Umflătură ciudată sub ureche

27-01-2016
flomusicsv
Nu este medic/terapeut
flomusicsv
Buna ziua de 2 zile mi-a aparut o umflatură sub urechea stangă insoţite de un pic de febră si frisoane.Am luat imediat nurofen febra si frisoanele au trecut problema este umflatura s-a marit si de acum este dureroasă.De urgentă am fost la control la ORL crezând că este vorba de oreion insă acolo mi s-a spus ca am un inceput de otită cauzată de o rinosinuzită cronică.Precizez că nu strănut nu elimin nici un lichid nici din ureche nici din nas.. sau să am vreo senzaţie de raceala.
Problema mea si intrebarea este: De ce am umflătura aceea dureroasa sub ureche si aş fi curios cum pot să opresc din durere.. ca este insuportabil nici nu pot mânca.
Am uitat să precizez că mi s-a prescris un antibiotic ceuforuxim 500mg, picători pentru ureche si un spray nazaol Bioparox.Multumesc mult si astept un raspuns.
3 comentarii
0
27-01-2016, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca este un ganglion infectat
trebuie cautata cauza infectiei
2 faci consult la stomatolog , sa nu fie o infectie dentara ascunsa
3 te intorci vineri la ORL... ca sa nu intri in weekend cu durerea...
0
27-01-2016, ora 19:14
flomusicsv
Nu este medic/terapeut
flomusicsv
Multumesc dl Doctor ca de obicei prompt aici mereu.. vroiam să vă intreb daca iau antibioticul ceuforuxim nu ar trebui sa cedeze infectia chiar si daca este din cauza dentara? Si nu stiu.. cum fac să nu mai fie umflatura asta sa nu fie dureroasă sunt ceva calmante sau.. leacuri?
0
27-01-2016, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 maine mergi la stomatolog ( nu lasa sa vina zille libere)
2 daca n.o sa te lamureasca nici acolo faci cateva poze si atasezi pe adresa mea
fvaleriu pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: