Umflatura genunchi - punctie

14-05-2009
troutpwi
Nu este medic/terapeut
troutpwi
Buna ziua,
Sunt nou membru pe acest forum.va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre si poate imi impartasisti din experintele voastre sa speram similare cu a mea. Varsta 32 ani.
Aparent din nimic a inceput sa ma doara genunchiul stang si in 2 saptamani abia mai puteam sa calc pe acest picior, durerile nu apareu doar in mers ci si in repaus la orizontala. Dimineata decat cand ma trezeam durerile se simteau mai "moi". Am facut radiografie si am fost consultat la Targoviste si am fost trimis la un doctor de specialitate din capitala fiind suspectat ca am un chist la genunchi (umflatura este in spatele genunchiului, pe partea cu articulatia piciorului, sper sa ma fac inteles). Deoarece mergeam din ce in ce mai greu si durerile ma sagetau in genunchi dar si in tot piciorul stang, uneori, am hotarat sa merg de urgenta la Bucuresti la renumitul Prof.Dr.Docent Cristea Stefan de la spitalul Sf. Pantelimon. Foarte de treaba, dl. profesor m-a consultat si mi-a facut in final o punctie prin care mi-a extras cca o seringa si jumatate de "ceva" din genunchi, infasurandu-mi apoi genunchiul intr-o fasa elastica si mi-a recomandat timp de trei saptamani sa folosesc acest picior ca si cum ar fi in gips, fara sa articulez piciorul respectiv. Am toata incredera in dansul dar astept sa vad daca a mai trecut cineva prin asa ceva si daca se rezolva ceva prin punctie. Vreau sa spun ca piciorul tot mai e umflat in locul respectiv si tot ma doare si cand stau in pat, uneori si cand calc pe el in mers. Poate ma sperii degeaba dar vreau sa stiu si eu cu ce am de-a face si daca a mai patit cineva ceva asemanator. Multumesc
1 comentarii
0
18-05-2009, ora 21:06
troutpwi
Nu este medic/terapeut
troutpwi
Vad ca nu a suferit nimeni din cei ca intra aici de ce am eu...oricum cred ca sunt pe drumul cel bun pt ca nu mai e asa umflat...problema e ca nu mai suport sa stau cu el intins, as vrea sa-l articulez dar n-am voie 3 saptamani...trece greu timpul.revin atunci cu concluzia medicului, sa speram ca voi mai putea juca fotbal, uneori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.