!!
Intru in panica doar la gandul ca m-as duce la un alt doctor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.