Umflatura in zona genitala

24-08-2011
Angelina24
Nu este medic/terapeut
Angelina24
Buna ziua! Am 25 de ani si de 2 ani ma confrunt cu o problema ginecologica fara a o rezolva. In urma unui contact sexual neprotejat mi-a aparut o umflatura in interiorul labiei superioare drepte, ca un ganglion inflamat, rotund, sub piele. Am fost imediat la medic, am facut analize (sifilis, chlamidia, mycoplasma, papa nicolau, herpes). Toate au iesit negative in afara de herpes genital. Am primit tratament, nu am probleme cu herpesul mai mult de jumatate de an, iar despre umflatura mi s-a spus ca a aparut "poate" din cauza unui contact sexual mai dur. Problema este ca, de atunci, dupa fiecare act sexual, dur sau mai putin dur, acel ganglion se mareste foarte tare, ma doare, ma jeneaza chiar si cand merg, iar in jurul lui pielea este mai inrosita si cu aspec de pecingina. Mentionez ca se inflameaza si inainte de menstruatie cateodata, apoi dupa 2-3 zile trece, dar roseata ramane. Va rog din suflet, spuneti mi ce analize sa mai fac, mi-e frica sa nu fie ceva mai grav, iar daca intr adevar este ceva transmisibil sexual vreau sa depistez si sa tratez. Multumesc mult astept raspuns. Andreea.
5 comentarii
0
25-08-2011, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din cele relatate ar rezulta ca nu este vorba propriu-zis de un ganglion, ci mai degraba, probabil, de o bartholinita devenita cronica. In asemenea cazuri, tratamentul homeopatic este optiunea de prima alegere.
0
25-08-2011, ora 16:32
Angelina24
Nu este medic/terapeut
Angelina24
Multumesc pentru raspuns dl doctor, dar ce anume este aceasta bartholinita? e o boala transmisibil sexual? se trateaza? ma gandesc sa nu fie poate un chist care trebuie operat? Ce analize trebuie sa fac ca sa am un diagnostic clar? Merci anticipat.
0
25-08-2011, ora 21:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Bartholinita nu este o boala transmisa sexual. Consta in inflamarea uneia din numereoasele glande prezente la intrarea in vagin.
Pentru diagnostic este necesar un consult.
0
25-08-2011, ora 22:49
Angelina24
Nu este medic/terapeut
Angelina24
Merci dl doctor, m am informat mai mult despre aceasta afectiune, o sa merg curand la un consult cand este inflamatia, problema este ca sunt in alta tara si e mai greu. Spuneti mi va rog, daca am contact sexual neprotejat, este vreun risc pentru partener daca intr adevar e bartholinita? Daca inflamatie e provocata de un microb, se poate transmite la partener? Si inca o ultima intrebare: herpesul, daca nu esta activ, se transmite sexual?
0
26-08-2011, ora 01:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Dacă este vorba de o bartholinită, nu se transmite.
2. Herpesul se poate transmite chiar daca nu este activ. Exista posibilitatea de a fi purtator sanatos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.