Umflaturi faringe si palat dur (+poze)

01-06-2015
DanaMara
Nu este medic/terapeut
DanaMara
buna ziua!

Am 22 de ani si cu exact 5 saptamani in urma m-am racit (am facut sport si am transpirat in aer liber chiar daca nu era foarte cald afara, am mancat rece si am stat in cateva ore in curent - intr-un restaurnat) in prima noapte de raceala am avut febra foare mare iar dimineata am observat cateva umflaturi pe farige, motiv pt care am mers la medic, mi s-a spus ca-s ganglioni limfatci inflamati si am primit tratametul utmator:
sinupret, brufen, vibrocil spray nazal si tantum verde pt gat.
La o saptamana am fost iar la control si mi s-a spus ca am otita medie, imi simteam urechea dreapta infundata, ca si cum as fi avut apa, am primit tratmentul:
augmentin, probiotice bion3 si vibrocil iar doctorita mi-a explicat niste manevre pt desfundarea urechii.
Dupa 10 zile de tratament cu antibiotice urechea mi s-a desumflat dar inca aveam umflaturile pe gat si imi simteam gatul inflamat, senzatia de rosu-s gat.

Mentionez ca, cu o saptaman inainte sa ma imbolnavesc am inceput sa iau pt prima data anticonceptionale, am testosteronul cu 10 unuitati in plus, am luat diane 35 (o cutie) si apoi yaz (4 zile), impreuna cu suplimentele 4femmina (contine vit. B9, crom, extract de urzica, ceai verde, guarana si suc de anginare)
Am luat pastilele pe toata durata tratamentului pt gat/otita. Am oprit tratamentul in primul rand fiindca imi era permanet foame si ma simteam foarte obosita si dupa ce am citit ca ar putea afecta imunitatea, prin scaderea concentratie de Mg si in general predispunerea la infectii.
Nu stiu cat de important este, dar singurul mod in care testosteronul crescut ma afecteaza este hirutismul, nu am chisuri pe ovare, nu am ciclu iregulat si nici acnee.

Mai mentionez ca am inceput sa fumez cu 2 luni in urma (in martie) si cu 5 ani in urma am fumat pt 6 luni.
Dupa ce m-am inbolnavit am fumat in primele 3 zile, dar 2 sau 3 tigari pe zi, dupa care am facut o pauza iar dupa terminarea tratamentului cu antobiotice am fumat in 2 zile, o tigara intr-o zi si 3 in urmatoarea. Ultima zi in care am fumat a fost si ultima zi in care am luat anticonceptionale. Dupa ce am fumat m-a durtut gatul foarte tare, am observat ca mi-au mai aparut umflaturi pe gat, rosii la baza si foarte dureroase in ziua aparitiei, nu au apraut in zona mediana a faringelui, unde erau celelalte ci pe margini.

Au trecut exact 16 zile de atunci, nu am mai fumat, mi-am schimbat si regimul alimentar, obisnuiam sa mananc destul de multe dulciuri, am manac mai multe legume si fructe si cu pauze mai mari intre mese, beau ceiuri in fiecare zi (cu lamaie si miere), gatul a inceput sa nu mai mai doara atat de tare iar umflaturile de pe faringe s-au mai atenuat, nu mai par atat de mari.
Am mai fost o data la acelasi medic, dar mi-a zis ca nu am nicmic patologic, mi-a recomandat Avamys (pe car eil iau de 3 zile) seara si dimineata, 2 pufuri pe zi si mi-a zis ca durera mea de gat se datoreaza faptului ca dorm cu gura deschisa, din cauza cornetelor nazale prea mari, chiar si inainte sa ma racesc avem probleme cu respiratia, mai mereu imi simt nasul infundat chiar daca nu-s racita si gatul ma durea ori de cate ori mancam rece sau stamea in frig, tatal meu are aceiais problema. Pentru nas foloseam Sterimar (o dat ape zi sau de cateva ori pe sapt)

Totusi cu 2 saptamani in urma am observat o umflatura la baza limbii, in zona in care sunt amigdalele linguale, de cateva zile am obserrvat ca s-a mai marit, iar ieri mi-a aparut o pata rosie in zona palatului dur care s-a extins de ieri pana astazi, nu e dureroasa la atingere dar e ca o umflatura un pic deschisa la varf cu foarte mult rosu in jur. Tot ieri am observat o umflatura in aceiais zona cu pata rosie, mai spre exteriorul gurii, nedureroasa la atingere dar cand scuip, dupa ce ma spal pe dinti sau cand am secretii nazale simt o durere in zona palatului dur.
Cu vreo 2 saptamani in urma am observat ca am o umflatura destul de mare in spatele uvulei, concectata cu cele vizibile pe faringe, toate sunt tari la atingere, nedureroase.
De cateva zile am o o umflatura intinsa, pe pliul posterior la amigdalei drepte, de culoare maro deschis, nu ma dor, au fost marite si durerose in primele zile de raceala.
Tot in urma cu 2 saptamani sua mai mult am observat ca zona dintre gingie si radacina limbii este alba, doar portiunea de sub molari si s-a extins spre palatul dur, ar putea fi lecuoplazie?

De fiecare data cand stau in curent, chiar si pt un timp scurt ma doare capul in zona osului parietal si in zona pleoapelor la ambii ochi.
Precizez ca nu am dureri la inghitire (durerea de gat imi trecea temporar atunci cand mancam sau beam lichide), mestecare, respiratie, nici senzatie de nod in gat, am pofta de mancare, nu am slabit.

O sa va las linkul pt poze si as vrea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra, ce anume ar putea fi, ce analize imi recomandati si daca ar trebui sa-mi fac o programare pt un control sau sa mai astept.
La sfarsitul lunii martie mi-am albit dintii cu lampa zoom si de curand am aflat ca procedeul ar putea provoca cancer, trebuie sa recunosc ca umflatura de la bza limbii ma sperie, am avut un caz de cancer in familie, bunica de la tata a murt de cancer de oase.
Imi cer scuze pentru mesajul prea lung, am vrut sa precizez toti factorii si sper sa ma ajutati cu un sfat.

Poze, mai multe, facute in zile diferite, fiecare are si data in care le-am facut:
http://imgur.com/a/ujsDw#9
1 comentarii
0
02-06-2015, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este nimic patologic la baza limbii
ai o faringita iritativa spre atrofica..cu o mucoasa subtire si uscata
este o problema gastro-intyestinala.. mai veche sau provocata acum de medicamente..de aici si disconfortul din gat
deasemenea din cauza problemelor digestive si malabsorbtiei mineralelor si vitaminelor apar si celelalte simptome la distanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.