Umflatura in vagin

26-06-2014
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
Buna ziua!Cam de doi ani de cand mi-am inceput viata sexuala, am simtit o umflatura in vagin.La inceput nu parea nimic iesit din comun, fara dureri, fara disconfort, insa inainte de menstruatia se marea(nu f tare)iar dupa aceste zile revenea la forma initiala.De atunci imi verificam umflatura, dar nu ca m-ar fi deranjat, pur si simplu.Insa azi, dupa doi ani care nu am avut vreo problema, dupa ce am avut scaun, imediat a inceput sa ma doara in dreptul ovarelor si simt jena in anus.Am verificat umflatura si ca niciodata, cand am apasat destul de incet, m-a durut pana in cealalta parte.Spre rusinea mea nu am fost pana acum la un control dar maine o sa ma duc insa as vrea sa aflu o parere, sa stiu la ce m-as putea astepta.Scuzati detaliile dar vreau sa se inteleaga.Multumesc!
6 comentarii
0
26-06-2014, ora 09:02
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna floricica1, nu ai dat prea multe detalii despre tine (varsta, alte probleme ginecologice etc). In functie de unde anume simti umflatura ar putea fi o inflamatie/infectie a glandelor Bartholin (chiar la intrarea in vagin, pe laterale), o posibila veruca (cauzata de HPV), un nodul endometriotic daca este in spatele vaginului. E imposibil sa primesti un diagnostic fara consult.
0
26-06-2014, ora 11:35
floricica1
Nu este medic/terapeut
floricica1
Am 17 ani.Ei bine, cum introduc degetul, exact in capat se afla umflatura si e destul de tare.Alte probleme nu am mai avut, cel putin asa cred.Cu menstruatia stau bine.Am baut aseara doua ceaiuri de menta si mi-a trecut durerea.A si pe umflatura parca este o deschizatura in linie dar deloc adanca, ca o zgarietura.
0
30-06-2014, ora 10:48
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este posibil ca umflatura simtita de dvs. sa fie colul uterin, care ca si consistenta poate semana cu varful nasului, dar pentru un diagnostic ferm este necesara o consultatie ginecologica.

O zi placuta!
0
02-05-2016, ora 13:40
D@vid
Nu este medic/terapeut
D@vid
Buna ziua am o problema care mia aparut acum 30 de minute, am avut un contact sexual cu sotul meu, iar dupa acea mi-am facut un dus cand am iesit din baie am vazut ca mi sau umflat amandoua labii dar cea din dreapta este mai mult umflata.
Simt ca ma tacane si cand imi apas mai tare ma doare dar mai mult in partea dreapta.
Va multumesc din suflet si astept un raspuns din partea dumneavoastra.
0
10-05-2016, ora 02:36
Tobyta
Nu este medic/terapeut
Tobyta
Buna seara am si eu nevoie de raspunsul unui medic!
Am 29 de ani, si de 6 ani ma lupt cu diferite probleme ale uterului (pierderi de sarcina, candidoza, infectii, dureri menstruale insuportabile, dereglari hormonale..etc)am consultat diferiti medici ginecologi dar spun ca sunt in regula si nu e nimic grav.diagnosticul a fost ca sunt foarte sensibila si in legatura cu sarcinile..trebuie sa urmez un tratament cu progesteron.acum am o alta problema
0
25-03-2017, ora 12:11
Dr.eu
Nu este medic/terapeut
Dr.eu
Buna ziua !Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi!Acum o luna am avut primul contct sexual, dar neprotejat...am vazut ca ma simt bine si am mers la ginecolog...dupa analize am descoperit ca am Candidoza..am luat ovule econazol, pliculete tantum rossa si crema lomexin.Mentionez ca vaginul meu e putin umflat, e din cauza ca m a cam durut putin? Seara folosesc aceste medicamente, iar dimineata zona vaginala e complet normala, dar pana seara ma balonez iar? Exista niste pastile sau trece de la sine..doar ca a cam durat o luna..(mi a venit menstruatia)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •