Umflatura a abdomenului in partea dreata jos

01-01-2010
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
Buna Ziua. Am 24 de ani / barbat ; am o problema! in aceasta seara am observat o umflatura a abdomenului in partea dreapta jos care nu ma doare dar ma jeneaza mai mult cand stau in picioare / cand stau culcat dorsal umflatura nu mai persista iar cand ma ridic in picioare se vede o umflatura sub forma de nuca. Mentionez ca umflatura mi-a aparut chiar acum o ora cand am iesit afara sa iau o gura de aer luandu-mi o ciocolata ( posibil sa am o intoxicatie ? din aceasta cauza ? pentru ca mi-a aparut din senin si sunt foarte speriat). Precizez ca timp de aproximativ jumate de an am probleme digestive, totul a inceput cu diaree, constipatie si balonare. Acum 2 saptamani de zile am terminat un tratament ( Imodium si inca un medicament /dar nu mai stiu cum numeape care nu mi-lmai amintesc ) dar fara sa am vreun rezultat. Va rog spuneti-mi ce este de facut, maine am sa ma duc sa fac neaparat o ecografie pt ca m-am speriat cu aceasta umflatura a abdomenului.
13 comentarii
0
01-01-2010, ora 23:01
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Daca umflatura este la stinghia piciorului si la tuse se simte si mai bine este posibil sa fie vorba de o hernie inghinala (probabil din cauza constipatiei si a efortului depus sa se fi slabit putin peretele abdominal). Mergeti la medicul dv. de familie caci diagnosticul este simplu de pus si nu are rost sa cheltuiti bani aiurea. Daca nu vreti, cabinetul la care trebuie sa mergeti este chirurgie.
Cat despre problemele digestive s-ar putea sa fie vorba de un colon iritabil (din cauza stresului) si v-as sfatui sa consultati un medic homeopat, caci tratamentul medicamentos in acest caz oricum nu da rezultate.
In speranta ca v-am fost oarecum de folos, va urez un an bun si sanatate!
0
02-01-2010, ora 10:02
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
Multumesc mult ! Ma duc imediat la chirurgie
0
02-01-2010, ora 11:14
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Te rog sa-mi spui si mie diagnosticul!
O zi senina!
0
02-01-2010, ora 11:59
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
Hernie inghinala! Luni ma duc la operatie
0
02-01-2010, ora 12:11
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Succes!
Cat despre colon sa nu uiti ce ti-am spus.
0
02-01-2010, ora 12:35
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
Azi dimineata am fost la spitalul judetean la urgente, unde m-a consultat un chirurg. Acesta mi-a spus sa nu fac efort si ca de luni sa merg la doctorul de familie sa iau o trimitere pentru a ma interna in spital pt operatie. Diagnosticul este de hernie inghinala. O sa merg si la particular sa ma consulte mai bine pentru ca nu am timp acum de operatie ori sa stau la pat, ma gandesc ca trebuie sa existe si o alta cale, alta decat operatia pe moment, o sa-mi iau un brau elastic sa il tin acolo. Operatia nu ma sperie, acum asta este, dar nu o sa am voie sa fac nici un fel de efort si asta nu stiu cum o sa reusesc pentru ca sunt si cu serviciul pe post de kinetoterapeut la un spital de recuperare..si acolo trebuie sa fac efort: masaje si gimnastica de recuperare, sunt si internati cu diferite probleme unde o sa fiu solicitat. Nu stiu cum o sa ma impac cu aceste probleme.
0
02-01-2010, ora 12:53
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Aoleu Stefan, pai daca esti kinetoterapeut ar trebui sa stii mai bine ca mine ce-i de facut. Si nu trebuie sa-ti iei brau ci o centura inghinala pentru hernie (intreaba-l pe medicul cu care lucrezi, cu siguranta are oferte de la mai multe firme). Iar cu serviciul las-o mai moale. Daca hernia va creste in volum ce vei face? Oricum in vreo saptamana doua esti apt de lucru, purtand in continuare centura. De asemenea TREBUIE sa stii ca exista niste exercitii pentru asa ceva. Daca este cat o nuca s-ar putea sa mearga desi n-as prea crede. Vezi-ti mai intai de sanatate si apoi de celelalte lucruri caci sanatos fiind le vei rezolva pe toate. Altfel...
Vezi din cauza stresului ai avut si problema aceea la intestine!
0
03-01-2010, ora 21:17
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
dr.emanuel multumesc foarte mult pentru sfaturi, chiar daca stiu ca in ultima vreme nu m-am fortat deloc, cred ca mi se trage de la sala de forta, de la stres si de la problema cu intestinele..acum stiu ce am, in 2 zile imi vine si centura inghinala. M-am mai documentat si am aflat ca nu este o operatie grea, dar nu trebuie sa fac efort cateva luni iar apoi pot sa fac detoate.
0
17-01-2010, ora 13:41
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
AM facut operatie de hernie inghinala pe 12 iuanuarie, pe 16 ianuarie (vineri -alaltaieri ) am fost externat ; dar dupa aceasta operatie observ ca am o umflatura la testicul.Este normala aceasta umflatura dupa operatie ?
0
17-01-2010, ora 13:59
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Pastreaza repausul si urmareste ce se intampla.
S-ar putea sa fie numai o reactie locala, dupa operatie (un edem, ceva!)
Oricum vei merge la control. Nu uita sa semnalezi acest aspect chiar daca se retrage la un moment dat.
Apoi, nu uita ca peretele abdominal inferior are cateva puncte, , slabe", pe unde se pot produce hernii. Nu vreau sa te sperii, dar ai invatat la scoala ca hernia poate fi si testiculara. Sper sa nu fie cazul. Dar in acest caz ar trebui sa te intrebi ce anume creeaza suprapresiune in abdomen astfel incat sa determine organele abdominale (respectiv intestinul) sa-si iasa din, , locul" lor?
Cred ca vei fi bine!
Un cub de gheata local, pentru un minut sa spunem, poate te-ar ajuta?
0
17-01-2010, ora 14:05
StefanAlin
Nu este medic/terapeut
StefanAlin
Multumesc foarte mult ! Maine am sa ma duc la control si pentru skimbarea pansamentului. Iti voi spune maine ce am rezolvat !
0
03-05-2011, ora 19:22
ionitagab
Nu este medic/terapeut
ionitagab
va rog mult...spune-ti-mi ceva sa inteleg.de peste 3 luni caut incontinuu toate bolile care au simptome asemanatoare cu ale mele...si nu am gasit decat atat: sindrom cushing, limfom hodgin, polineuropatie periferica, hernie cervicala sau de disc...sau cancer...
de peste 3 luni simt dupa ureche ca si cum ar fi umflat...fizic nu imi dau seama...simt ca imi iese la propriu aer prin gingii...am facut o parodontita de s-a mirat medicul stomatolog ca la 23 de ani am asa ceva.ganglionii din gat sunt permanent si ei umflati...si tari, cand casc sau respir adanc...se desumfla..la fel si daca stau cu gura deschisa sau imi ating limba de gingia unei anumite masele si o las asa.la fel si daca tusesc...sau ca si cum as vrea sa sesizez prezenta mea subtil din gat.
am zona inghinala(stinghia piciorului) umflata la fel...de 3 luni...dar umflata foarte tare(uneori penisul meu are 2-3 cm...deci va dati seama)...si se vede pe picior(pe cel drept) ca si cum umflatura este recenta si intinde pielea...deci e generala...incepana de deasupra penisului toata zona este permanent umflata.ma umflu daca respir adanc(se dilata abdomenul incredibil de mult)...ma balonez foarte rau...am de 3 luni diaree...si scaderea cu peste 20 de kg...somnolenta continua...nervozitate.am fost la matei bals si mi-a dat augmentin si tavanic...degeaba...au spus ca am cica o viroza respiratorie infectie in gat.si ca e trecatoare...IN 3 LUNI???????????????????????????????????????????????si tot nu mi-am revenit...imi pierd vederea...presiune foarte mare pe ochi...ori poliurie numai de culoare galben strident.fie oligurie ore intregi...ma satur din te miri ce.si nu am energie deloc.cand stau intins si stau cu gura deschisa.simt cum se acumuleaza ceva in zona de intalnire a coloanei cu pelvisul...am inceput chiar si sa dezvolt de vreo 2 luni o forma usoara de hipocratism digital.am nasul permanent infundat.si plin plin plin de mucozitati foarte grosoase.de multe ori regurgitez miros fetid...sau foarte dulce...am inceput sa am tensiune fie foarte mare fie foarte mica.
NU SUNT NEBUN...sa-mi spuna cineva ca am ceva.ca incep sa ma dau cu capu de pereti.
0
03-05-2011, ora 19:40
ionitagab
Nu este medic/terapeut
ionitagab
am uitat sa spun...ca mi-au aparut aproape 30 de puncte mici maro...asemanatoare alunitelor specifice decat imunodeficientei comune variabile sau sindromului cushing.
am hemoglobina 15.6(ceea ce pare f bine) dar 11.5 leucocitele(in joc de 9.2 maximul)
am pielea hiperlaxa...sau cum se spune foarte intinsa si foarte neteda ba chiar lucioasa(prezenta uneori si la tireotoxicoza)...am inceput sa puncte mici albe sub piele in zona incheieturii pumnului pe antebrat...si pielea de culoare aproape maro in jurul lunulei degetelor..uneori cand se umfla zona inghinala imi troznesc foarte tare oasele bazinului si mi se umfla genunchii si ma dor.toate problemele se amplifica cand stau turceste.sau in fund.cu picioarele intinse...
imi amortesc mereu ultimul si penultimul deget de la mana dreapta.daca de exemplu tin limba pe gingia acelei masele sau ma scobesc in acea masea.la fel si piciorul drept ma doare cand stau turceste.ma doare muschiul adiacent stinghiei piciorului...imi trozneste foarte rau gatul si cand alerg vad in ceata si sunt ametit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Diareea acută
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Diareea bebelușului
  •