Umflatura zona genitala

06-12-2007
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Buna ziua,
Am cautat si prin alte mesaje ce tin de sfera ginecologica, pentru a nu incarca forumul cu inca un subiect despre aceeasi problema insa nu am gasit ceva exact.
Despre ce este vorba: de cca 2 saptamani am o umflatura de marimea unui bob de piper sub piele (gen abces, furuncul, fara cap) in zona dintre vagin si anus (perienala, cred) putin lateral. Daca apas ma doare putin si simt ca este mai tare in interior. Am dat de la inceput cu solutie Betadine, apoi cu Aciclovir, iar de 2 zile dau Fucidin crema. Insa am senzatia ca nu se intampla nimic! Nici nu creste, dar nici nu regreseaza, nu da semne ca ar coace, ca sa se sparga...sta acolo. Mentionez ca acum 2 luni am aflat ca sunt purtator de HPV 33 si ma intreb daca are vreo legatura, cu toate ca eu ma gandesc ca daca ar fi neg genital n uar trebui sa doara. Am un consult la ginecologie programat, insa este abia peste 2 saptamani si stau ca pe ace pina atunci, nu va pot spune cate prostii imi trec prin cap, sunt cu nervii tare intinsi :-( Un sfat va rog mult... Multumesc.
12 comentarii
0
06-12-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Pel anga dezinfectia loala cu Betadine si aplicarea de Fucidin crema ar trebui sa luati si pe gura un antibiotic cum ar fi Augmentin (Amoksiklav, Forcid solutab), cp de 1 g, 1 cp la 12 ore timp de 5 zile. Succes!
0
07-12-2007, ora 00:00
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Multumesc pentru raspuns. Aceasta inseamna ca eu ce am acolo? Ceva de natura microbiana? De la ce s-ar fi putut face asta? Ca a aparut peste noapte...mentionez ca am tot dat cu Betadine si Fucidin si inca nu se observa absolut nici un regres. Aseara dupa dus ma si ustura putin. :-(
0
08-12-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Da, cred ca este de natura microbiana. Probabil s-a infectat o glanda din zona respectiva, ceva similar cu aparitia unui "cos". Daca nici dupa tratamentul cu antibiotice pe cale generala simptomele nu se amelioreaza ar trebui sa va vada un ginecolog sau un dermatolog pentru ca s-ar putea sa fie nevoie de o mica incizie de evacuare a puroiului.
0
17-07-2009, ora 15:18
AlexandraUmf
Nu este medic/terapeut
AlexandraUmf
As avea si eu nevoie de un sfat...Acum 4 zile din cauza caldurii si cum marginea lenjeriei intime mi s-a frecat de piele a inceput sa mi se faca o inflamatie, nu am bagat de seama la o zi dupa aceea venindu'mi si ciclul am purtat absorbante dar deja nu mai pot sa port nimic aceea mica umflatura mi s-a facut destul de mare si foarte dureroasa, ma gandesc ca este de la caldura de la absorbante si eventual si de la faptul ca sunt putin grasuta.Am incercat cu crema baby ce contine balsam de tolu pentru a vedea daca se desumfla dar parca nu e nici un rezultat, ma doare ingrozitor abea pot sa merg :(.Am nevoie de un sfat va rog
1
13-08-2009, ora 17:47
annyta000
Nu este medic/terapeut
annyta000
buna!am si eu o intrebare.acum aproximativ 5 luni mi-a aparut in zona genitala o umflatura care parea a fi un cos de marimea unui bob de mazare, rosie.am stors acea umflatura insa aceasta a disparut dupa aproape 2 luni.in zona a ramas o cicatrice.acum cateva zile am observat o alta umflatura in zona genitala dar nu in acelasi loc.aceasta insa nu pare a fi un cos, nu este la fel ca umflatura de acum 5 luni ca.mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala si ca aceasta problema a aparut dupa ce am folosit o perioada un gel pentru igiena intima.se poate ca aceasta cauza sa se datoreze folosirii acestui produs? (acum nu il mai folosesc).ce poate fi aceasta umflatura?astept raspuns!va rog!multumesc
0
11-10-2009, ora 04:21
mihaimihai
Nu este medic/terapeut
mihaimihai
Buna ziua, am o intrebare, de la varsta de 15-16 ani au inceput sa-mi apara in zona genitala, mai ales in zona dintre picior si scrot(nu pe scrot, in scrot) cosuri de diferite marimi, acum 2 zile insa am capatat o umflatura destul de maricica, de marimea unu bob de fasole aproape, in aceeasi zona aproape de scrot, sunt umpic cam speriat din cauza marimii. Mentionez ca am mai avut dar mi-au trecut, dar niciodata de aceasta marime, ce ar trebui sa fac? multumesc anticipat
0
17-02-2010, ora 22:22
brunetik21
Nu este medic/terapeut
brunetik21
Buna ziua!am si eu o problema...am remarcat ca am o umflatura de marimea unui bob de piper sub piele in zona dintre vagin si anus si ma jeneaza uneori si nu stiu din ce cauza mi-au aparut.Acum 2 saptamani am fost la un control ginecologic pt k am remarcat ca nivelul secretiei vaginalea era mai crescut decat deobicei..in conditii normale iar dr ginecolog m-a diagosticat cu colpita si drept tratament mi-a prescris leukarrest si ovule cervugid.Acum mai am de luat un singur ovul si am remarcat umflatura respectiva de care v-am zis mai sus..este posibil sa fie vreun efect advers al ovulelor sau ceva din cauza lor..??precizez ca nu am avut contact sexual cu prietenul meu in tot acest timp cat am luat ovule.Va rog mult sa imi raspundeti!Multumesc!
0
07-04-2010, ora 18:29
.
Nu este medic/terapeut
.
buna! si eu am o umflatura pe partea stanga ma doare cand ating, are puroi si mi lasa urma pe lenjerie cu sange insa putin nu mult deloc dar de cateva zile nu mai este atat d umflat insa ma doare daca ating.oare ce am ? viata sexuala nu mi am inceput o
0
16-09-2010, ora 11:05
claudia bogdan
Nu este medic/terapeut
claudia bogdan
Buna domunul doctor, am avut doua umflaturi in zona genitala, labiile mari, pe amandoua partile, au fost ca un bob de fasole tari, dureroase, una dintre ele sa spart si a curs, dar se vede locul putin, pe partea dreapta sa spart azi, a fost mai mare decat cealalta, nu stiu daca sa curatat bine si nici ce este, am sunat ginecologul si mi a spus sa iau oxacilina, inca nu am luat. Au aparut dupa ce am terminat un tratament pt scurgeri, bacterie luata din piscina, cred, nu stiu care sunt motivele si daca este grav, pt.ca am prieten de 6 ani, nu m am gandit sa am ceva grav...acuma sunt spoeriata..va rog sa ma ajutati cu parerea dvs. multumesc.
0
14-01-2012, ora 16:43
1994iulia
Nu este medic/terapeut
1994iulia
buna ziua, de 3 zile am o umflatura de marimea unei monede de 50 de bani sau poate chiar putin mai mare in zona genitala exterioara spre anus, mai exact pe partea stanga. ma doare foarte tare abia pot sa ating zona aia. cred ca este un fel de cos sau furuncul, il simt tare in interior. pana astazi nu am luat nimic in ideea ca se va trage inapoi singur. am inceput sa iau augumentin 1 la 12 ore si acolo dezinfectez cu betadine si apoi ma dau cu fucidin. nu as vrea sa merg la ginecolog. oare este bine ce fac? se va trage inapoi prin metoda mea? ma doare ingrozitor. multumesc anticipat, iulia :*
0
05-11-2012, ora 23:03
maria999
Nu este medic/terapeut
maria999
buna si eu am o umflatura inre anus si vagin tin sa va precizez ca ma doare foarte mult ce pot face va rog dati-mi raspunsuri :(.
0
15-01-2021, ora 23:31
oana2020
Identitate neconfirmată
oana2020
dupa toaletare obisnuita cu apa si sapun puteti face bai cu ceai (puneti si sare 1 lingura sare/1 litru apa) de pelin, flori de camp, apoi aplicati comprese cu apa oxigenata, apoi unguent cu betadina sau baneocin.
dar este mai bine sa mergeti direct la medicul ginecolog sau la medicul de familie (care va poate da trimitere la ginecolog si astfel beneficiati de consultatie gratuita, ecografie, examen citologic ; ideal ar fi sa apelati pentru examenul citopatologic la departamentul anatomie patologica dintr-un spital universitar, sau la clinica onco team diagnostic :
----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.