Umflatura sub falca

02-06-2013
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
Deci de cateva zile mi sa umflat falcile asa pe dinauntru nu is vizibile da pe mine ma deranjeaza...si cred ca este din cauza danturi am carii etc..
Cu o saptamana in urma mi sa umflat un ganglion de aproximativ un centimentru sub urechea stanga
Si nustiu partea stanga a gatului o simt cam atinsa si uneori ma cam deranjeaza cand inghit in sec acuma o saptamana cand mia aparut ganglionul inainte umflaturile de falci si cu partea dreapta a gatului
Medicul mia recomandat centrum. nurofen.. si eficef si am mai luat eu niste ampicilina
Unde ma indrumati sa merg ( cum vi se pare grava situatia?) (mi ar trebui sa mananc doar anumite alimente etc ?) eu stiu sa nu fie vreo glanda salivara? momentan nici umflatura nu e asa vizbila doar ganglionul care se cunoaste ca e acolo
O zi buna sper ca am fost destul de explicit
11 comentarii
0
02-06-2013, ora 21:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In primul rand faceti operatie la toate colturile incarnate de la picior.
Pe langa faptul ca se pot umfla ganglionii, va pot afecta si pot aparea dureri la toate articulatiile.
Apoi vedeti daca umflaturile din gura dispar de la sine sau este necesar sa mergeti la stomatolog sa va rezolvati si toate problemele cu dintii pe care le aveti.
0
02-06-2013, ora 21:57
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
Multumesc de raspuns ce sa zic la un picior is operat e super degetul si al 2 iam scos eu coltul mai se face sange si oleaca de puroi da in rest nimic nu ma doare nu ma deranjeaza pot alerga face miscare
Da acuma e chestia ca inca am ganglionul asta la gat si acuma observ ca am si oleaca falcile umfata ma gandesc ca e de la masele da e chestia ca in partea dreapta a gatului il simt mai intins poate sa fie tot din cauza falcilor in general danturi ?
Mersi pentru raspunsuri o zi buna
0
02-06-2013, ora 22:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e problema ca nu va deranjeaza. Problema e puroiul care produce cresterea ganglionului.
Rezolvati-o intai pe aceasta (stiu ca e costisitoare; am trecut prin asta).
Dar dupa ce o rezolvati pe asta pot disparea toate celelalte simptome.

Pina la operatie, dupa baie, curatati degetul cu rivanol, desfaceti in 2 o capsula cu oxacilina, puneti praf de oxacilina pe locul unde face puroi si apoi aplicati plasture cu rivanol.
0
02-06-2013, ora 22:22
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
pot sa le fac pe ambele in acelasi zi da cred ca pentru linistea mea am sa fac direct o vizita la doctoru stomatolog fara sa ma mai duc la medicul de familie ca data trecuta mia recomandat o gramada de medicamente si degeaba si plus consultatiile de 2 ori etc costisitoare asa direct ma s duce sa fac oradiograma dantura sa observ dintele infectat sa mi l scoata si asta e
Iti mulesc pentru raspunsuri o zi buna si multa santate
0
02-06-2013, ora 22:39
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
Prima oara cand mam operat la piciorul drept da fara anestezie mia facut operatia pentru ca nustia daca is alergic la anestezie sau ceva de genul si am suportat na cu greu a durut... desi ma executat in 5 minute asa zis:))
Acuma am observat degetele mari ambele de la picioare au o umflatura ciudat cum sa zic in lateralul unghiei spre sub deget sau poate pur si simplu asa aveam degetul desi nu prea cred
Scuza mi romana din al2 mesaj il scriam din fuga...
0
03-06-2013, ora 01:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu fie puroi sub umflatura. Apasa, si vezi daca simti vreun pic de durere.
E foarte important sa nu ai vreo infectie (puroi etc) in organism.
0
03-06-2013, ora 01:14
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
pe coltul de la unghie am apasat si mia iesit pe umflatura aia apas ce sa zic e rosu acolo cand dau cu degetu se face alb dupa se face imediat rosu la loc. nu ma doare de nicio culoare
Am apasat chiar adineauri si nu prea ma doare ce sa zic puroi iesa oleaca... deobicei pun de 2-3 ori pe zi apa oxigenata si se face alb (maine am sa ma duc sa ma operez si sper sa dea totu inapoi e un stres )
Gen nu poate sa imi taie degetul sau eu stiu piciorul ? nici nu arata rau etc doar ca na aparut ganglionul asta si am emotia...Si na banuiesc ca daca nu a dat inapoi cu medicamente.. ma gandesc ca infectia e inca undeva si pana nu o scot nu da inapoi (gen masea sau piciorul )
0
03-06-2013, ora 01:27
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
am aruncat o privire acuma pe net si zic nu ar putea sa ma piste oleaca medicul chirurg la deget in asa fel incat sa imi curga puroiul si dupa sa ma bandajeze si gata?
0
03-06-2013, ora 01:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la Clinica Cutis Med.

-*

Sunt niste medici foarte buni (nu sunt romani), cu studii in strainatate, care nu iti scot unghia cu totul (cum se face la stat - macelarie), ci doar un firisor de unghie care iti apasa pe carne si care produce puroiul.
Nu o sa iti taie degetul. Stai fara nici o grija. Iti fac operatia pe loc si dupa ce te panseaza poti sa iesi si sa calci pe picior fara probleme.

Sunt foarte buni si amabili cu publicul.

Mie mi-au facut doua anestezii ca prima nu a tinut.

Numai cu asta se ocupa. Stai fara grija.
Suna inainte pentru programare daca te hotarasti si vezi cat costa pentru un colt.


(*modificat de admin)
0
03-06-2013, ora 01:40
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
da am sa fac o intrebare(e tocmai in bucuresti si nustiu na e mult drum de mers cred ca ma duc tot aici la mine pentru ca na o durere decateva minute o pot suporta... chit ca m ar durea oleaca nu ar fi problema numai sa dea inapoi ganglionul... ma operat fara anestezie si am trecut.. de data asta am sa ii zic sa imi faca sa vad cum e :)) ) (deci din pacate trebuie sa ma opereze dinou la ambele piciioare din cauza puroiului)oh oh deci cred ca ma duc sa ma operez la am2 odata sa scap de grija ) (cand ma m operat ultima oara am sarit intr un picior pana acasa:))) da eram fericit ca am zis am scapat=))
maine am sa ma duc totusi aici la doctorita totusi daca nu e asa grav cred ca se poate descurca sa imi taie doar coltul si sa imi scoata puroiul durerea ca durerea o suport numai ca sa fie si sa imi treaca(daca as stii 100% ca ganglioni e de la puroiul ala de la picior as pleca de pe acuma :)))sa ma operez) mi ai cam luat o piatra de pe inima ce sa zic ma duc maine ma taie ma opereaza faca ceo face numai sa nu imi taie din deget sau sa imi zmulga unghia in rest na( deja ma imbolnaveam de boli imaginare tot citind pe net bine ca am prins acuma un fir pe care sa merg )
Multumesc de raspunsuri
Multa sanatate si numai bine.Am sa revin maine sa vad ce rezolv oricum o pun sa ma opereze direct ca dupa nu vreau sa ma razgandesc ca daca ma vad plecat ehehe trebuie sa ma pacalesc sa ma mint pe mine.Tot intrebasem pe alte forumuri si mi au spus ca nu are legatura ganglionul cu unghiile incarnarnate si ma gandeam ca e de la masele sigur.. ce sa zic DACA NU MOR ACUMA NUMAI MOR NICIODATA:)) glumesc
0
11-06-2013, ora 13:41
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
M am operat si la celalat picior azi am scapat cu bine acuma sper sa dea ganglionul de la gat inapoi alta infectie din alta parte nu cred ca e( mi sa facut fara anestezie ma durut acuma ma simt ok pot sa merg cu el la cateva ore dupa operatie nu ma doare de nicio culoare... acuma numai sa dea siganglionul inapoi ca sa nu zic ca am suferit degeaba ca am citit pe net ca panatriu face sa apara uneori si un ganglion
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •