Umflatura abdomen inferior dreapta deasupra cicatricei de la operatia cezariana

19-12-2009
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Buna ziua,
Acum o luna mi-a aparut in zona abdomenului inferior, dreapta, chiar la 2-3 cm deasupra cicatricei de la operatia cezariana, o umflatura insotita de o senzatie de greutate, de abdomen mai plin in partea dreapta. Mai precis, vazandu-l de sus, abdomenul meu este putin mai mare in dreapta decat partea stinga (ceea ce nu era valabil pina acum). Nu ma doare, doar ca uneori simt niste intepaturi localizate cumva intre uter si ovarul drept, si parca urca spre dreapta.
Vreau sa mentionez ca am 40 de ani, o cezariana acum 6 ani, am controalele ginecologice la zi, echografii in zona ginecologica care arata totul normal, ovare, uter, trompe. Medicul ginecolog mi-a spus ca ce simt nu are legatura cu zona genitala.
Nu stiu daca are legatura sau nu, de cateva luni am niste amorteli in incheieturile soldurilor atunci cand stau mai mult pe scaun in pozitie fixa si dureri de sale.
Ma tot gandesc ce ar putea fi aceasta umflatura? ce investigatii as putea face ca sa se vizualizeze cat mai mult din abdomen? Aveti idee ce ar putea fi?
Multumesc!
8 comentarii
0
20-12-2009, ora 00:21
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
nu te speria.s-ar putea sa ai o eventratie.de la operatia de cezariana, prin muschii taiati s-a produs o dilatatie si poate a iesit putin in afara intestinul(e un fel de hernie).poate ai facut mult efort sau ai tesut adipos mai mult in zona abdominala.du-te sa faci investigatii la un medic chirurg sau internist.nu cred ca se observa la ecografie.multa sanatate si astept vesti.
0
20-12-2009, ora 09:10
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
M-as "bucura" sa fie doar asta...e adevarat ca am cca 15 kg in plus de ceva timp, pe care ma tot lupt sa le dau jos. Si am constatat dupa cezariana ca muschii abdominali nu mai au supletea diainte (ceea ce e logic, ca sunt taiati) dar nici taria, adica parca acum, dupa un timp, simt organele din abdomenul inferior ca imi atirna, parca burta e mai grea.
Insa aceste fenomene le am de ceva ani, numai umflatura asta e aparuta recent :( si recunosc, ma cam sperie. m-am gandit la toate timpeniile :(((
0
25-12-2009, ora 21:10
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
Dute si fa-ti investigatiile si nu te mai gandi la toate nebuniile.pentru linistea ta si o colonoscopie ca sa elimini si alte cauze, dar cred ca e doar eventratie.Hai ia-ti inima in dinti si mergi la medic.iti doresc CRACIUN FERICIT!
0
28-01-2010, ora 21:56
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
dani, ai fost la medic?Cum te mai simti?
0
01-02-2010, ora 10:41
danichirita
Nu este medic/terapeut
danichirita
Edelweiss multumesc de intrebare. Am fost la medic, am facut echografie abdominala amanuntita si mi s-a spus ca nu se vede nimic ciudat... nu stiu ce sa spun. Umflatura este la locul ei, din pacate.
Mi s-a spus ca este posibil sa fie colon iritabil, pe fond psihic. Insa nu am alte simptome, cum am citit la acest diagnostic. Numai umflatura si cateodata simt ceva ca o nervura mai intarita in abdomen in acea zona.
Nu stiu ce alta investigatie as mai putea face ca sa se vada mai bine toate organele.
0
02-02-2010, ora 21:57
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
Dani, draga, cred ca RMN-ul e cel mai bun.La ecografii nu se vad eventratiile de marime mica(herniile).Daca ai trimitere de la medicul de familie este mai ieftin.RMN este cel mai concludent.Asa te si linistesti.De la colonul iritabil nu vad de ce ai avea asa o umflatura.Eventual o balonare, dar ar fi toata burtica, cu gaze si senzatie de plin.Sa stii ca pe fond psihic apar f.multe boli.Fiecare persoana stie cand ceva nu e in regula cu organismul sau.Daca tu simti ceva inseamna ca e ceva acolo.De aceea zic ca trebuie sa te investighezi mai amanuntit.Orice problema descoperita din timp e mai usor de vindecat.Spun asta pt.ca si e am avut o problema pe careo cautam de 2 ani pe la medici, iar ei spuneau ca nu e nimic.Am cerut, dupa ce m-am documentat f.mult, o anumita analiza si rezultatul a fost exact cum am intuit.Nu a fost ceva grav dar putea deveni.Cand ai timp mai tine-ma la curent cu ce ai mai facut.Iti doresc din toata inima multa, multa sanatate.
0
17-01-2014, ora 11:34
cosmina05
Nu este medic/terapeut
cosmina05
Buna ziua!
Aceeasi problema o am si eu. Dureri in partea dreapta si senzatia de umflat, este vizibil usor mai umflat decat in partea stanga. Am o operatie de cezariana de aprox 9 ani, control ginecologic ultimul acum in ianuarie 2014, ecografii multe, CT cu rezultate bune si multe analize pe langa acestea, am fost si internata in luna ianuarie din cauza acestor dureri care s-au accentuat. In spital mi-au facut tratament cu metronidazol si antibiotic, stare la externare: ameliorata. Dupa toate acestea am facut si colonoscopie, deoarece durerile tot exista; colonoscopia si aceasta buna. Controlul ginecologic a iesit bun, si cel chirurgical la fel, dar aceste dureri tot exista in zona dreapta. Nu stiu ce sa fac mai departe, unde sa mai merg. La analize nu a iesit in parametrii normali decat hemoglobina ( valori intre 9, 5 - 10, 6) au scris ei pe biletul de externare o usoara anemie.Va rog frumos sa imi spuneti ce ati facut dvs., mai departe.Va multumesc!
0
19-01-2014, ora 22:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
COSMINA eu am avut eventratie in luna august 2013, ( sa rupt peretele muscular abdominal pt ca am trei operatii mari de 30cm) si pt asta mi sa pus o plasa abdominala care intr-o parte sa miscat sau sa rupt iar, asta sa intamplat din cauza ca mam ingrasat iar efert, balonare, gaze sau alte cauze, si pt linistea ta iti zic ca nu am nici un fel de discomfort cu aceasta plasa, nici un fel de durere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.