Umflatura genunchi drept care ma inteapa cand merg

21-08-2015
Alexandru133
Nu este medic/terapeut
Alexandru133
Buna ziua, sunt Alex iar acum 2 zile am ajuns in uk, dupa un drum de 2 zile cu autocarul. Imediat după ce am ajuns am sesizat ca am o umflatura la genunchiul drept in partea exterioara (dreapta)a genunchiului mai exact in partea dreapta a rotulei la baza ei.cand am genunchiul indoit nu se vede nimic, cum il indrept iese in evidenta aceasta umflatura care ma inteapa in timp ce merg, cand stau pe loc indiferent ca am piciorul indoit sau nu, nu simt nimic. Am 27 de ani şi 87 de kg. 1.83 inaltime. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o indrumare referitor la problema mea. Multumesc.
4 comentarii
0
21-08-2015, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: status ocupational si sportiv, eforturi profesionale/domestice/sportive practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-08-2015, ora 20:49
Alexandru133
Nu este medic/terapeut
Alexandru133
Nu sunt sportiv de performanta, am practicat şi eu câteva sporturi în copilărie ca orice om dar nu de performanta ci doar aşa de amuzament. Ceea ce e relevant poate e ca merg pe jos ori de câte ori am ocazia pentru a nu duce o viaţă sedentara şi pentru a face mişcarea zilnica recomandata pentru orice persoana. Pot spune ca mă mişc şi mă plimb ca un om normal fata a face eforturi în exces de orice fel. Toată aceasta treaba a început acum 2 zile când aM ajuns în Marea Britanie, după 2 zile de stat în autocar dar şi atunci în momentul când aveam pauze mergeam puţin. Şi când am ajuns în uk a apărut aceasta umflatura la genunchiul drept care ma inteapa atunci când merg si se afla în partea dreapta la baza rotulei. Va rog sa mă ajutaţi deoarece sunt în Anglia la munca şi e puţin dificil cu medicii pe aici şi cu asigurările medicale. Mulţumesc.
0
21-08-2015, ora 20:51
Alexandru133
Nu este medic/terapeut
Alexandru133
Menţionez ca nu am nici un fel de antecedent menţionat de dumneavoastră
0
21-08-2015, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este dificil de precizat originea problemei:
- poate fi o supra-solicitare musculo-articulara, in contextul celor 10-15 kg in exces si in contextul efortului fizic exagerat;
- poate fi o problema vasculara (insuficienta venoasa periferica), in contextul calatoriei indelungate cu autocarul si agravata de greutatea excesiva.
Cred ca un repaus de cateva zile, cu membrul pelvin pe o perna (pozitie procliva) ar fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •