Umflatura mica nedureroasa inghinala

02-09-2010
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
Buna ziua, am observat din coincidenta un nodul mic (de dimensiunea unui bob de mazare) nedureros, sesizabil doar la palpare, in zona inghinala stanga (cred ca este ganglionul limfatic).
In partea dreapta nu este un astfel de nodul deci banuiesc ca am o problema :(
Mentionez ca sunt barbat, am 23 ani si am fost destul de puternic racit pentru ca am facut scufundari in largul marii negre.
Sunt foarte speriat de acest nodul deoarece tatal meu a murit de cancer la ganglionul limfatic in urma cu 4 ani :(
Va rog mult sa ma ajutati sa-mi spuneti daca este un simplu raspuns la infectia pe care am avut-o pentru ca am racit vara asta. Ar trebui sa merg la un endocrinolog/chirurg ?
Exista posibilitatea unei legaturi ereditare la faptul ca tatal meu a avut aceasta problema ?
Va multumesc mult.
2 comentarii
0
02-09-2010, ora 23:06
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
De precizat este faptul ca am senzatia continua de urinare de aprox 6 zile de cand am facut baie cu apa rece. Si de 3 zile urmez tratament cu antibiotic - CUMINOL (ciprofloxacina)
Nu am dureri la urinare, nici scurgeri.doar simpla senzatie constanta de nevoie de urinare (abdomen plin) care ma deranjeaza.
Dupa 3 zile de tratament cu antibiotic nu vad vreo ameliorare. Am mai avut problema aceasta cu senzatia de urinare in urma cu un an dar a trecut cu antibiotic relativ repede (dar alt tip de antibiotic al carui nume nu il mai retin).
Exista vreo legatura intre umflatura inghinala si acest simptom (probabil infectie urinara) ?
Banuiesc ca este exclusa problema cu prostata tinand cont ca am varsta de 23 ani si nu am mai avut in viata mea probleme de sanatate majore de nici un fel...decat raceli uneori
0
03-09-2010, ora 13:16
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
Am fost la medic si m-a trimis la analize pentru VSH - Urocultura Ex complet de urina - Hemoleucograma completa (ceruta de mine)
Din pacate sistemul CNAS este groaznic :| am fost la o clinica de analize imi spune ca ma programeaza in octombrie. iar la cealalta deabia peste 7 zile. Am optat pentru a2a optiune asa ca pana pe 10 sept nu pot decat sa rezist..d'eh asta e sistemul de sanatate din romania :|
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.