Umflaturi rosii pe piele dureroase

03-02-2008
Gazebo
Nu este medic/terapeut
Gazebo
Buna ziua!Problema mea: de fiecare data cand ma joc cu pisica mea, aceasta devine agresiva si ma zgarie.Pot sa zic ca m-am obisnuit deja cu micile ei zgarieturi de pradatoare pe pielea mea, insa ultima oara cand ne-am jucat, zgarieturile nu s-au mai cicatrizat si s-au umflat, devenind din ce in ce mai dureroase.Am impresia ca se si extind si desigur ca voi apela in urmatoarele zile la un medic, insa ati putea sa imi dati un pronostic provizoriu?
Multumesc.
3 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca este vorba despre boala" zgarieturii de pisica"( limforeticuza benigna de inoculare), produsa de o bacterie din grupul chlamidiilor si transmisa de pisica; cred ca ar trebui sa mergi cu pisica la veterinar; in cazul tau este necesar tratament antibiotic cu eritromicina sau ciprofloxacina pentru 2 saptamani; poti merge si acum la Urgente, te va consulta un medic si-ti va prescrie tratament adecvat; numai bine
0
11-02-2008, ora 00:00
Gazebo
Nu este medic/terapeut
Gazebo
Pana la urma am fost internata la dermato-venerice pe o saptamana, si am primit un tratament cu antibiotice-azitromicina, cortizon, Prednison doza medie, cura scurta, Ca gluconic si local.Am prezentat o evolutie favorabila.Mi s-a recomandat apoi sa urmez un regim alimentar desodat si continuarea tratamentului acasa.
Acum mi-au ramas petele pe piele si sper sa treaca mai repede.In orice caz am fost foarte multumita de atentia acordata si de conditiile oferite, dovada ca sistemul sanitar a inceput sa se imbunatateasca.Sanatate tuturor!
P.S.:Nu renunt la psicutza mea!O vaccinez, tratez si iubesc in continuare!:D
0
10-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ma bucur;Voiam sa scriu limforeticuloza benigna de inoculare; scuze pentru graba;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •