Umflatura in zona anala

16-12-2009
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
Salut. Problema este urmatoarea - de doua zile mi-a aparut o umflatura exact pe sfincterul anusului. De fapt nu garantez ca formatiunea a aparut acum dar de doua zile cand m-am trezit am simtit o durere si am constatat ca este ceva acolo care provoaca durerea. Este de marimea unui bob de mazare, poate ceva ai mare, de o culoare rosiatica dar nu foarte intens. Nu ma doare decat daca incordez sfincterul iar durerea nu este puternica. Nu mai am nici un alt simptom, gen sange in scaun sau altceva. Mentionez ca a aparut dupa unele excese alimentare. Are idee cineva ce poate fi?
Si inca o intrebare- daca nu ai doctorul de familie in localitate, cum mergi la medic?...
Multumesc!
8 comentarii
0
16-12-2009, ora 10:16
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
si inca ceva. La ce medic te duci cu problema asta? La chirurgie?
0
16-12-2009, ora 17:10
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Posibil sa fie vorba de hemoroizi externi.Astia nu singereaza daca nu sint frecati atunci cind iese scaunul.
Trebuie sa te vada un chirurg.Poti rezolva mergind la urgenta celui mai apropiat spital si spui ca te doare rau.In functie de gradul lor de intelegere pot chema sau nu medicul de garda de la chirurgie sa te vada.
Teoretic doctorul de familie trebuie sa lase un inlocuitor.Practic.
0
16-12-2009, ora 17:21
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
Multumesc pt raspuns. Ideea este ca eu sunt in alta localitate. Adica nu sunt din Bucuresti, nu am domiciliu in Bucuresti dar lucrez in Bucuresti si aici traiesc. Iar medicul de familie este acasa in localitatea de domiciliu. Ce faci in situatia asta daca ai nevoie de un consult medical?
0
17-12-2009, ora 10:28
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
mergi la urgente cum ti-a raspuns drweather. si nu mai sta cu orele pe fund, eventual mancand picant si consumand si alcool. daca stai putin in repaus si te dai acolo cu hemorzon probabil iti va trece. dar tot trebuie sa te vada un dr. daca problema persista
0
17-12-2009, ora 10:56
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
ok, mersi. m-am uitat pe wikipedia la -----------* si seamana destul de bine cu ce e acolo in poza. merg la o clinica maine.

(*modificat de admin)
0
13-04-2010, ora 13:02
mariaghil
Nu este medic/terapeut
mariaghil
salutare; am si eu o problema mi-a aparut o umflatura in zona anusului, mai exact chiar langa si este foarte tare si mare insa o parte din umflatura este tare si de culoare mov iar cealalta parte este moale, nu am niciun simptom doar ca ma doare la atingere. Sa fie oare un fir de par crescut invers, am mai auzit cazuri dar sunt foarte stresata si va rog sa ma lamuriti si pe mine ce se intampla. multumesc
0
13-04-2010, ora 21:47
adrian_in
Nu este medic/terapeut
adrian_in
Este clar un hemoroid extern. Asta am avut si eu, am fost la medic si a constatat. Mi-a dat o reteta dar.. pentru ca aveam senzatia ca se mai inmoaie si nu mai doare asa ca la inceput nu am luat nimic din ce era pe reteta. Intr-o saptamana a trecut de la sine, fara tratament. Mergeti la un medic, si aruncati si o privire la fotografia de la linkul:
------------*
Sanatate!

(*modificat de admin)
0
28-01-2019, ora 09:18
Stefanfanel
Nu este medic/terapeut
Stefanfanel
Buna ziua. Acum doua zile m-am stricat la burta si m-am dus la toaleta am stat cam toata noaptea cu dureri abdominale si usturimi la iesire. De atunci mi-au aparut de atunci mi-au aparut deoparte si de alta doua umflaturi.Cred ca de atata stat pe wc m-ia iesit matul fundului afara si sa iritat. M-am dat cu alifie. Ultrapoct dar nimic, am incercat sa il imping la loc dar intra si iese iar. Cred ca este umflat. Se poate face ceva fara a ajunge la Spital? Mentionez ca mie frica de spitale de mor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.