Umflatura gambei

08-09-2013
cornellyc
Nu este medic/terapeut
cornellyc
Buna ziua,
Am deja cateva zile de cand au inceput durerile in regiunea gambei, ceva mai sus de glezna. Nu tin minte sa ma fi lovit, dar mi s-a umflat si chiar daca durerile s-au diminuat putin, umflatura se extinde. In cazul in care aplic presiunea asupra umflaturii cu degetele ramane pentru cateva secunde o adancitura. Va rog frumos sa imi dati un sfat ce as putea sa fac, am incercat sa aplic si geluri si nici un rezultat.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
08-09-2013, ora 23:25
20130724
Identitate neconfirmată
20130724
Bună ziua.
În descrierea dvs. nu am aflat antecedentele totale ale dvs., nu ştim exact anamneza. Dacă nu v-aţi lovit, nu a-şi avut nici o compresie la nivelul gambei sau membrului, aveţi sau a-ţi avut dureri, ar fi indicat să efectuaţi un examen Doppler venos la nivelul membrului ca să excludeţi o tromboflebită(?). Nu ştiu dacă nu suferiţi de o afecţiune cardiacă sau de o afecţiune renală, pentru că şi în aceste cazuri poate să se umfle piciorul. Dacă nu aveţi nici o altă problemă de sănătate, după semnele descrise de dumneavoastră separe că ar fi edem limfatic primar care ar fi de etilogie necunoscută. Acesta nu este un diagnostic concret, necesită investigaţii, dar se pare că sistemul limfatic la nivelul piciorului este deficitar, poate fi o problemă la nivelul ganglionilor inghinali, sau la nivelul vaselor limfatice, sau la nivelul ganglionilor abdominali. Există undeva un blocaj. Gelurile pe care le folosiţi, indiferent ce conţinut are, nu vă ajută deloc. Dacă orice altă boală este exclusă există tratament pentru edem limfatic ( limfedem). Acesta constă în DRENAJ LIMFATIC MANUAL după care urmează aplicarea unor feşi compresive, zilnic, iar la sfârşitul curei de tratament se indică purtarea ciorapului compresiv pe timpul zilei. Tratamentul trebuie efectuat de specialişti ( fizioterapeuţi, kinetoterapeuţi etc.) în acest domeniu. Tratamentul este complex şi de durată, nu se vindecă în totalitate dar puteţi preveni complicaţiile şi să menţineţi starea dvs. de sănătate în control. Din păcate nu există alt medicament pentru această boală. Vă doresc sănătate
0
09-09-2013, ora 10:52
cornellyc
Nu este medic/terapeut
cornellyc
Va multumesc pentru raspuns, o sa merg sa fac un examen.

O zi buna sa aveti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: