Umflatura in spatele urchii drepte

01-12-2009
andreiiasi
Nu este medic/terapeut
andreiiasi
Am descoperit o umflatura in spatele urechii drepte, nu stiu exact daca sunt ganglioni sau altceva... Din cate am inteles e un ganglion inflamat.
Nu stiu daca are legatura cu dintii, dar pe partea dreapta am o masea ZOB ( nu ma intrebati de ce nu am rezolvat-o etc... ), recunosc...am ignorat destul de mult iginea dentara (vizita la medic)...deci, am o masea zob, jos dreapta cu care am probleme...plus un dinte sus cariat cara ma doare si el...
Mai mult, in partea de jos a maxilarului (dreapta) dupa ultima masea, vad o bucatica de dinte ( am impresia ca-mi creste o noua masea ), nu stiu daca e maseaua de minte si cum/cand apare ea dar imi e destul de clar ca e o bucata de masea NOU-NOUTA !!
Stiu, trebuie sa ma duc la doctor sa-mi rezolv problema cu dintii...
Ideea e ca in urmatoarele 3 luni nu pot face lucrul asta si vreau sa stiu daca PROBLEMA DINTILOR ARE LEGATURA CU UMFLAREA GANGLIONULUI DIN SPATELE URECHII...
4 comentarii
0
01-12-2009, ora 18:47
andreiiasi
Nu este medic/terapeut
andreiiasi
Sa adaug, am 22 de ani...si vad cu siguranta o noua masea, cel putin o bucatica din ea dreapta jos in spate de tot...
Ganglionul (daca asa se numeste) din spatele urechii dreapta, il am de mai mult timp...de fapt, ma confrunt cu dureri de dinti...de mai multi ani, deasemenea ma confrunt si cu o mare neglijenta, iau calmante, imi trece... si uit de masele sa ma duc la medic.
Oare are legatura umflatura din spatele urechii dreapta cu maselele mele ZOB 2 la numar + 2 dinti cariati ?
0
01-12-2009, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. are legatura ganglionul cu infectia dentara.
Cu calmantele.. iti amani problemele si atat.
dar cand o sa mergi.. o sa fii nevoit sa dai totul jos.. s ila 30 de ani.. o sa mananci cu o placa de plastic in gura!
0
01-12-2009, ora 21:21
andreiiasi
Nu este medic/terapeut
andreiiasi
Multumesc frumos pentru raspunsul rapid.
In primul rand o sa ma duc pentru ca am facut toleranta la cateva calmante si-mi calmeaza durerea de dinti din ce in ce mai greu... din pacate, am 2 masele pe care cu siguranta nu le mai pot reface dar imi pun speranta ca cei doi dinti de sud ii pot plomba si ii pot reface... asta e, o sa am 2 masele mai putin plus una scoasa de mic.
Sa-nteleg ca e ganglion, este situat fix in spatele urechii si ca infectia mi-a afectat inflamatia ganglionului...o sa grabesc vizita la medicul stomatolog... masea s-a spart si cum e si normal dupa atata amanare si ma deranjeaza la periat, chiar curge si sange cateodata...ceva normal pana la urma, daca nu mai are "capacul" doar conturul ei a mai ramas...
Trebuie sa ma duc pentru ca a-nceput sa-mi afecteze si dintii vecini..ahhhh groaznic, nu vreau sa cheltui sute de euro pe dinti noi din stupiditatea si indolenta mea.
0
01-12-2009, ora 21:27
andreiiasi
Nu este medic/terapeut
andreiiasi
Mai am o intrebare, pentru ca nu vreau sa deschid 1000 de posturi, daca-mi puteti raspunde.
Maica-mea a fost diagnosticata cu o forma de tromboflebita dupa nasterea mea...as vrea sa stiu daca este posibil sa ma fi afectat si pe mine lucrul asta deoarece am o sensibilitate la picioare...mi se intampla sa le am reci si umede, spre exemplu in perioada asta de frig...iar cateodata imi ard...la fel si cu mainile, le am reci, plus ca am doua trei vene (sau artere) umflate mai tot timpul pe piciorul drept...nu arata extrem extrem de rau dar ma ingrijorez la orice semn.
Trebuie sa adaug ca am fost si fumator si probabil lucrul asta mi-a afacetat circulatia...am renuntat la fumat cu 2 saptamani in urma, sper sa simt oarecare imbunatatiri in viitorul apropiat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: