Umflatura piciorului la 8 luni de la fractura

09-10-2008
Artelian
Nu este medic/terapeut
Artelian
Buna ziua.
Nu stiu daca am nimerit topicul potrivit si imi cer scuze dak am gresit.
Sunt in scaunul cu rotile din anul 2000 in urma unei fracturi de coloana C6-C7.
Intre timp m-am recuperat suficient cat sa devin independent chiar si in scaunul cu rotile.
Anul trecut insa.m-am rasturnat cu, carutul si mi-am fracurat piciorul drept, mai exzact femurul in zona genunchiului ( chiar deasupra)...fractura completa inchisa.
Am observat doar a doua zii si m-am dus la spital unde m-au internat si mi-au spus ca trebuie neaparat sa ma opereze.
Din pacate a trebuit sa refuz deoarece toti cei care mi-ar fii putut fii alaturi erau plecati din tara.
Am vorbit cu doctorii, mi-au asezat piciorul, mi-au pus ghips iar a doua zii m-am externat si am plecat la drum.
Odata ajuns la destinatie..aceeasi poveste cu operatia.
M-au convins destul de greu si urma ca in ziua urmatoare sa faca interventia ( ziua de revelion ).
Dimineata vine un Doctor si imi spune k nu se mai face nici o interventie si ca ma trimite acasa.
Acum incepe aventura si ideea mesajului :
presupun ca oricine a invatat la scoala, in momentul in care exzista o fractura, zona respectiva trebuie sa ramana in pozitie dreapta si eventual sustinuta.
Mie mi-au schimbat ghipsul si mi-au pus piciorul indoit in pozitia in care s-ar sta pe scaun ca sa pot pleca pe carut ( nu eu am cerut asa ceva ).
3 saptamani am avut contractii violenta si piciorul imi sarea din pat si se scutura atat de tare incat abia reuseam sa il prind cu mana.
Dupa aceste 3 saptamani ghipsul s-a largit si incepuse sa provoace rani in anumite locuri asa k m-am dus la alt Doctor in ideea de a rezolva problema printr-o eventuala schimbare.
Acesta mi-a schimbat ghipsul cu un fel de genunchiera care permitea blocarea sau miscarea piciorului.
s-a pus din nou problema operatiei dar s-a ajuns la concluzia k e mai riscant sa intervina dupa atata timp decat sa-l lase sa se vindece de la sine.
La un control ulterior mi-a spus ca totul e in regula si ca pot misca piciorul linistit.
DEsii aveam anumite indoieli.
De cate ori se misca piciorul si explicam ca sunt miscari involuntare, ca nnu controlez nimic, zicea ca a inteles dar repeta mereu sa stau calm si sa nu-l mai provoc etc.ceea ce mi-a dat de inteles ca nu avea deloc cunostinta de contractiile la paraplegici.
Dupa alte cateva saptamani m-am dus la alt doctor si acesta mi-a gasit sange in zona respectiva care am inteles k era destul de periculos daca nu era scos.
Mi-a scos aproape o seringa si cam asta a fost tot...a zis ca e bine.
De atunci nu am mai fost nicaieri, am inceput sa simt ceva in piciorul fracturat pe care nu-l simteam deloc...dureri, amorteli, junghiuri.
In vara am inceput sa ies din casa ajutat de cineva si cu multa grija.
Am fost si in tara fara nici o problema la picior, chiar dak la inceput se mai umflau amandoua cand stateam mai multe ore pe carut ( ceea ce inainte se intampla foarte ra si foarte greu dupa zile de stat pe carut si la caldura ).
Intre timp am avut parte si de o escara si am stat iar izolat la pat pina acum o saptamana cand am iesit prima oara afara si am facut ceva miscare.
Am expus toate acestea pentru a ajunge la preocuparea mea actuala, pentru a intelege mai bine problema.
Acum de aproximativ 2-3 zile am observat ca piciorul fracturat este putin umflat.
La inceput am crezut k e doar o impresie, dar acum e vizibila diferenta intre cele doua picioare iar in jurul genunchiului la pipait se simte o oarecare senzatie de umflatura ca si cum ar fii lichid si simt senzatii diverse in picior.
Precizez k de o saptamana cel putin am inceput sa dorm iar pe burta dupa 8 luni.
Credeti ca e posibil ca din aceasta cauza sa fii influentat acea zona si sa-mi creeze probleme sau poate fii ceva intamplator si provizoriu ?
Sincer am o oarecare retinere sa mai merg la Doctori.
Am crezut k aici sunt mai experimentati dar nu se compara cu Doctorii de la noi.
Dupa ce am facut externarea din Italia am observat in documente ca urmau sa ma opereze la piciorul stang nu la cel drept cu fractura.
La aplicare genunchierei mi-au facut o alta rana...etc.
Deci preocuparile mele sunt oarecum justificate.
Multumesc foarte mult si imi cer din nou scuze daca am exagerat in expunerea problemei.
Un raspuns din partea Dumneavoastra sper sa ma ajute sau macar sa ma linisteasca dak nu e cazul sa ma preocup degeaba.
Am mai stat asa o perioada ( cu, contractiile de rigoare ) dupa care
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul