Umflatura dureroasa pe tendonul ligametul gatului (lateral)

27-04-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua. De cateva zile am observat o umflatura in partea stanga a gatului in care simt un fel de presiune. Cateodata imi simt zona cervicala foarte grea dupa care trece. Acum o saptamana am fost la ORL (nu observasem umflatura) si mi-a spus ca am facut Candidoza (sunt la ziua 6 de tratament). Partea ciudata este ca simt ceva acolo care ma jeneaza si cand mananc mi se opreste mancarea acolo si se duce dupa cateva secunde de 'stationare'. Cand am fost la ORL am avut si am in continuare niste ganglioni care ba se maresc, ba scad, sunt durerosi si mobili. Medicul ORL-ist nu mi a palpat sa vada ce fel de ganglioni sunt. In schimb mi-a facut investigatia cu oglinda (endoscopie indirecta cred ca se numeste). Eu de curand (3 luni) am si renuntat la fumat, printre efectele secundare fiind si tusea. Ce poate fi? Am si senzatia de nod in gat cateodata.
4 comentarii
0
27-04-2015, ora 08:39
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Am uitat sa spun ca am si o durere de ureche pe aceeasi parte. Plus un zgomot ca un click-ait la ureche cand merg, sar, sau cand fac activitate.
0
28-04-2015, ora 13:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-a prescris doctorul analize pt toxocara si toxoplasma ?
Aveti sau ati avut caini, pisici ?
0
30-04-2015, ora 17:09
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Nu am si nici nu am avut. Analize nu am facut. decat cele clasice, biopsie, testul HIV, tiroida.
0
30-04-2015, ora 17:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cititi despre toxocara si toxoplasma si parerea mea e sa faceti si analizele acestea.
O colega de serviciu a avut umflatura pe gat si a fost cauzata de una din aceste boli infectioase.
A facut tratament si i-a trecut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.