Umflaturi dureroase pe partea stanga (gat + axila)

19-11-2009
cvladarean
Nu este medic/terapeut
cvladarean
Buna ziua, in urma unei perioade prelungite de oboseala si slabiciune mi-am facut analize si s-au depistat:
- "enterococcus spp." in recoltarea din col uterin, pentru care am urmat tratamentul 1 de mai jos;
- "eozinofilie absoluta importanta cu elemente mature" in recoltarea sanguina;
- "oua de Ascaris Lumbricoides" in examenul coproparazitologic, pentru care am urmat tratamentul 2 de mai jos (naturist), dar si tratamentul 3 recomandat de medicul de familie;
- coprocultura si urocultura negative
- examen papanicolau negativ
- examenul de urina in limite normale cu 2 mentiuni: albumina=10 si sediment urinar ("Epitelii frecvente, relativ frecvent oxalat de calciu")
- rezultate valori in sange:
nr. leucocite 13310.0/ul (valori referinta fiind 4100-10900/ul)
%neutrofile 26.9% (valori referinta fiind 37-92%)
%eozinofile 45.2% (valori referinta fiind 1-4%)
nr.neutrofile 3590.0/ul (valori referinta fiind 2000-7500/ul)
nr.eozinofile 6010.0/ul (valori referinta fiind 80-360/ul)
- restul rezultatelor sanguine au fost toate in limitele de referinta: hemoglobina, hematocrit, eritrocite, vem, hem, chem, rdw-cv, trombocite, vtm, bazofile/limfocite/monocite/plasmocite, glucoza, gpt(alat), got(asat), bilirubina totala, colesterol total, trigliceride.

Tratament:
1) [3-10 noiembrie 2009] Ampicilina si ovule cervigin 7 zile
2) [7-16 noiembrie 2009] tratament naturist 10 zile cu capsule concentrate de usturoi, cimbru si propolis, dupa cum urmeaza:
- "Parazitol" (ProNatura) 2 capsule x 3/zi;
- "Usturoi propolis" (ProNatura) 1 capsula x 2/zi;
- "Ulei din seminte de dovleac" (Pepon) 1 capsula x 3/zi;
Acelasi tratament naturist l-a urmat preventiv si sotul meu in paralel, el neavand absolut nici un fel reactii neplacute.
3) [12-16 noiembrie 2009] Zentel 5 zile (2 tablete pe zi in priza unica)

Am trecut datele pentru a evidentia pe ce perioade s-au suprapus unele tratamente. In cursul tratamentului naturist am avut reactii initial benefice, simtind curatirea intestinelor. Dupa circa 3-4 zile am avut insa si dureri in ambele brate, the la umar pana in degete, ca si cum arterele erau suprasolicitate (imi cer scuze pentru exprimarile poetice). In a cincea zi am facut un puseu de febra (38.2C) pe timpul serii iar de atunci am niste umflaturi dureroase in partea stanga la baza gatului si sub axila. Durerile au cedat un pic in timp, cel putin ma pot odihni noaptea, dar ele persista.
Partea stanga a gatului e mereu tensionata, simt dureri inspre ceafa si in ureche (suportabile, dar deranjante). Bratul stang e usor umflat sub axila si la biceps si doare la ridicarea sa mai mult de 90 grade sau la ducerea obiectelor nu neaparat foarte grele.

Imi puteti spune opinia dumneavoastra despre ce s-a putut intampla? Se poate spune daca reactia e reversibila sau s-a declansat o anumita boala?
Ma puteti indruma spre partea medicinii unde ar trebui sa ma adresez? Hematologie? Interne? Oncologie??

Va multumesc!
1 comentarii
0
04-12-2009, ora 09:43
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Faceti radiografia acelei umflaturi, ascarizii se ratacesc, sa nu cumva sa aveti surprize, un uscarid acolo, sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.