Umflatura lobul urechii

24-02-2010
luciag
Nu este medic/terapeut
luciag
Buna ziua,
Mi-a aparut o umflatura pe marginea lobului urechii, mai sus de gaura pt cercel. aparuse acum cateva saptamani, am folosit unguent de galbenele si cand aveam de gand sa merg la dermatolog incepuse sa se usuce stratul de deasupra si a trecut. de o zi a aprut din nou, si simt o mancarime groaznica. la fel folosesc unguent galbenele si ma gandesc acum sa-mi fac o programare la un dermatolog, dar pana vineri nu pot ajunge. va rog sa-mi spuneti daca aveti idee cam ce ar putea fi. initial am crezut ca e vreo degeratura...din cauze gerului de acum cateva saptamani, insa saptamana asta nu este vb de ger...
va multumesc, l.
4 comentarii
0
25-02-2010, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU pune nici o crema.. si NU spala cu apa sau ceaiuri.
este suficient sa stergi mai des cu alcool medicinal !
0
25-02-2010, ora 12:20
luciag
Nu este medic/terapeut
luciag
OK, va multumesc mult pt raspuns!
o zi buna!
0
10-02-2011, ora 19:27
Alynutzaaa
Nu este medic/terapeut
Alynutzaaa
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema cu urechea.Mi-au aparut niste basicute pe lobul urechii, ma mananca si s-a inflamat lobul, incepe si glanda care pleaca de la ureche spre gat sa se inflameze.Am fost la dermatolog.la uregente, si degeaba...mi-au dat ceva unguente sau pastile mi-a trecut atunci apoi peste cateva luni apare iarasi.Acum am inceput sa iau pastilele pe care mi-lea prescris medicul de la uregenta data trecuta..acestea fiind:augmentin si metronidazol.ma dau si cu un ungunet de musetel(scrie k e antiinflamator) si cu fluocinolon.Va rog sa imi spuneti ce pot face sa nu mai apara?ma confrunt demult cu aceasta problema, de cativa ani.Trebuie sa imi dau alta gaura in urechi?ma gandesc ca probabil gaura este acum langa o vena sau ceva..ce este sensibila si ma gandesc ca eu cand imi pun cerceii se atinge acolo.si din cauza asta...sau poate sunt alergica la ceva.nu stiu.Va rog mult sa imi spune-ti parerea dumneavoastra.La dermatolog daca ma mai duc imi va da iar ceva pastile imi trece si apoi apare iarasi.as vrea se faca ceva sa stiu din ce cauza apare sa evit acel lucru...Va multumesc aticipat!
0
11-02-2011, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la un medic ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: